Nový Šaumburk leží nad vesničkou Podhradní Lhota na úpatí Kelčského Javorníku v Hostýnských vrších. Kdybyste se podívali na mapu, zjistili byste, že Nový Šaumburk měl kdysi dávno staršího bratra, který stával na vyvýšenině jen pár desítek metrů vedle. Podle Tomáše Třetiny, který dnes na Novém Šaumburku dělá kastelána, správce, amatérského archeologa a zedníka v jednom, býval starý hrad Šaumburk ve 13. století velký zhruba jako brněnský Špilberk. Věřili byste tomu?
Video: Tomáš Třetina, spolek Hrad Nový Šaumburk
Původní hrad nechal ve 13. století postavit Bruno ze Šaumburku, kterého moc dobře známe jako kroměřížského biskupa, který se zasloužil nejen o založení našeho milého města, ale také o kolonizování Moravy. Byl rádcem Václava I. i Přemysla Otakara II., byl skvělým hospodářem i vojevůdcem, a kromě Šaumburku nechal postavit Mírov, Blansek, Fulštejn a další hrady po celé Moravě. Také proto nemohl být původní hrad Šaumburk jen tak ledajakou tvrzí. Velkolepý hrad s obsáhlou posádkou byl reprezentativním sídlem, a také proto jej Bruno pojmenoval po rodovém sídle v Sasku.
Jak přispět na obnovu hradu? Transparentní účet je pod číslem 2901992472/2010
Udržovat tak velký hrad ale nebyla ani ve 13. století žádná pohádka. Časy byly divoké a jestli si myslíte, že korupce je vynález 20. století, velmi se pletete. Po smrti Bruna ze Šaumburku byl hrad pobořen, pak opraven a poté opuštěn pro svou nákladnou údržbu.
Poprvé se o novém hradu píše v roce 1353. Nový Šaumburk byl biskupským hradem, na kterém sídlili purkrabí, zaujímající významné místo u dvora olomouckých biskupů - Svrše ze Šaumburku, Jana z Kovalovic nebo Arkleba ze Stařechovic, příslušníka významného moravského rodu pánů z Kunštátu. Koncem 14. století byl hrad i s blízkou Kelčí biskupy zastavován věřitelům. Mezi nimi byl i Zikmund z Bítova, s jehož rodem byly osudy hradu spjaty až do poloviny 15. století. Mikuláš z Bítova na hradě vydržoval ve 40. letech tohoto století vojenskou družinu, jejíž činnost vedla až k tomu, že zemský hejtman Jan Tovačovský z Cimburka dal v roce 1466 hrad rozbořit. Zkáza hradu však nebyla úplná, později se opět stal opěrným bodem válečníka Zicha z Bítova, proti kterému vytáhlo vojsko Matyáše Korvína a v roce 1469 jej dobylo.
Když se dnes rozhlédnete kolem, uvidíte pár opravených zdí na vysokém ostrohu nad krajinou. Abyste dokázali pochopit rozlehlost tohoto hradu, musel by tu s vámi být Tomáš Třetina, který se spolu se Spolkem hradu Nový Šaumburk, pilně hrad kousek po kousku vykopává ze země. Ukázal by vám totiž nejenom zbytky hradních zdí, ale i půdorys celého hradu. V tu chvíli byste si asi uvědomili, že terénní reliéfy, na kterých stojíte, pravděpodobně nejsou hříčkou přírody, ale zbytky hradního opevnění nebo paláce.
Krajina tady kolem je nádherná. Od východu se údolím zařezává říčka Juhyně, na které leží Rajnochovice i blízká Podhradní Lhota. Ve svahu za vámi uvidíte cestu, po které dřív jezdila Rajnochovická lesní železnice, a kdoví, třeba se ji jednou povede zase zprovoznit. Za zády se vám zvedá masiv Hostýnských vrchů i s rozhlednou na Kelčském Javorníku a daleko vepředu tiše padá opar na údolí Moravské Brány, které se táhne až k Odrám.
Jestli hledáte místa, o kterých se moc nemluví, Nový Šaumburk je jako stvořený. Přijďte sem s pokorou a dejte si na čas s objevováním krajiny i historie tohoto místa. A jestli vás chytne za srdce, můžete se o něm dozvědět víc nebo dokonce přispět lidem, kteří se starají o to, aby se na něj nezapomnělo. A těm patří velký dík.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Stoupáte tichým lesem, kolem vás vysoké stromy a najednou se vám nad hlavou rozezní zvony a jejich zvuk letí nad horami až tam, kam dohlédnete. Takový je Hostýn.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Nádhernou platanovou alejí podél potoka přicházíte k bystřickému zámku. Neobyčejná stavba s pohnutými osudy patřila za Loudonů k nejkrásnějším místům Moravy.
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Svatý Hostýn je jedním z nejznámějších poutních míst u nás. Poznejte toto magické místo společně s dětmi.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit. My jsme šli tentokrát pěšky.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.