A jak se do Střílek dostaneme? Vyrazíme autem z Kroměříže po silnici č. 432, která vede směrem na Zdounky a Koryčany. Obec Střílky se nachází asi 25 km od Kroměříže. Za příznivých podmínek a hezkého počasí je možné vyrazit i na kole. Cesta autem zabere asi 30 minut. Do navigace jsme si zadali náš start point, kterým bude kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Střílkách. Tady zaparkujeme auto a vydáme se pěšky na plánovanou trasu.
Co se týče již zmíněného kostela, jedná se o honosnou barokní stavbu z 18. století. Kostel vznikl na popud Amanda Antonína z Petřvaldu. Za pozornost také stojí i barokní křtitelnice s velkým křížem a s tělem ukřižovaného Ježíše Krista z první poloviny 18. století. Hned naproti se rozprostírá unikátní barokní hřbitov, který je národní kulturní památkou. Obě tato duchovní místa jsou dominantou této malé obce v podhůří Chřibů.
My chceme ale dnes vyrazit do lesů v okolí Střílek, které jsou prý protkány i mnoha legendami. Tak pojďme na to.
Ihned za kostelem se napojíme na naučnou stezku „Příroda a okolí Střílek“ a prozatím se držíme zeleně značené trasy. Trasa nás vede směrem do kopce přes menší zahrádkářskou kolonii až k nejvyššímu bodu obce Střílky, kde se nabízí úžasný pohled na okolní krajinu i přilehlé vesničky.
Sníh sice zatím pořádně nenapadl, ale i tak jsme se spokojili s drobným popraškem sněhu, který aspoň trochu dává najevo, že tu máme vlastně zimní období.
Cesta je prozatím nenáročná a asfaltka nás vede až k lesíku, kde jsou označeny šipkou zmíněné trasy k Čertovým kamenům, Stříleckému hradu až ke Komárci. Budeme se držet šipek a pokračujeme dál do hlubin lesa.
Cestička se klikatí a nenáročná trasa se najednou mění v lesní terén protkaný silnými kořeny z okolních stromů. Čeká nás stoupání v lesním terénu, kdy po chvíli stoupání se v pravé části lesní cestičky nachází tzv. Čertovy kameny, které jsou vlastně tvořeny třemi balvany.
I k tomuto místu se vážou prastaré pověsti a legendy. Údajně když do většího balvanu dáte hlavu a přiložíte ucho ke skále, uslyšíte, jak čerti vaří v kotli vodu. Zkuste se ponořit do bájných historek tohoto místa a třeba něco uslyšíte.
Po zdolání středně obtížného stoupání lesem jsme se dostali až na malé rozcestí, kde jsou na kmeni stromu usazeny dvě dřevěné informační šipky s nápisy Komárec a Čertovy kameny, které jsme již před pár minutami navštívili.
Pokračujeme směrem rovně lesní pěšinkou mezi rozlehlou smrčinou až k dalšímu rozcestí. Uprostřed rozcestí je zakotven turistický rozcestník, kde jsou označeny případné další trasy k využití. Na rozcestí zatočíme vlevo a vydáme se po modré. Po chvíli chůze míjíme odbočku směrem ke zřícenině hradu Střílky, sem jsme se vypravili na podzim, takže pro dnešek míjíme a míříme dál.
Modře značená trasa nás povede ještě asi tři sta metrů po naučné stezce, avšak na posledním rozcestí uhneme ostře vpravo. S navigací k našemu cíli to začalo být kapánek komplikované, protože v hlubokých lesích se nám tak trošku ztratil signál. Místo nebylo nijak značeno, a proto jsme se na místě rozhodli, že se vydáme do protějšího kopce skrz hluboké smrky přímo k našemu cíli. Navigace nám ukazovala, že se nacházíme již nedaleko kopce Komárec, ale hluboko v lesích jsme nevěděli, kde jsme se zrovna ocitli.
Po zdolání pár kopců, smrků a pichlavých keříků jsme se dostali až na výškový bod, kde jsme z dálky zahlédli tyčící se skálu pod vrcholem Komárec.
Seběhli jsme kopec a přes ne příliš jednoduchý terén jsme se dostali až k samotné skále. Jedná se o skalní útvar asi sedm metrů vysoký.
Okolo skály vede lesní pěšina vedoucí ke kopci Komárec. Po asi dvou stech metrech chůze jsme se dostali až na samotný vrchol. Jedná se o výškový bod a řadí se mezi chřibské velikány v nadmořské výšce 546 m. n m. Po zdolání této vrcholovky se nám nabízí úžasný výhled na hřebenovité kopce Chřibů.
Vyšlo nám počasí a tak si vychutnáváme malebně sluncem osvícená panoramata místní krajiny. Pak seběhneme z kopce dolů a objevíme dřevěný posed. Úžasné místo na relax.
Tady se na chvíli zastavte, nadechněte se čerstvého vzduchu a vyfoťte si na památku pár hezkých fotek nebo si třeba udělejte video.
Potom se vydáme směrem zpět po modré značce až k rozcestí, odkud po zelené značce dojdeme zpět do Střílek.
Výlet doporučujeme aktivním rodinám, všem turistům a nadšeným dobrodruhům, kteří milují nádherné výhledy a lesní procházky. Terén je místy náročný, takže kočárky nechejte prozatím doma a raději vyrazte na cestu třeba s nosítkem, ať si vaši nejmenší výletnici taky užijí nějaké to dobrodružství. Nám se malý výletník do nosítka už nevejde, a proto jsme ho dnes nechali doma.
Celá trasa zabere asi 6 - 8 kilometrů, podle toho, jak se vám podaří trefit cíl. My jsme se trochu ztratili, takže pro nás byla trasa dlouhá asi 8 kilometrů tam i nazpátek. Ale to nám nevadí. Tak zase příště. Sportu zdar a toulavým krokem dál.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.
Vydejte se za krásnými výhledy do okolí Gruntu Galatík u Těšánek!
Seznamte se nejen s krásami místní přírody, ale i s historií obce!
Hrad Cimburk, který byl ještě před pár desítkami let zříceninou zarostlou náletovým křovím, stojí chřibských lesích nedaleko Koryčan.
Nádherný Zámek Zdounky vás okouzlí svým anglickým parkem i tichým šarmem, který zámku vtiskli současní majitelé.
Zima v Chřibech je krásná se sněhem i bez. Přesvědčte se na vlastní kůži!
Načerpejte energii při procházce po úpatí Hříběcích hor.
34 km, 3,5 hod., pro pokročilé jezdce, nastoupáte 923 m. Start a cíl: Žlutava.
5 km, 2 hodinky a krásná procházka, kterou zvládnou i děti. Rozhledny, mlýny a statky - to je Lebedov.
4,5 km, snadná obtížnost, jeden prudký kopec, studánka. Dnes pro vás máme tip na výlet, který vás provede krajinou Chřibů na starobylý hrad, kolem studánky až na tajuplnou Kazatelnu a kolem skal.
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
Pěší túra nás dnes zavede od starobylého hradu Cimburk k Hradisku svatého Klimenta, Gorazdově studánce, na Kazatelnu a za pověstmi Chřibů. Prastará krajina, která čeká, až ji objevíte.
Oblíbený TV pořad Cyklotoulky zavítal tentokrát do našeho regionu a my jsme je provedli částí překrásného přírodního parku Chřiby, který je pro cyklistiku jako stvořený...
Dnes jsme si pro Vás přichystali nový výlet, kterým jsme odstartovali nový obsah našich výletů s názvem „Toulky po Chřibech“.
Ranní ptáče, dál doskáče aneb brzké ranní probuzení s východem slunce, to je nový výlet Sabči, Honzy a malého Toníka. Tak pojďme na to!
Magické podzimní Chřiby, nenáročná trasa, tajuplná místa, to je nový výlet pro rodiny s dětmi.
Výlet pro celou rodinu v přírodě chřibských lesů a s překrásnými výhledy.
Tajemné a zapomenuté Chřiby, podzimní atmosféra a jedno starodávné mohylové pohřebiště. To je náš nový výlet!
Prozkoumejte tajuplné skály, studánky a další přírodní zajímavosti v Chřibech.
Připravte se na pořádný výšlap a děti tentokrát nechejte raději doma. Užijte si výlet třeba ve dvou!
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Vydejte se do areálu Motorestu Samota a k mlýnu do Kunkovic v krajině takzvaného Moravského Toskánska.
Prázdninová klasika s nejhezčími výhledy v Chřibech? No přece rozhledna Brdo!
Poznejte s námi zajímavá a neobjevená místa mikroregionu Holešovsko!
Pěší výlet, při kterém využijete hromadnou dopravu a poznáte velký kus chřibského pohoří.
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Máte rádi aktivní výlety a běhání v okolí Kroměříže? Tak tento výlet je jako dělaný právě pro vás!
Tentokrát jsme si vytipovali menší okruh kolem skalních útvarů, kterých je v Chřibech nespočet, ale skály Kozel a Kazatelna patří mezi ty nejkrásnější a největší.