I kdybyste tudy jeli stokrát, museli byste mít oči opravdu na šťopkách, abyste zámek nepřehlédli. Při tom je to dominanta celého centra, z návrší nad náměstím září jako sídlo francouzských šlechticů. Na konci 17. století ho vystavěl rod Horeckých na místě původní tvrze. Ta tady stála mimo jiné proto, že bydlení na nedalekém hradě Cimburk v nehostinných lesích a od všeho daleko už nebylo pro místní pány pohodlné ani žádané.
Nový zámek byl oproti starému hradu velkolepý. Dvě barokní křídla obrácená k městečku a kostelu později doplnila další křídla a hospodářské budovy. Na návrší nad farou tak vyrostl zámek francouzského střihu s nádherným zadním schodištěm, velkorysým nádvořím a terasou. V průběhu věků ho vlastnily šlechtické rody, ale také Rotschieldové nebo Wittgensteinové.
Po osvobození Československa se zámek stal státním majetkem, byly tu ubytovány děti padlých jugoslávských partyzánů, byla tu knihovna, mateřská škola, obřadní síň, zvláštní škola s internátem, sklad textilu i odborné učiliště.
Dnes je zámek v soukromých rukou a není nijak významně využíván. Přístupný je anglický park a zahrada, předělená lipovou a kaštanovou alejí. V pozdním jaru tu najdete barevné koberce kvetoucích rododendronů, v létě ze svahů kolem zámku zase svítí záhony levandule. A je odtud nádherný výhled na celé Koryčany i poutní kapličku na protějším kopci.
Zámecká zahrada je krásné místo k procházce, tak si ji nenechte ujít. Vezměte s sebou děti a přátele, něco dobrého na zub a udělejte si malý piknik s výhledem na zámek. Ušetříte ta spoustu peněz za letenku do Francie.
Libosad, neboli Květná zahrada, patří k těm nejkrásnějším místům, jaké můžete v Kroměříži navštívit. Vydejte se sem na procházku jen tak nebo na komentovanou prohlídku zahrady či unikátní rotundy.