Přinášíme vám proto tipy na nejzajímavější lokality tohoto masivu na rozhraní Kroměřížska a Uherskohradišťska. Pěší túra nás zavede od hradu Cimburk na Kazatelnu, po Cyrilometodějské stezce k Hradisku svatého Klimenta a následně po Gorazdově studánce až do Osvětiman. Auto tentokrát necháváme doma a svezeme se autobusem tam a vlakem zpět. Výlet jsme naplánovali z Kroměříže, lze ho ale začít nebo ukončit například ve Střílkách, v Koryčanech, v Hulíně, v Otrokovicích, ve Zlíně, ve Starém Městě nebo v Uherském Hradišti.
Start: Koryčan, autoservis
Cíl: Osvětimany
Délka a doba výletu včetně prohlídky hradu Cimburk: 14 kilometrů, 5 hodin
Doporučení pro: rodiny se staršími dětmi, školní výlety od 2. stupně ZŠ, cyklisty, turisty
Občerstvení: hrad Cimburk - menší bufet, studánky, také s sebou z domu svačinu a pití
V ranních či dopoledních hodinách se vydáme autobusem Integrované dopravy Zlínského kraje (IDZK) z Kroměříže do Koryčan (jízdní řád naleznete v pdf podobě ZDE). Vystoupíme na zastávce Koryčany, autoservis. Odtud se vydáme po zelené turistické značce směr zřícenina hradu Cimburk. Největší stoupání absolvujeme hned na začátku, to už je třetina cesty za námi. Není to tak dávno, co byl Cimburk téměř zapomenutou zříceninou v chřibských kopcích. Kdo se sem vydal naposledy před 20 lety, by ale hrad dnes nepoznal. Náletové dřeviny jsou ty tam, pilně se pracuje na záchraně hradu, majestátní věže i hradního paláce. Památku si můžete prohlédnout sami s tištěným průvodcem, k dispozici je i občerstvení.
Další cesta vede od rozcestí pod hradem po zelené značce ke studánce U Mísy. Ledový pramen, který tu z lesa vyvěrá, je parádním osvěžením. Naplníme si lahve, čeká nás prudký kopec.
Lesem mezi kořeny stoupáme po červené značce ke skalisku Kazatelna. Z lesa vystupují schody vytesané ve skále, které se šplhají k železnému kříži na vrcholku. Prý tu kdysi kázal moravský arcibiskup Metoděj, později augustiniáni z nedalekého kláštera. Máme za sebou další 2 kilometry.
Za chvíli se napojíme na Cyrilometodějskou stezku (zelená značka), která nás dovede až k rozcestí svatý Kliment. Odtud je jen pár kroků na strmou vyvýšeninu, která je také úzce spjatá s historií Velkomoravské říše. I zde na Klimentku prý kázali slovanští věrozvěsti Cyril a Metoděj. Stávalo tu snad opevněné hradisko, které by mohlo pamatovat ještě keltskou kulturu. Zastavíme se tady a necháme na sebe působit sílu historie.
U každého hradiště musel být zdroj pitné vody. Proto se od hradiska vratíme zpět na rozcestí a vydáme se po žluté turistické značce ke studánce sv. Gorazda, která se vyloupne z hlubokého údolíčka jen o pár desítek metrů dál. Nabereme si pramenitou vodu a pokračujeme po žluté značce.
Teď už nás čeká jen klesání ke Klimentskému rybníku a po třech kilometrech cesty dorazíme do obce Osvětimany. Odtud odjedeme autobusem do Starého Města (nebo až do Uherského Hradiště), kde přestoupíme na vlak směr Otrokovice–Zlín, Hulín–Kroměříž. Kompletní jízdní řády k tomu výletu najdete ZDE.
Vydejte se za krásnými výhledy do okolí Gruntu Galatík u Těšánek!
Seznamte se nejen s krásami místní přírody, ale i s historií obce!
Hrad Cimburk, který byl ještě před pár desítkami let zříceninou zarostlou náletovým křovím, stojí chřibských lesích nedaleko Koryčan.
Nádherný Zámek Zdounky vás okouzlí svým anglickým parkem i tichým šarmem, který zámku vtiskli současní majitelé.
Zima v Chřibech je krásná se sněhem i bez. Přesvědčte se na vlastní kůži!
Načerpejte energii při procházce po úpatí Hříběcích hor.
34 km, 3,5 hod., pro pokročilé jezdce, nastoupáte 923 m. Start a cíl: Žlutava.
5 km, 2 hodinky a krásná procházka, kterou zvládnou i děti. Rozhledny, mlýny a statky - to je Lebedov.
4,5 km, snadná obtížnost, jeden prudký kopec, studánka. Dnes pro vás máme tip na výlet, který vás provede krajinou Chřibů na starobylý hrad, kolem studánky až na tajuplnou Kazatelnu a kolem skal.
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
Pěší túra nás dnes zavede od starobylého hradu Cimburk k Hradisku svatého Klimenta, Gorazdově studánce, na Kazatelnu a za pověstmi Chřibů. Prastará krajina, která čeká, až ji objevíte.
Oblíbený TV pořad Cyklotoulky zavítal tentokrát do našeho regionu a my jsme je provedli částí překrásného přírodního parku Chřiby, který je pro cyklistiku jako stvořený...
Dnes jsme si pro Vás přichystali nový výlet, kterým jsme odstartovali nový obsah našich výletů s názvem „Toulky po Chřibech“.
Ranní ptáče, dál doskáče aneb brzké ranní probuzení s východem slunce, to je nový výlet Sabči, Honzy a malého Toníka. Tak pojďme na to!
Magické podzimní Chřiby, nenáročná trasa, tajuplná místa, to je nový výlet pro rodiny s dětmi.
Výlet pro celou rodinu v přírodě chřibských lesů a s překrásnými výhledy.
Tajemné a zapomenuté Chřiby, podzimní atmosféra a jedno starodávné mohylové pohřebiště. To je náš nový výlet!
Prozkoumejte tajuplné skály, studánky a další přírodní zajímavosti v Chřibech.
Připravte se na pořádný výšlap a děti tentokrát nechejte raději doma. Užijte si výlet třeba ve dvou!
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Tento výlet vás bude bavit! Kolem Čertových kamenů na vrchol Komárec je cesta místy trnitá, ale stojí to za to!
Vydejte se do areálu Motorestu Samota a k mlýnu do Kunkovic v krajině takzvaného Moravského Toskánska.
Prázdninová klasika s nejhezčími výhledy v Chřibech? No přece rozhledna Brdo!
Poznejte s námi zajímavá a neobjevená místa mikroregionu Holešovsko!
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Máte rádi aktivní výlety a běhání v okolí Kroměříže? Tak tento výlet je jako dělaný právě pro vás!
Tentokrát jsme si vytipovali menší okruh kolem skalních útvarů, kterých je v Chřibech nespočet, ale skály Kozel a Kazatelna patří mezi ty nejkrásnější a největší.