Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Nebo taky Hořensku, jak chcete. Tahle osada patří k Rusavě a uzavírá její východní konec. Jako ovčácký pes tu na stráni stojí kostel Povýšení sv. Kříže s malebnou farou a kolem něj starý sad. Cesta nás odtud vede po modré kolem pastvin a přírodní památky Hořansko. Tady kdysi bývala políčka, po kterých tu zůstaly meze a remízky, pastviny, které dnes zarůstají jalovcem i bučinami. Mezi nimi ještě stojí staré roubené chalupy s křivými střechami a muškáty v oknech.
Jen pár kroků je to na Skalný, místo oblíbené horolezci, Skauty i romantickými dušemi. Z bukového lesa tu čouhají skály pojmenované jako Nevěstčí převisy, Plotna, Zub, Žába, Kůň nebo zcela prozaicky Bezejmenná. Vystoupali jste na horské louky a před vámi se jako třešnička na dortu poprvé otevře výhled na kupoli hostýnského chrámu. Čas od času sem vítr zanese zvuk zvonů. Ostatně o Hostýně si můžete pěkně počíst v našem článku Zvony nad horami.
Ještě kousek po loukách, pak z kopečka mezi stromy a už stojíme na rozcestí Bukovina. Poslední stoupání k rozcestníku Pod Valy a už jsme vlastně na Hostýně. Tentokrát nepřijdete od Vodní kaple a Svaté vody, ale pěkně od silnice, abyste měli po ruce hospodu nazvanou Ovčárna. Třeba se bude hodit, než vystoupáte po schodech k bazilice.
Kdo nečetl článek o Hostýně, honem mu připomeneme, že tu na něj čeká Svatohostýnské muzeum, Bazilika nanebevzetí Panny Marie s téměř pohádkovým oltářem a hvězdnou oblohou pod kupolí. Čeká ho tu také bývalé keltské oppidum, křížová cesta podle návrhu Dušana Jurkoviče a vypracovaná mistry mozaiky z Rako Rakovník. Čeká tu rozhledna Františka Josefa, kaplička Božího hrobu, hostýnská stromořadí a maličké poutní stánečky s dobrotami, růženci i hračkami pro děti. Je to zvláštní místo, které umí vzít za srdce.
Kudy domů? Abychom nešli po stejné cestě, vezměte to po zpět na Bukovinu a uhněte pro změnu po žluté turistické značce, která vás dovede až k vyhlídce Grapy. Odtud můžete pokračovat dál po turistické nebo seběhnout některou z pěšinek a zkrátit si tak cestu přímo na Hořansko. Kostelíček uvidíte už z dálky.
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Stoupáte tichým lesem, kolem vás vysoké stromy a najednou se vám nad hlavou rozezní zvony a jejich zvuk letí nad horami až tam, kam dohlédnete. Takový je Hostýn.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Nádhernou platanovou alejí podél potoka přicházíte k bystřickému zámku. Neobyčejná stavba s pohnutými osudy patřila za Loudonů k nejkrásnějším místům Moravy.
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Svatý Hostýn je jedním z nejznámějších poutních míst u nás. Poznejte toto magické místo společně s dětmi.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.