Doporučení pro: rodiny s dětmi, cyklisty a všechny turisty
Terén: asfaltka, šotolinové i lesní cesty
Délka trasy: cca 6 km
Časová náročnost: 2 - 4 hodiny podle zdatnosti turisty/rodiny... (nám to trvalo 3,5 hodiny, ale věřím, že se to dá zvládnout mnohem rychleji) :-)
Vybavení: kočárek ne (v některých úsecích jsou vyježděny koleje těžkou technikou), pokud půjde rodina i s miminkem, raději vemte nosítko, cyklisté samozřejmě vyráží na terénních kolech
Do Bystřice pod Hostýnem jsme se vydaly vlakem. Jízda "žralokem" je pro děti vždycky zážitek. Dostanete se sem ze směru Kojetín přes Kroměříž, Hulín, Holešov nebo ze směru Valašské Meziříčí přes Kunovice-Loučku, Podhradní Lhotu, Osíčko či Loukov. V Bystřici pod Hostýnem pak většinou navazuje autobusový spoj směr Tesák - Troják, čekáme na zastávce hned u vlakového nádraží.
Jako příklad uvádíme jízdní řád v sobotu z Holešova na Troják, vlakem a autobusem >>> ZDE.
Dostáváme se na Troják, významnou turistickou křižovatku, kde se protíná několik tras Klubu českých turistů. V hospůdce z roku 1937 už našlo útočiště velké množství turistů, cyklistů i lyžařů. U rozcestníku objevujeme ceduli naučné stezky Tesák, která nás bude naším výletem doprovázet. Zde se také poprvé na pomníku u silnice setkáváme s pojmem partyzánská brigáda Jana Žižky, která v těchto místech bojovala v době 2. světové války.
Vyrážíme po modré turistické značce asfaltovou cestou směr Tesák. Stoupáme do menšího kopečku a za chvíli jsme odměněny prvními krásnými výhledy.
Setkáváme se s cedulkou označující směr k zastřešenému prameni řeky Dřevnice, která spolu s přítoky odvodňuje jižní svahy Hostýnských vrchů, teče přes Slušovice, Zlín a v Otrokovicích se vlévá do Moravy. My pramen vynecháváme a pokračujeme v cestě na Tesák. Ale pokud jste zvědaví, pramen najdete jen necelých 400 m od odbočky.
Cesta se změnila na šotolinovou a my si vykračujeme kolem chat a chatiček dál po rovince i mírným stoupáním až k posezení U Češků, které využíváme ke svačině.
Projede kolem nás pár cyklistů oběma směry a je vidět, že tato část Hostýnských vrchů je mezi kolaři oblíbená. Pokud i vy patříte mezi milovníky bicyklů, mrkněte na info ohledně využití cyklobusů směr Hostýnské vrchy.
Posilněni pokračujeme směr rozcestník U Češků a otevírají se nám další krásné pohledy na kopečky Hostýnských vrchů.
Pokračujeme stále po modré turistické značce kolem lesa i lesem samotným.
Narážíme na koleje vyježděné těžkou technikou, které děti berou jako výzvu, a klacky zjišťují hloubku každé louže. Po chvíli se vpravo od cesty na kmeni stromu objevuje cedulka lákající k návštěvě bunkru "U hrubé jedle".
Neváháme ani vteřinku a vydáváme se ho hledat. Je třeba sestoupit mýtinou, jít chvíli kolem plotu a projít dřevěnou brankou do ohrady.
Jsme tu. Děti se diví, že zemljanka je jen dírou v zemi. Od podzimu 1944 do jara 1945 tu našlo útočiště 60 partyzánů z brigády Jana Žižky. Bunkr byl k 30. výročí osvobození v roce 1975 obnoven, ale po roce 1989 zbořen.
Po krátkém "zjednodušeném" historickém výkladu o 2. světové válce se vracíme na lesní cestu a kocháme dalšími výhledy. Děti odteď v každé větší díře v zemi vidí bunkr a slovo partyzán je po cestě skloňováno snad milionkrát.
Stále po modré turistické značce se přesouváme k rozcestí Pod Křížkem. Na naučné tabuli čteme o blízkém vrcholu zvaném U Tří kamenů, kde je možné vidět kameny tří bývalých panství - Lukova, Bystřice pod Hostýnem a Kelče. V minulosti to bylo místo hlídek, pochůzek a setkávání Portášů,strážců hor.
Na rozcestí Pod Křížkem měníme modrou turistickou značku za červenou, která nás vede směr Tesák. K jeho dosažení nám zbývá 2,5 km. Tady už les trošku řídne...
Na další z tabulí naučné stezky Tesák se dozvídáme o pojmu kulturní les i o tom, že smrkové monokultury, které zde byly vysazovány, jsou málo odolné a trpívají chorobami a přemnožením hmyzích škůdců.
Oko milovníka stromů, lesů a zkrátka přírody vlhne nad tou zkázou. Věřme, že les bude znovu vysazen a z této kalamity se co nejdříve vzpamatuje.
Pokračujeme k rozcestníku Pod Kyčerou. Na naučné tabuli čteme o Machově studánce, která se nachází jen 100m odsud. Je to vítané osvěžení.
Z rozcestí můžete pokračovat například směrem na Rusavu (Skalný, Klapinov), do Bystřice pod Hostýnem i samotný Hostýn, nebo právě na Tesák, kam si vyšlápneme my.
Koncem ledna 2022 zde kvůli závadě na elektroinstalaci vyhořela legendární turistická chata Tesák. Všichni věříme, že za velké podpory veřejnosti se podaří chatu na témže místě obnovit. Byl dokonce zřízen i transparentní účet, na který může kdokoli přispět. Účet je zřízen obcí Rajnochovice, na jejímž katastru se chata nachází. Číslo transparentního účtu: 6181035399/0800.
V blízké chatě Meopty se nyní nachází náhradní provoz chaty Tesák a tak je jdeme podpořit a dáváme si pozdní oběd.
Na našich stránkách najdete nejen tipy na další zajímavé výlety v regionu, ale i nápady, jak zabavit děti po celý rok. .
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovala:
Verča Kuklová a její dcerky Eliška a Janička
Verča je také autorkou oblíbených Procházek s tajenkou a tato trasa Troják-Tesák je už zpracována ZDE.
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Stoupáte tichým lesem, kolem vás vysoké stromy a najednou se vám nad hlavou rozezní zvony a jejich zvuk letí nad horami až tam, kam dohlédnete. Takový je Hostýn.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Nádhernou platanovou alejí podél potoka přicházíte k bystřickému zámku. Neobyčejná stavba s pohnutými osudy patřila za Loudonů k nejkrásnějším místům Moravy.
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Svatý Hostýn je jedním z nejznámějších poutních míst u nás. Poznejte toto magické místo společně s dětmi.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.