Cíl výletu: rozhledna Kelčský Javorník
Start: Rajnochovice / Podhradní Lhota
Závěr výletu: Loukov
Délka trasy: 13 km
Převýšení na trase: 537m
Doba výletu (odhadem): 5 h
Doporučení pro koho: rodiny s dětmi, pěšky, kolo
Místa zájmu: Zřícenina hradu Nový Šaumburk (Zubříč), Zřícenina hradu Šaumburk, Přírodní rezervace Kelčský Javorník, Přírodní památka Pavlínka, Rozhledna Kelčský Javorník,
Naše putování začíná v Podhradní Lhotě, odkud budete strmě stoupat až k zřícenině hradu Nový Šaumburk z 2 poloviny 14 století. Tento hrad byl nástupcem hradu Šaumburk, ale pro své loupežné výpravy byl hrad v roce 1451 vykoupen a zbořen hejtmanem Janem z Cimburkem. Celkovou zkázu pak nad hradem vykonalo tažení uherského krále Matyáše Korvína a roku 1469 hrad definitivně zanikl. Z původních nadzemních pozůstatků se nedochovalo prakticky nic, snad jen pár fragmentů zdí, které opečovávají místní nadšenci. Z hradu Šaumburk uvidíte jasné ohraničení paláce s jámou a valy.
Po prudkém stoupání dojdete až na místo, kde kdysi stával hrad Šaumburk postavený v roce 1272 Brunem ze Šaumburku, jako jeho reprezentativní sídlo. Tento rozsáhlý hrad o rozměrech 120x50m byl opatřen hradním příkopem včetně padacího mostu. V jeho největší slávě zde byl v letech 1320-1325 zřízen purkrabský úřad. Po smrti svého majitele hrad zpustl a zanikl. I přestože se taktéž prakticky nic nedochovalo, je zde krásný výhled do kraje.
Odtud Vás bude čekat další stoupání až k přírodní rezervaci Kelčský Javorník. Ta je svou úctyhodnou rozlohou 41,6 ha místem kde najdete původní pralesní porosty horských bučin a javořin v suťovém svahu s výskytem bohaté karpatské květeny. Bohužel i zde si kůrovcová daň vzala své a některé její úseky smrčin musely být pokáceny.
Po Cyrilometodějské stezce narazíme na nejvyšší horu Hostýnských vrchů – Kelčský Javorník (865 m n.m.), kde leží i stejnojmenná rozhledna. Byla postavena v roce 2015 a je nositelem titulu „Nejlepší počin v cestovním ruchu na území Zlínského kraje za rok 2015“. Měří 35 metrů a svou industriální odlehčenou konstrukcí působí impozantně.
Po vystoupání všech 156 schodů budete mít celý kraj jako na dlani - Hostýnské vrchy, Jeseníky s Pradědem, Králický Sněžník, Beskydy, Javorníky a Vsetínské vrchy, hrad Buchlov a Chřiby, Vizovické vrchy, ale i Malou Fatru, Bílé Karpaty a Povážský Inovec.
Odtud už budete jen klesat až k železniční stanici Loukov, odkud můžete jet vlakem směr Kroměříž nebo Valašské Meziříčí.
Cesta v lese horských bučin a javořin v suťovém svahu přírodní památky Pavlínka.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Za Kroměřížsko místo prošel a působivě nafotil Honza Zainer:
„Největší inspirací je cesta sama a obzvláště poznává-li člověk svůj rodný kraj. Ten mě svou pestrostí a rozmanitostí nepřestává překvapovat. Neustálé nalézání nových cest a zákoutí s dech beroucí atmosférou. To je něco co se dá zažívat opakovaně s jedinečným momentem okamžiku, ukrytého ve čtyř ročním období.“
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Stoupáte tichým lesem, kolem vás vysoké stromy a najednou se vám nad hlavou rozezní zvony a jejich zvuk letí nad horami až tam, kam dohlédnete. Takový je Hostýn.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Nádhernou platanovou alejí podél potoka přicházíte k bystřickému zámku. Neobyčejná stavba s pohnutými osudy patřila za Loudonů k nejkrásnějším místům Moravy.
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Svatý Hostýn je jedním z nejznámějších poutních míst u nás. Poznejte toto magické místo společně s dětmi.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.