Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Výlet s tajenkou: Chropyně

Projděte si s dětmi naučnou stezku kolem Chropyňského rybníku až k rybníku Hejtman. Pozorujte racky chechtavé, vyluštěte tajenku, dozvíte se spoustu zajímavých informací o tomto malém, ale významném hanáckém městečku kousek od Kroměříže. Co vás na trase čeká?

Milí cestovatelé,
pověst o králi Ječmínkovi, zámek a rybníky – to jsou symboly Chropyně. V minulosti sem návštěvníky lákaly i lázně, ale nedopadlo to s nimi dobře. Zveme vás na krásnou procházku malebnou obcí a lužními lesy. Budeme si vyprávět o raccích, svatém Jiljí, zlém hejtmanovi, ale také o akvaduktech a lužních lesích.

PRAKTICKÉ INFORMACE:

Délka trasy: 5 - 7 km (dle zvolené varianty)
Obtížnost: Lehká trasa po rovince. Ujdou ji všechny děti od 5 let, menší si mohou vzít na pomoc odrážedlo nebo vlézt taťkovi „za krk“. :) Výlet je možné jet s kočárkem, na kole i se psy.

Ahoj, kluci a holky,
dnešní cesta za hádankou povede kolem krásného rybníka, kde racci křičí tak, že si budete připadat jako někde u moře ve Skotsku. Odehrává se zde pověst o králi Ječmínkovi a také zde v bažině utonul zlý hejtman.
Stejně jako u našich ostatních výletů jste také k dnešnímu dostali originální mapu s vyznačenou trasou. Pokud půjdete správnou cestou, budete se pozorně rozhlížet, číst texty a poslouchat, co říkají rodiče, jistě splníte všechny úkoly. Umíte-li už psát, doplňte podle uhodnutých slov tajenku a pečlivě ji uschovejte. Vyluštěnou tajenku zasílejte na e-mail: kromerizsko@mestokm.cz, 1x měsíčně bude vylosován jeden úspěšný luštitel, který obdrží poštou malý dáreček :-)

Postřehy dětí:

Trasu testovaly kamarádky Anežka, Laura a Jiřina - všechny holčičky ve věku 6 let. Anežka: "Výlet se mi strašně moc líbil a máma mi hned večer musela číst pověst o Ječmínkovi." Laurinka: "Trochu mě bolely nohy, ale ty rybníky byly boží, jak tam řvali racci." Jířa: "Hledali jsme ve studni brýle paní, co ten výlet psala, a viděli jsme je, ale bála jsem se pro ně vlézt."

MAPA TRASY KE STAŽENÍ  >>> ZDE

DOPLŇOVAČKA:

OTÁZKY K TAJENCE:

1.Co drží muž napravo v ruce?
2. Co je to za předmět?
3. Napište, jak se kosatec řekne latinsky.
4. Opište předposlední slovo.
5. Jak se jmenovala princezna?
6. Jak se jmenuje obilovina, ze které se dělá popcorn?
7. Opište poslední písmeno z letopočtu.

Tajenku doplníte, když se vydáte na výlet kolem Chropyně podle plánku a stáhnete si kompletní podklady k výletu ZDE. Trasa začíná u kostela Sv. Jiljí v těsné blízkosti Městského úřadu a zámku. Pokračuje po trase Naučné stezky Chropyňský rybník, který celý obejdete, dále přes zahrádkářskou kolonii i kolem Malého Chropyňského rybníka. Kdo bude chtít, může si trasu prodloužit až k rybníku Hejtman. Přes náměstí se pak dostenete zpět ke kostelu a zámku.

KOMPLETNÍ VÝLET STAHUJTE A TISKNĚTE >>> ZDE.

TAK HURÁ DO VÝLETOVÁNÍ A LUŠTĚNÍ!

Tento výlet vytvořila pro region Kroměřížsko skvělá Lucie Nachtigallová, maminka 3 dětí, z agentury Velká dobrodružství. Mrkněte i na další výlety s tajenkou z celé České republiky >>> ZDE.

Na výlety z regionu Kroměřížsko se podívejte >>> ZDE.

 

  • Výlet s tajenkou: Chropyně

V okolí také najdete