Majitelem borůvkové farmy v Postoupkách je Martin Adamuška, který si na prahu čtyřicítky řekl, že chce ve svém životě něco změnit. Zvažoval, co by mohl dělat a rozhodnutí padlo na pěstování borůvek. Inspiroval se na borůvkových farmách v Nizozemí a USA. Nakonec v roce 2020 z nadšení a lásky k přírodě založil na ploše necelých 4 ha rodinnou borůvkovou farmu, kde je vysazeno přes 12 000 rostlin.
V zimě farma odpočívá...
Na jaře nechají včelky a čmeláky pracovat na opylení.
Sad se na konci kvetení (přelom května/června) schová pod sítě, které je chrání proti kroupám a špačkům.
Ale jsou tu i ptáčci, kteří jsou pod sítí vysloveně vítáni. A to jsou konipásci. Mají tu pro ně připraveno několik ptačích budek. Konipásci se totiž živí housenkami, které škodí borůvkám. Za den jich sní jeden konipásek tolik, kolik sám váží!
Na farmě se nachází více odrůd borůvek, které postupně v sadu dozrávají. Sezóna borůvek je tak rozložena na celé léto a borůvky si můžete na farmě koupit dle jejich dozrávání zhruba od poloviny června, do konce září. V roce 2024 sezóna borůvek bude končit na konci srpna, a to díky tomu, že letos na jaře plody prvních borůvek dozrály dříve, než v předchozích letech a sezóna tak začala dříve. Určitě tedy s nákupem neotálejte!
Na podzim pak potřebují borůvky co nejvíce slunce, aby před zimou byly pevné a mráz je nepoškodil. Proto se odstraňují sítě. Podzim a jaro jsou ideální pro vysázení borůvek. Nejenže si na farmě můžete v sezóně koupit samotné ovoce, ale na podzim a na jaře také jejich sazenice (vybírat můžete z několika odrůd), substrát a vše potřebné k pěstování. Věděli jste třeba, že borůvky se pěstují v rašelině? Doporučujeme sledovat facebookové stránky Borůvková farma Postoupky, případně webové stránky, kde vždy aktuální informace najdete přímo od majitele.
Na zmíněném facebooku i webových stránkách farmy najdete návod, jak borůvkové keře zastřihávat a starat se o ně. Ale rádi vám s pěstováním a vším okolo poradí také osobně.
Na farmě mysleli také na včely a čmeláky. Jakmile je sad opylen, je pro ně v areálu farmy vysazena květnatá louka, která jim poskytuje dostatek potravy.
Na budově zázemí můžete vidět fotovoltaiku, díky které se přes den chladí nasbírané borůvky. Jde vidět, že nad celým konceptem pan Adamuška velmi přemýšlel a myslí na ekologii. Zakládají si tu na způsobu pěstování, který je šetrný k přírodě a zdraví.
Na farmě si tedy v sezóně můžete zakoupit libovolné množství borůvek samotných, ale také spoustu výrobků z nich, díky spolupráci s lokálními výrobci. Pojďme si je postupně představit.
V roce 2023 zahájila farma spolupráci s cukrářskou výrobnou Mlsná hruška z nedaleké vesnice Hruška u Kojetína, která peče dorty z jejich borůvek. Dort si lze na farmě (nebo po telefonu či e-mailu) objednat do úterního večera a v pátek si jej vyzvednout. Vybírat si můžete ze tří druhů a to Red Velvet, piškotový a čokoládový. Vypadají skvostně a dle recenzí spokojených zákazníků ještě skvostněji chutnají, mňam! Dorty je možné objednat do konce borůvkové sezóny, v letošním roce tedy zhruba do konce srpna!
Firma Herbalena z blízkého Plešovce pak z postoupských borůvek vyrábí borůvkové sirupy, marmelády a pečené čaje. Vše můžete zakoupit také v nádherném dárkovém balení, a takový jedlý dárek z lokálních surovin od lokálního výrobce potěší nejednoho milovníka borůvek a poctivých domácích dobrot.
Dalším oblíbeným produktem z postoupských borůvek jsou ovocné plátky, ty milují nejen děti, ale i dospělí! Tato dobrota vzniká díky spolupráci Borůvkové farmy a Ovocňákem. A v létě? Zchladíte se tady poctivou raw čerstvou zmrzlinou z čeho jiného, než z vynikajících borůvek!
Máte radši více než dorty pořádné, poctivé, tvarohovo ovocné koláče? Tak i pro vás na farmě něco vymysleli! Pekárna 1. republika ze Zdounek každý týden peče z postoupských borůvek koláč zvaný Lopaťák a najdete v něm vše, co v takovém pořádném koláči má být, poctivou várku tvarohu a ovoce, tedy v tomto případě borůvek. Opět můžete objednávat do úterního večera a v pátek na farmě vyzvednout.
S dětmi můžete strávit na farmě pěkné chvíle díky menšímu posezení a dětskému hřišti, dát si zmrzlinu nebo ovocňák a pozorovat při tom farmáře při práci. Na příští rok chystá majitel rozšíření posezení i prvků pro děti, takže se opět máte na co těšit!
Oblíbeným zpestřením návštěvy Borůvkové farmy je nový fotopoint, u kterého se rádi fotí děti i dospělí. Můžete tak poslat stylový pozdrav svým kamarádům a blízkým a pozvat je na farmu.
Na další sezónu chystají na Borůvkové farmě spoustu novinek, ať už rozšíření produktové nabídky z borůvek s lokálními výrobci (a samozřejmě pokračování v započatých úspěšných spolupracích), tak i vlastní zmrzlinu (doposud vyráběli zmrzlinu ve spolupráci se zmrzlinovým výrobcem), exkurze a další. Sledujte proto web a sociální sítě Borůvkové farmy (i my vás budeme průběžně informovat), aby vám nic neuniklo. Přejeme Borůvkové farmě úspěšné zakončení letošní sezóny a úspěšný růst sazenic v roce příštím. Už teď se těšíme!
Borůvková farma je členem družstva Čerstvě utrženo, spolupracují na projektu Cesta na talíř a v říjnu 2021 jsou zapsáni také pod značkou KLASA, kterou mohou získat jen ty nejkvalitnější potravinářské a zemědělské výrobky.
Fotografie použité v článku: Borůvková farma Postoupky
Ochutnejte víno z mirabelek, ledových šípků nebo oblíbené frizzante z bezových květů!
Na super jídlo, na grilování a dobré dezerty, za krásnou atmosférou a za zvířátky jezdíme do Statku Slížany. Statek s hospůdkou a vlastní mlékárnou najdete v podhůří Chřibů.
Tady pod pečlivýma rukama rodu Podstatzkých Thonsern roste první vinohrad a s ním také vinařství Chateau Litenčice.
Tohle je Čokoládovna s velkým Č. Pralinky, které tu Tereza vyrábí, mají tenoučkou skořápku, která ukrývá ty nejjemnější ganáže.
Až pojedete přes Záhlinice, malou vesničku kousek od Hulína, zbystřete. Na konci je nenápadná odbočka, za kterou uvidíte štíhlý komín místního pivovaru. Je to neobyčejné místo s neobyčejnou historií.
Maličký kroměřížský pivovárek má velkou duši, kterou stojí za to poznat.
Welness hotel v centru Kroměříže. Domácí pivovar, čokoládovna a pivní lázně.
Cidre99 poznáte na první dobrou, protože není vůbec sladký. S cidery z běžných obchodů nemá moc společného. Suchá a svěží chuť perlivého jablečného vína může zpočátku trochu překvapit.