Místní zvon má ovšem bolestnou historii. Za první světové války byly zabavovány zvony, mosazné kliky i domácí hmoždíře. Tehdy museli občané zvon sundat a připravit k odvozu pro armádu. Když ráno přijel povoz pro zvon, jaké bylo překvapení - po zvonu se slehla zem, zmizel. Však také lidé tvrdili, že té noci ponocný tvrdě spal s pleskačkou rumu v kapse. Až 28. října 1918 se zvon rozhlaholil. Ukryl ho pan Kučera z Pastviska, který měl k němu upřímný vztah. Každoročně totiž organizoval pěší poutě na sv. Hostýn a májové pobožnosti, kdy předříkával modlitby a písně.
Mezi oběma válkami plnil zvon své úkoly až do doby, kdy nacistická armáda nařídila zvony zabavit na zbrojení. Nikdo se neodvážil ho zachránit, tehdy šlo o krk. Obec zakoupila bezcennou náhradu. Ovšem štěstí znovu přálo původnímu zvonu, protože byl nalezen ve skladu zabavených zvonů. Opět se vrátil ke svým občanům.
Foto: firma IMPULS-B, www.impulsb.com
Postupem času začala kaplička se zvonicí chátrat a tak obec rozhodla o její opravě. Původní břidlicová krytina byla koncem 20. století nahrazena šindelovou krytinou z Valašska a před pár lety pak klasickou střešní taškou. Zvonice byla omítnuta a okolí osázeno okrasnými keři.
Dříve byste na kapličce našli ještě sochy patrona obce a místních hasičů sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého. Nenechaví zloději je ovšem odnesli a tak musely být nahrazeny novými, kovovými a na pevno přidělanými. Mezi nimi se tyčí dřevěný kříž.
Dnes už nikdo netahá za provaz, aby rozezvučel zvon a ten přece dvakrát denně ( v 7 a 19 hodin) zdraví své občany. Jeho čas řídí od roku 2006 elektronika. Kaplička je využívána v květnu, kdy tu probíhají májové pobožnosti.
Zdroj: článek v Týdeníku Kroměřížska z roku 1996, který zpracoval bývalý kronikář obce Lubná, pan Vladimír Brázdil
Tenhle kostel je jako vystřižený z Erbenovy Kytice, a kdyby se někde měly znovu natáčet Svatební košile, mělo by to být tady. Sám uprostřed polí, obehnaný vysokou zdí, kolem ani živáčka.
Rozhlížíme se po synagoze a tiše vnímáme zvláštní atmosféru, která tu na nás působí.
Barokní hřbitov ve Střílkách je unikátní architektonická perla, která se před turisty skrývá uprostřed Chřibů. Tajemný barokní hřbitov v horách ale rozhodně musíte navštívit.
Stoupáte tichým lesem, kolem vás vysoké stromy a najednou se vám nad hlavou rozezní zvony a jejich zvuk letí nad horami až tam, kam dohlédnete. Takový je Hostýn.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Do Černé kaple jsme kdysi zabloudili úplnou náhodou a od té doby na ni nemůžeme zapomenout.
Dominantou kroměřížských panoramat je dozajista gotický chrám sv. Mořice, jehož žebroví po večerech láme paprsky sklánějícího se slunce.
V barokních kostelech jsou tisíce kudrlinek, zlatých pilastrů, zdobených soch a kupolí, že nevíte, kam se podívat dřív. A takový je i kostel sv. Jana Křtitele v Kroměříži.
Jedinečné místo a novogotický skvost, kam stojí za to vypravit se na kole nebo procházkou. Uvidíte, že vás jeho ohromnost ohromí. A právem.