Vyrazíme autem z Kroměříže po silnici č. 432 a to směrem do obce Roštín. Budeme pokračovat po hlavní komunikaci směrem dál. Po průjezdu obcí Roštín se dostaneme do malebné vesničky s názvem Cetechovice. Cesta zabere asi 20 min jízdy autem. Tato vesnička bude náš výchozí bod, odkud se půjdeme toulat. Po průjezdu obcí Cetechovice zatočíme vlevo směrem od autobusové zastávky. Po pár desítkách metrů vidíme rozlehlou louku s pěšinkou, kde zaparkujeme auto.
Vydáme se po modré turistické značce. Zpočátku nás nadchne příjemná pěšinka, která je místy pokryta listím a malými kamínky.
Zatímco jsme vkročili na začátek lesa, tak si po pravé straně všimneme, že se na větvi téměř opadaného stromu jen tak pohupuje bílý plechový hrníček.
Hned za ním se nachází vyšlapaná cestička k lesní studánce s názvem Pod Mramůrkou. Je zde vybudováno skromné dřevěné posezení. Pramínek vody vytéká z uměle vytvořeného otvoru kamenné zídky, který však putuje dál do přilehlého Cetechovického potůčku. Pokračujeme, čeká nás lesní cesta po modré až k Vlčáku. Po počátečním nadšení z příjemné lesní pěšinky zjistíme, že se cesta rázem mění na kamenitý terén, který je značně posetý listím.
S přibývajícími metry a stoupáním se kopec mění na prudký táhlý strk. Na všech lesních rozcestích se budeme stále držet modré značky, která nás zavede až k prvnímu bodu naší dnešní trasy.
Procházíme se dál, cesta se nám hezky klikatí, avšak povrch začíná pěkně klouzat. Celá lesní cesta je poseta mokrým listím v kombinaci se zvlhlým pískem, kameny a silnými kořeny z poblíž se nacházejících stromů. Po minutí několika lesních rozcestí se dostáváme až k poslednímu táhlému kopci, který nás jistojistě zavede až k Vlčáku.
Po vystoupání se terén opět mění, avšak teď musíme zdolat zcela bahnitý terén. Po krátkém lehce nepříjemném terénu na nás z dálky vykukuje oplocený pozemek s několika domky. Po překonání bahnité cesty jsme se dostali až k lesní křižovatce.
Po naší levé ruce je zakotven turistický rozcestník s dalšími tipy a využitelnými informacemi. Po pravé ruce se rozléhá areál, kde si všímáme malebné hájenky nesoucí název Vlčák. V minulosti bylo stavení původně majetkem hospodářského statku v Cetechovicích a sloužilo jako panská hospoda. Dokonce byl využíván i jako hlavní poštovní stanice.
Pokračujeme dál směrem po červené turistické značce, a to k hlavnímu bodu našeho výletu. Držíme se informační tabule, která nás vede na rozbitou asfaltovou cestičku okolo Vlčáku. Po asi 400 metrech se v dáli tyčí vysoký telekomunikační vysílač. Závěrečná cesta ke skále, však není turisticky označena a není zde žádná informace, kam se máme vydat. Kdo je tady poprvé a má navigaci v mobilu, tak ho povede směrem vpravo od vysílače k pěšince, která se táhne napříč četnou lesní smrčinou.
Asi po 200 metrech jsme v cíli, kde na nás pokukuje cedulka s nápisem Gavendova skála. Propast, kterou zrovna máme pod nohama, nám dává najevo, že nejspíš stojíme na hraně skalní stěny. Pokud se chceme dostat až dolů do úpatí skal, musíme se vydat po pěšince směrem vpravo.
Místní skalní útvar je členitý a místy velmi strmý a nebezpečný. Dávejte pozor, kam šlapete a dostaneme se až k prvnímu skalisku. Celá soustava velkých kamenů a balvanů je pozoruhodná. Stačí si ji vychutnat jen pouhopouhým pohledem.
O chřibských skalách se praví spousta povídaček a legend, ale historka, která se váže k již zmíněné skále, je opravdu pravdivá. Jedná se o ne moc šťastný příběh, kdy v roce 1945 zde havarovala dvě vojenská letadla, která kvůli husté mlze narazila do vyčnívající skalní stěny. Dodnes se v místě nachází kovové pozůstatky letounů. Od prvního skaliska směrem k hlavní stěně se vytyčuje osamocená skalka, kde je namalován černý kříž jako připomenutí této tragické události. Vyšplháme na vrcholky skal a vychutnáváme si rozhled do přilehlých lesních bučin a hlubokých lesních žlabů.
Protože právě teď se nacházíme na třetím nejvyšším vrcholku Chřibů, a to přesně v nadmořské výšce 569 m. n. m. Správně, to jsou „naši Chřibští velikáni“.
Máme to za sebou. Pro nás již procházka končí a vracíme se stejnou cestou zpět na začátek. Výlet je vhodný pro nadšené turisty a dobrodruhy, co chtějí projít Chřiby křížem krážem jako my. Celá trasa tam i zpět je asi 6, 5 km dlouhá a je vcelku náročná pro děti, takže si ji raději projděte sami. Zabere vám asi 2 hodiny. Tak sportu zdar a toulavým krokem dál.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.
Vydejte se za krásnými výhledy do okolí Gruntu Galatík u Těšánek!
Seznamte se nejen s krásami místní přírody, ale i s historií obce!
Hrad Cimburk, který byl ještě před pár desítkami let zříceninou zarostlou náletovým křovím, stojí chřibských lesích nedaleko Koryčan.
Nádherný Zámek Zdounky vás okouzlí svým anglickým parkem i tichým šarmem, který zámku vtiskli současní majitelé.
Zima v Chřibech je krásná se sněhem i bez. Přesvědčte se na vlastní kůži!
Načerpejte energii při procházce po úpatí Hříběcích hor.
34 km, 3,5 hod., pro pokročilé jezdce, nastoupáte 923 m. Start a cíl: Žlutava.
5 km, 2 hodinky a krásná procházka, kterou zvládnou i děti. Rozhledny, mlýny a statky - to je Lebedov.
4,5 km, snadná obtížnost, jeden prudký kopec, studánka. Dnes pro vás máme tip na výlet, který vás provede krajinou Chřibů na starobylý hrad, kolem studánky až na tajuplnou Kazatelnu a kolem skal.
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
Pěší túra nás dnes zavede od starobylého hradu Cimburk k Hradisku svatého Klimenta, Gorazdově studánce, na Kazatelnu a za pověstmi Chřibů. Prastará krajina, která čeká, až ji objevíte.
Oblíbený TV pořad Cyklotoulky zavítal tentokrát do našeho regionu a my jsme je provedli částí překrásného přírodního parku Chřiby, který je pro cyklistiku jako stvořený...
Dnes jsme si pro Vás přichystali nový výlet, kterým jsme odstartovali nový obsah našich výletů s názvem „Toulky po Chřibech“.
Ranní ptáče, dál doskáče aneb brzké ranní probuzení s východem slunce, to je nový výlet Sabči, Honzy a malého Toníka. Tak pojďme na to!
Magické podzimní Chřiby, nenáročná trasa, tajuplná místa, to je nový výlet pro rodiny s dětmi.
Výlet pro celou rodinu v přírodě chřibských lesů a s překrásnými výhledy.
Tajemné a zapomenuté Chřiby, podzimní atmosféra a jedno starodávné mohylové pohřebiště. To je náš nový výlet!
Prozkoumejte tajuplné skály, studánky a další přírodní zajímavosti v Chřibech.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Tento výlet vás bude bavit! Kolem Čertových kamenů na vrchol Komárec je cesta místy trnitá, ale stojí to za to!
Vydejte se do areálu Motorestu Samota a k mlýnu do Kunkovic v krajině takzvaného Moravského Toskánska.
Prázdninová klasika s nejhezčími výhledy v Chřibech? No přece rozhledna Brdo!
Poznejte s námi zajímavá a neobjevená místa mikroregionu Holešovsko!
Pěší výlet, při kterém využijete hromadnou dopravu a poznáte velký kus chřibského pohoří.
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Máte rádi aktivní výlety a běhání v okolí Kroměříže? Tak tento výlet je jako dělaný právě pro vás!
Tentokrát jsme si vytipovali menší okruh kolem skalních útvarů, kterých je v Chřibech nespočet, ale skály Kozel a Kazatelna patří mezi ty nejkrásnější a největší.