Doporučení: pro nadšené turisty, milovníky hor a výhledů, rodiny s velkými i malými dětmi
Terén: asfalt
Délka trasy: 3,9 km tam i zpět
Časová náročnost: 1–2 h (záleží na vás)
Občerstvení: Hostinec Na Trojáku
Vybavení: kočárek nebo nosítko, s většími dětmi kolo nebo koloběžka
Start point jsme zvolili u vrchu Troják v nadmořské výšce 618 m. Jak již název vypovídá, jedná se o hranici tří okresů (Kroměříž, Zlín, Vsetín). Na Troják se nejlépe dostanete autem nebo autobusem. Poblíž je autobusová zastávka s pravidelnými spoji ze Zlína i z Kroměříže.
Za hostincem Na Trojáku se napojíme na asfaltovou cestu a držíme se modré značky po Naučné stezce Tesák. Jedná se o mírně stoupající cestu vedoucí okolo hustých a hlubokých smrčin. Při procházce se kocháme krásnými výhledy na horizonty kopců, které nás obklopují ze všech stran.
První zastávkou je rozcestí Nad Trojákem (559 m) s odpočinkovým místem a lavičkou, kde je hned vedle usazen kamenný památník partyzánů. Již zmíněný pomník je jedním z mnoha, které připomínají místa bojů zbojníků později partyzánů s fašisty koncem 2. světové války. Docela zajímavé, že? Poblíž cesty se nachází informační tabule, kde si přečteme více informací a kdo chce, může se více ponořit do poutavé místní historie.
Turistický rozcestník nám říká, že k našemu cíli zbývá posledních 500 metrů, držíme se naučné stezky. Čeká nás poslední krátká kamenitá cestička poblíž malebné dřevěné roubenky, která vede až na louku okolo meteorologické stanice přímo k rozhledně Maruška.
Jedná se o 16 metrů vysokovou dřevěnou stavbu ve valašském stylu v nadmořské výšce 664 m. Po vystoupání několika schodů až k zastřešenému ochozu se nám nabídne kruhový výhled hned do několik oken krajů a pohoří.
Obzvlášť v tomhle ročním období při západu slunce, je to opravdu nádherný a nezapomenutelný zážitek. Z jedné strany pozorujeme Hostýnské vrchy s nejvyšším bodem – Kelčský Javorník, na kterém stojí také rozhledna. Z druhé strany zase Vizovické a Vsetínské vrchy, Javorníky anebo také Beskydy a Radhošť.
K Marušce vede spousta dalších tras, třeba od vesničky Hošťálková po trase směrem na Bystřici pod Hostýnem nebo směrem přes vrchol Bludný, odkud je možné pokračovat až do Rajnochovic. Lokalita nabízí spoustu cyklotras a další turisticky zajímavé destinace.
My se dnes vracíme zpět na Troják, kde se občerstvíme v místním hostinci.
Tak sportu zdar a toulavým krokem dál!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Stoupáte tichým lesem, kolem vás vysoké stromy a najednou se vám nad hlavou rozezní zvony a jejich zvuk letí nad horami až tam, kam dohlédnete. Takový je Hostýn.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Nádhernou platanovou alejí podél potoka přicházíte k bystřickému zámku. Neobyčejná stavba s pohnutými osudy patřila za Loudonů k nejkrásnějším místům Moravy.
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Svatý Hostýn je jedním z nejznámějších poutních míst u nás. Poznejte toto magické místo společně s dětmi.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.