Hotel Octárna dostal své jméno jednoduše podle místa, kde stojí. Kdysi tu totiž býval františkánský klášter, po něm octárna a po ní zase městské byty, kde bydlela babička nejednoho dnešního Kroměřížáka. Víc si o historii téhle dnešní oázy dočtete v článku Pravidla octárny. Tam, kde ještě před několika desítkami let stávaly chudobné obecní byty, dnes najdete krásně opravený hotel s velmi romantickou atmosférou.
Octárna je dodnes obehnána zdmi, které tu zbyly ještě po Františkánech. Díky tomu je takovým malým hájemstvím uprostřed jinak rušného města. Čas za branami jakoby se zpomalil. Vstoupíte-li ze strany od hlavní silnice, uvítají vás proporce malých domečků, které jsou člověku velmi příjemné, a mezi kterými se cítí mnohem lépe než stísněný pod masou okolních paneláků.
Po pravé ruce najdete slavné lunety Maxe Švabinského plné barev a pohybu, které místní rodák původně připravil pro Národní divadlo v Praze. Věřte, že stojí za to na chvíli se u nich zastavit. Je to skvostné dílo.
Další kroky vás zavedou nenápadným podloubím až na nádvoří hotelu, které je v létě díky chladivému stínu úžasným místem pro odpolední kávičku nebo večerní drink. Romantickou atmosféru mu dodávají stěny porostlé břečťanem, květináče plné rostlin a navečer také přítmí protkané teplou září řetězů se světýlky nad vaší hlavou.
Vstupuje se tudy buď do recepce, pokud se chcete ubytovat, nebo také do restaurace, pokud se chcete dobře najíst.
A restauraci nemůžeme než doporučit. Jestli chcete v Kroměříži na opravdu dobré jídlo, zajděte sem. Lístek se pravidelně mění, takže na podzim si tu dáte husí hody a svatomartinské, na jaře chřest a v létě něco lehkého z grillu.
Podzimní menu - halibut grónský na grilu, gratinovaný brambor s parmezánem, omáčka Dijon
Po celý rok tu navíc mají jednu velkou specialitu, a to jsou šneci z nahošovické farmy hned v několika úpravách. Ať už jdete na romantickou večeři ve dvou nebo potřebujete místo pro větší skupinku, na Octárně najdete místo tak akorát pro vás díky několika salonkům a šikovnému uspořádání, které nabízí dostatek soukromí i prostor pro pořádnou oslavu.
Největším prostorem vhodným ideálně pro menší konference, setkání s obchodními partnery, školení, oslavy a také svatby je sál Maxe Švabinského, který byl dříve refektářem františkánského kláštera a kam se vleze až 80 osob.
Po bývalém klášteře tu zbyla ještě nenápadná, ale velmi malebná kaple, ve které se dnes pořádají svatební obřady i koncerty. Kdybyste hledali nějaké opravdu speciální místo, bude to možná právě tohle.
Octárna je dnes místo, kde se můžete ubytovat, kde se můžete dobře najíst, ale kudy taky můžete jen tak projít, když míříte z jednoho konce města na druhý. Atmosféra milých starých časů tady určitě dýchne i na vás.
Přijďte si zamlsat do sympatické nové kavárny v podhůří Hostýnských vrchů!
Přijďte si do centra Kroměříže posedět u kávičky, domácích dortů a vymazlených zákusků!
Na super jídlo, na grilování a dobré dezerty, za krásnou atmosférou a za zvířátky jezdíme do Statku Slížany. Statek s hospůdkou a vlastní mlékárnou najdete v podhůří Chřibů.
Zajděte si na dobré víno a drobné občerstvení ve stylu španělského tapas do Bystřice pod Hostýnem!
Tady pod pečlivýma rukama rodu Podstatzkých Thonsern roste první vinohrad a s ním také vinařství Chateau Litenčice.
Ochutnejte výborné kanadské borůvky z farmy pěstované kousek od Kroměříže!
Domy, do kterých se vchází z nároží v sobě mají cosi ze starých časů, z hostinců s obrázkem císařpána na zdi a z doby, kdy se nespěchalo.
Cidre99 poznáte na první dobrou, protože není vůbec sladký. S cidery z běžných obchodů nemá moc společného. Suchá a svěží chuť perlivého jablečného vína může zpočátku trochu překvapit.
Maličký kroměřížský pivovárek má velkou duši, kterou stojí za to poznat.
Kdysi tady býval zámecký pivovar. Pak školka, pak sklad. A teď? A teď je tady restaurace, kde se vaří z opravdových surovin a maggi v kuchyni nejspíš nepotkáte.
Až pojedete přes Záhlinice, malou vesničku kousek od Hulína, zbystřete. Na konci je nenápadná odbočka, za kterou uvidíte štíhlý komín místního pivovaru. Je to neobyčejné místo s neobyčejnou historií.
Čistý a moderní interiér jakoby maličko skrýval kouzlo starého koloniálu. To bude asi těmi dózami plnými oříšků, voňavých čajů a kávových zrnek.
Jestli v Hostýnkách existuje místo, kam rozhodně musíte, jsou to kopce Troják a Tesák.
Je to přesně ten typ hospody, kam si chcete udělat výlet v neděli v poledne...
Až někdy budete v Bystřici pod Hostýnem a budete mít pocit, že byste nutně potřebovali kávu, čaj nebo něco dobrého, zastavte se v kavárně U Růženky.
Malebná a útulná kavárna s nádechem historie jen pár kroků od kroměřížského zámku.
Horká a voňavá káva, domácí koláče, čaje, quiche, víno. A rakvičky. A polévky.
Starosvětská kavárna se krásně hodí k poklidné holešovské atmosféře.
Na náměstí v Hulíně najdete maličkou cukrárnu Polárka. S dobrou kávou, se zmrzlinou a domácími dorty.
Hospoda s velkorysou zahrádkou, sklep, ve kterém se dá udělat večírek, svatba nebo meeting a citlivě zrekonstruovaný hotel s pokojíčky s vysokými matracemi a decentním interiérem.
Tohle je Čokoládovna s velkým Č. Pralinky, které tu Tereza vyrábí, mají tenoučkou skořápku, která ukrývá ty nejjemnější ganáže.
Našli jsme nebe a to nebe je v Holešově. Jmenuje se Eklér a (nejen) podle nás je to zjevení, jakých na Moravě není moc. Sem musíte zajít.