Doporučení: pro všechny sportovce a aktivní turisty
Terén: lesní cesta
Délka trasy: cca 7,5 km
Převýšení: 400 m
Časová náročnost: 2-3 h (záleží na vašem tempu)
Občerstvení: Restaurace Brusenka v Brusném, popř. si vezměte s sebou
Dnešní start point si zvolíme u turistického rozcestníku – Rusava, kino. Sem se dostaneme autem, jezdí sem ale i pravidelné autobusové spoje Kroměříže, Holešova a Bystřice pod Hostýnem.
Na začátku se držíme červené turistické značky kolem turistického přístřešku až k rozcestí, kudy protéká říčka Rusava. Zanedlouho již turistické značení zmizí, proto si raději zapneme navigaci v telefonu a pokračujeme do příkrého kopce.
Podzimní období má něco do sebe, příroda tady v Hostýnských vrších opravdu čaruje a my si užíváme všech těch barev a typické podzimní vůně lesa. Nejednou také narazíme na lesní zvířata jako srnky i jeleny, kteří se tady prohánějí po rozlehlých kopcích.
Mineme první rozcestí a zatočíme doprava, poté pokračujeme asi 400 metrů k vyhlídkovému místu s lavičkou, výhled však pro dnešní den zahltila silná mlha. Za příznivějšího počasí se skrze hluboké smrčiny nabízí perfektní výhled do širokého okolí.
Vracíme se zpět na trasu a pokračujeme po polní cestě okolo kopce Poschlá (630 m). Klikatými cestičkami seběhneme kopec dolů až k lesnímu rozcestí Stiborovy boudy, kde se napojíme na kamenitou cestu označenou modrou turistickou značkou.
Zpočátku hustá mlha skoro zmizí a pohoří se pomaličku probouzí. S prvními slunečními paprsky se cesta rázem změní na opravdovou podzimní pohádku.
Po zhruba 1 kilometru chůze od rozcestí Stiborovy boudy dorazíme až k našemu cíli – zřícenině hradu Křídlo (506 m).
Samotný hrad byl vybudován Vlkem z Dobrotic v roce 1365. O hradu se toho dodnes moc neví a bližší informace již nejsou známy. V 15. století však uherská vojska krále Matyáše hrad zničila a do dnes již nebyl znovu obnoven. Na místě se dochovaly pouze pozůstatky základních obrysů, staré patníky úzké brány a zbytky hradní věže.
Zbylé kamenité části hradu, a to zejména v podzimním období, jsou překryté zažloutlým listím, a je to opravdu poutavý zážitek. Pořídíte tady spoustu krásných a ikonických fotografií.
Zpátky se už jen stačí držet žluté značky a seběhnout kopec dolů, který nás zavede až k hlavní silnici, odkud pokračujeme zhruba 800 metrů zpět k místu, kde jsme zaparkovali auto.
Kdo si nevezme svačinu s sebou, na zpáteční cestě doporučujeme navštívit restauraci Brusenka, kde opravdu skvěle vaří.
Tak zase příště. Sportu zdar a toulavým krokem dál.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča a Honza
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Stoupáte tichým lesem, kolem vás vysoké stromy a najednou se vám nad hlavou rozezní zvony a jejich zvuk letí nad horami až tam, kam dohlédnete. Takový je Hostýn.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Nádhernou platanovou alejí podél potoka přicházíte k bystřickému zámku. Neobyčejná stavba s pohnutými osudy patřila za Loudonů k nejkrásnějším místům Moravy.
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Svatý Hostýn je jedním z nejznámějších poutních míst u nás. Poznejte toto magické místo společně s dětmi.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.