Zámek Litenčice, rodové sídlo Podstatzkých Thonsern, ještě donedávna připomínal strašidelnou ruinu. Propadlé stropy, vytrhané parkety, prázdné okenní rámy a oprýskaná omítka tu zbyly po předchozích správcích z dob minulých, ale zámek, který byl rodu Podstatzkých Thonsern zabaven ve smutném roce 1948, se nakonec dočkal šťastného osudu.
Po restitucích byl vrácen do rukou potomků původních majitelů. Podstatzští Thonsern se pustili do rekonstrukce, která zámku pomalu, ale jistě vrací původní podobu. Jedno z křídel zámku tak dnes slouží jako zázemí pro jejich firmu, která se zabývá zemědělstvím a lesnictvím, jedno z křídel je křídlem obytným a to poslední, největší a nejpoškozenější zatím prochází technicky a finančně náročnou obnovou.
Náš tip: o zámku Litenčice i rodu Podstatzkých Thonsern se dozvíte víc v jednom z dílů seriálu Modrá krev v iVysílání České televize.
Kdybyste se příjemnou procházkou prošli od zámku vesnicí až k polím, která se zvedají kolem, narazili byste na plodinu v místním kraji už dlouho neviděnou. Na jednom z příznivě orientovaných svahů Podstatzští Thonsern vysadili vinohrad s několika odrůdami, které by měla hravě zvládnout i podmínky, které jsou přece jen od tradičních jihomoravských vinohradnických oblastí mírně odlišné.
Vinohrady ostatně k zámku patřily už od 16. století, jak o tom svědčí záznamy v Moravských zemských deskách, ale také renesanční vinný sklep, vybudovaný přímo pod zámkem. O vinohrad i vína se tu stará mladý sklepmistr Radim Vylíčil z nedalekých Prasklic.
V roce 2022 tu sklidili panenské odrůdy, letos na podzim by měl přijít na řadu první burčák a po něm také první lahve vína značky Chateau Litenčice. Podle Martiny Podstatzké Thonsern tu chtějí dělat vína lehká a svěží, vhodná na letní večery, a k nim také vína s bublinkami, která má sama v oblibě.
A aby nezaháleli, než přijdou první hrozny, pustili se v Chateau Litenčice již loni do výroby suchých jablečných ciderů, které prodávají pod značkou Apple Deer. Ochutnat je můžete třeba v naší oblíbené kavárně Velo Café v Kroměříži, nebo koupit v místním obchůdku.
Vinohradník a sklepmistr Radim nás provádí vinohradem a popisuje nám odrůdy, které pro Litenčice společně s Richardem Podstatzským Thonsern vybrali. Jsou to Souvignier gris, Solaris, Sevar, Cabernet cortis, Johanniter, Rinot, Donauveltliner. Že jste o většině z nich ještě neslyšeli? Není divu, jsou to tzv. PIWI odrůdy, které jsou odolné a hodí se i do náročnějších podmínek. Zatím jsou na vinohradě jen zelené kuličky, ale jakmile se ohlásí podzim, přijde první pořádné vinobraní a s ním také možná nějaká ta akce na zámku, kde budete moct první burčák z Hříběcích hor ochutnat. My už se na to těšíme.
Aktuálně zámek pro veřejnost uzavřen. O otevírací době v roce 2025 vás budeme informovat.
V roce 2024 byl na zámku natáčen zajímavý podcast Východní Moravy, o kterém si více přečtěte a poslechnout si jej můžete ZDE.
Přijďte si zamlsat do sympatické nové kavárny v podhůří Hostýnských vrchů!
Přijďte si do centra Kroměříže posedět u kávičky, domácích dortů a vymazlených zákusků!
Na super jídlo, na grilování a dobré dezerty, za krásnou atmosférou a za zvířátky jezdíme do Statku Slížany. Statek s hospůdkou a vlastní mlékárnou najdete v podhůří Chřibů.
Zajděte si na dobré víno a drobné občerstvení ve stylu španělského tapas do Bystřice pod Hostýnem!
Ochutnejte výborné kanadské borůvky z farmy pěstované kousek od Kroměříže!
Domy, do kterých se vchází z nároží v sobě mají cosi ze starých časů, z hostinců s obrázkem císařpána na zdi a z doby, kdy se nespěchalo.
Cidre99 poznáte na první dobrou, protože není vůbec sladký. S cidery z běžných obchodů nemá moc společného. Suchá a svěží chuť perlivého jablečného vína může zpočátku trochu překvapit.
Maličký kroměřížský pivovárek má velkou duši, kterou stojí za to poznat.
Kdysi tady býval zámecký pivovar. Pak školka, pak sklad. A teď? A teď je tady restaurace, kde se vaří z opravdových surovin a maggi v kuchyni nejspíš nepotkáte.
Až pojedete přes Záhlinice, malou vesničku kousek od Hulína, zbystřete. Na konci je nenápadná odbočka, za kterou uvidíte štíhlý komín místního pivovaru. Je to neobyčejné místo s neobyčejnou historií.
Čistý a moderní interiér jakoby maličko skrýval kouzlo starého koloniálu. To bude asi těmi dózami plnými oříšků, voňavých čajů a kávových zrnek.
Jestli v Hostýnkách existuje místo, kam rozhodně musíte, jsou to kopce Troják a Tesák.
Je to přesně ten typ hospody, kam si chcete udělat výlet v neděli v poledne...
Až někdy budete v Bystřici pod Hostýnem a budete mít pocit, že byste nutně potřebovali kávu, čaj nebo něco dobrého, zastavte se v kavárně U Růženky.
Malebná a útulná kavárna s nádechem historie jen pár kroků od kroměřížského zámku.
Horká a voňavá káva, domácí koláče, čaje, quiche, víno. A rakvičky. A polévky.
Starosvětská kavárna se krásně hodí k poklidné holešovské atmosféře.
Na náměstí v Hulíně najdete maličkou cukrárnu Polárka. S dobrou kávou, se zmrzlinou a domácími dorty.
Hospoda s velkorysou zahrádkou, sklep, ve kterém se dá udělat večírek, svatba nebo meeting a citlivě zrekonstruovaný hotel s pokojíčky s vysokými matracemi a decentním interiérem.
Tohle je Čokoládovna s velkým Č. Pralinky, které tu Tereza vyrábí, mají tenoučkou skořápku, která ukrývá ty nejjemnější ganáže.
Našli jsme nebe a to nebe je v Holešově. Jmenuje se Eklér a (nejen) podle nás je to zjevení, jakých na Moravě není moc. Sem musíte zajít.