Cíl výletu: Sv. Hostýn
Start výletu: Rusava
Konec výletu: Rusava
Délka trasy: 14,7 km
Převýšení na trase: 556m
Doba výletu (odhadem): 5-6 h
Doporučení pro koho: rodiny s dětmi, pěšky, kolo
Místa zájmu: Muzeum Rusava, Evangelický kostel sv. Trojice, Svatohostýnské muzeum, Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Jurkovičova křížová cesta Svatý Hostýn, hřbitov Hostýn, rozhledna Hostýn, Jedle pod Bukovinou, Zaniklý hrad Skalný, skalní věže (Plotna, Orel, Zub, Žába)
Na celé trase nás čeká převýšení 556m, proto tedy oceníme řadu odpočívadel a vyhlídkových míst na krátké spočinutí. Díky informačním tabulím se dozvíte více o Hostýnských vrších z hlediska geologie a přírodních zajímavostí.
Po 8 kilometrech stoupání dojdete až k samotnému vrcholu Hostýn (735 m n.m.). Tato posvátná hora Moravy je také místem poutní baziliky Nanebevzetí Panny Marie, symbolizující hned po Velehradu nejposvátnější místo moravské země. I díky němu je tedy pojmenováno cele pohoří.
Již v pozdním středověku tu údajně stála kaple a od té doby k sobě váže řadu legend a pověstí, které z místa dělá z historického i duchovního rozměru výjimečné poutní místo celé Moravy.
Součástí místa na Svatém Hostýně je také nádherná mozaiková křížová cesta od slovenského architekta Dušana S. Jurkoviče s výmalbou Joži Úprky a Jano Köhlera.
Další zajímavostí Hostýna je rozhledna. Ta se nachází na samém vrcholu a byla zbudována v roce 1898 k památce 50. výročí nástupu na trůn císaře Františka Josefa I. Tato 15 metrů vysoká zděná věž se 60 železnými schody, Vám nabídne úchvatný výhled na Hostýnské vrchy a Hanou.
Odtud se vydáme po NS Hostýnské vrchy kolem soustavy skalních útvarů z masivního pískovce a slepence, pojmenované podle jejich charakteristických tvarů - Orel, Zub, Žába, Kůň.
Celý výlet zakončíme sestupem do rázovité obce Rusavy, která vznikla v 17. století a díky svému malebnému okolí si to zde, podobně jako na Soláni, oblíbili výtvarníci a to především malíři.
Rozhledna na Svatém Hostýně je každoročně od 1. října do 30. dubna uzavřena pro individuální návštěvníky. Hromadné návštěvy deseti a více osob je možno dohodnout alespoň týden předem na telefonním kontaktu Matice Svatohostýnské.
I tohle jsou Hostýnské vrchy. Podzimní barvy - ocún na loukách.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Za Kroměřížsko místo prošel a působivě nafotil Honza Zainer:
„Největší inspirací je cesta sama a obzvláště poznává-li člověk svůj rodný kraj. Ten mě svou pestrostí a rozmanitostí nepřestává překvapovat. Neustálé nalézání nových cest a zákoutí s dech beroucí atmosférou. To je něco co se dá zažívat opakovaně s jedinečným momentem okamžiku, ukrytého ve čtyř ročním období.“
Jasně, na hory je lepší chodit ve dne. Člověk vidí pod nohy, vidí pod kopce a není taková zima. Čas od času je ale fajn vyrazit až potom, co slunko zapadne. Uvidíte hory úplně jiné, než je znáte.
Hostýnské vrchy ukrývají takové krásy, na které jinde nenarazíte. Mezi nimi je i Svatý Hostýn s nádhernou křížovou cestou, kterou pro tohle místo navrhl Dušan Jurkovič. Tohle prostě musíte vidět.
Stoupáte tichým lesem, kolem vás vysoké stromy a najednou se vám nad hlavou rozezní zvony a jejich zvuk letí nad horami až tam, kam dohlédnete. Takový je Hostýn.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.