Na první pohled je to stavba, která sem do záhorského venkova vůbec nezapadá. V mysli vám okamžitě vytane Zlín, město postavené z červených cihel, jeho továrny a obytné kolonie. Jakoby někdo jeden z baťovských domečků vzal a přemístil ho sem do Komárna.
Strohá hmota kaple vystupuje za vsí z polí a luk hned vedle hřbitova. Nad vchodem na pocestné shlíží velkolepá plastika hostýnské Panenky Marie, která mlčenlivost cihel rozbíjí i krásně doplňuje. Kaplička tu stojí už od roku 1936, je zapsána na seznamu kulturních památek a jejím autorem není nikdo jiný, než dvorní zlínský architekt František Lýdie Gahura.
Pro jeho rukopis je strohost a přísná funkcionalita staveb typická. Ostatně, jestli si ji chcete vychutnat v plné míře, projděte se zlínskou čtvrtí Letná nebo nově zrekonstruovaným Památníkem Tomáše Bati. Ani jedna kudrlinka navíc, uvidíte.
Tenhle kousek Komárna má zvláštní atmosféru. Když tu v roce 1927 kolaudovali hřbitov, řekl si starosta, že by možná nebylo špatné, postavit u něj i kapli a obrátil se na Tomáše Baťu. Ten mu doporučil Gahuru, který do Komárna vnesl kus moderní architektury, do které velmi citlivě zakomponoval fragmenty církevní symboliky. Kaple je zasvěcena svatým Cyrilovi a Metodějovi, a i dnes se o ni místní vzorně starají. Nově postavený hřbitovní plot dostal podobný kabátek, aby s červenou kaplí pěkně ladil.
Krásný kousek moderní architektury, u kterého je příjemné na chvíli zastavit. Za ním se rýsují modré kopce, kolem je ticho a klid. Ideální čas na drobné zamyšlení a odpočinek.
Rozhlížíme se po synagoze a tiše vnímáme zvláštní atmosféru, která tu na nás působí.
Střílky. Na první pohled taková nenápadná víska někde uprostřed Chřibů. Na pohled druhý tu objevíte hned čtyři místa, pro která stojí za to se sem vydat.
Stoupáte tichým lesem, kolem vás vysoké stromy a najednou se vám nad hlavou rozezní zvony a jejich zvuk letí nad horami až tam, kam dohlédnete. Takový je Hostýn.
Do Černé kaple jsme kdysi zabloudili úplnou náhodou a od té doby na ni nemůžeme zapomenout.
Dominantou kroměřížských panoramat je dozajista gotický chrám sv. Mořice, jehož žebroví po večerech láme paprsky sklánějícího se slunce.
V barokních kostelech jsou tisíce kudrlinek, zlatých pilastrů, zdobených soch a kupolí, že nevíte, kam se podívat dřív. A takový je i kostel sv. Jana Křtitele v Kroměříži.
Jedinečné místo a novogotický skvost, kam stojí za to vypravit se na kole nebo procházkou. Uvidíte, že vás jeho ohromnost ohromí. A právem.