Nenápadná budova na okraji Kroměříže jakoby snad ani nedávala tušit, že právě tady se dělá něco takhle dobrého. Pivovar Kroměříž slaví v roce 2022 deset let fungování a za tu dobu tady uvařili hektolitry skvělého piva. Původní domovarník, který pivovar zakládal, pan Krohe, pivovar předal pánům Hořčičkovi a Hrabalovi, kteří se o něj starají dodnes.
Vaří se tady speciály, které se vaří jen jednou jedinkrát. Mezi ně patří třeba řada Single, do které se pokaždé dává jiný chmel, takže každé pivo chutná jinak. Vaří se tu ale piva i pro tradiční pivaře, takže v místní Pivotéce Maxmilián najdete také světlý ležák 11°nebo výčepní desítku a dvanáctku. Mají tu i také oblíbené piva typu PALE ALE.
Výstav pivovárku je 230 tisíc litrů, o které se stará jeden sládek, kterému pomáhají brigádníci a kolegové z řad profesionálních hasičů, kteří sem chodí tak trochu vypnout.
V Kroměříži můžete Maxmiliána ochutnat v Radničním sklípku, Dalconte, baru Kdovíkde, Melody Café nebo v Pivním baru U Studny. Jinak jsou piva k dostání v Olomouci, Ostravě, Brně, Znojmě a také v Bratislavě.
Tak na zdraví!
Náš tip: nový průvodce po Kroměříži „Kde se pivo vaří“ vás provede po všech třech kroměřížských minipivovarech. K dostání je v Turistickém informačním centru Kroměříž. Dalším lokálním pivovarem z našeho regionu je Záhlinický pivovar.
Přijďte si zamlsat do sympatické nové kavárny v podhůří Hostýnských vrchů!
Přijďte si do centra Kroměříže posedět u kávičky, domácích dortů a vymazlených zákusků!
Na super jídlo, na grilování a dobré dezerty, za krásnou atmosférou a za zvířátky jezdíme do Statku Slížany. Statek s hospůdkou a vlastní mlékárnou najdete v podhůří Chřibů.
Zajděte si na dobré víno a drobné občerstvení ve stylu španělského tapas do Bystřice pod Hostýnem!
Tady pod pečlivýma rukama rodu Podstatzkých Thonsern roste první vinohrad a s ním také vinařství Chateau Litenčice.
Ochutnejte výborné kanadské borůvky z farmy pěstované kousek od Kroměříže!
Domy, do kterých se vchází z nároží v sobě mají cosi ze starých časů, z hostinců s obrázkem císařpána na zdi a z doby, kdy se nespěchalo.
Cidre99 poznáte na první dobrou, protože není vůbec sladký. S cidery z běžných obchodů nemá moc společného. Suchá a svěží chuť perlivého jablečného vína může zpočátku trochu překvapit.
Maličký kroměřížský pivovárek má velkou duši, kterou stojí za to poznat.
Kdysi tady býval zámecký pivovar. Pak školka, pak sklad. A teď? A teď je tady restaurace, kde se vaří z opravdových surovin a maggi v kuchyni nejspíš nepotkáte.
Až pojedete přes Záhlinice, malou vesničku kousek od Hulína, zbystřete. Na konci je nenápadná odbočka, za kterou uvidíte štíhlý komín místního pivovaru. Je to neobyčejné místo s neobyčejnou historií.
Čistý a moderní interiér jakoby maličko skrýval kouzlo starého koloniálu. To bude asi těmi dózami plnými oříšků, voňavých čajů a kávových zrnek.
Jestli v Hostýnkách existuje místo, kam rozhodně musíte, jsou to kopce Troják a Tesák.
Je to přesně ten typ hospody, kam si chcete udělat výlet v neděli v poledne...
Až někdy budete v Bystřici pod Hostýnem a budete mít pocit, že byste nutně potřebovali kávu, čaj nebo něco dobrého, zastavte se v kavárně U Růženky.
Malebná a útulná kavárna s nádechem historie jen pár kroků od kroměřížského zámku.
Horká a voňavá káva, domácí koláče, čaje, quiche, víno. A rakvičky. A polévky.
Starosvětská kavárna se krásně hodí k poklidné holešovské atmosféře.
Na náměstí v Hulíně najdete maličkou cukrárnu Polárka. S dobrou kávou, se zmrzlinou a domácími dorty.
Hospoda s velkorysou zahrádkou, sklep, ve kterém se dá udělat večírek, svatba nebo meeting a citlivě zrekonstruovaný hotel s pokojíčky s vysokými matracemi a decentním interiérem.
Tohle je Čokoládovna s velkým Č. Pralinky, které tu Tereza vyrábí, mají tenoučkou skořápku, která ukrývá ty nejjemnější ganáže.
Našli jsme nebe a to nebe je v Holešově. Jmenuje se Eklér a (nejen) podle nás je to zjevení, jakých na Moravě není moc. Sem musíte zajít.