Cíl výletu: Sv. Hostýn
Start výletu: Rusava
Konec výletu: Rusava
Délka trasy: 14,7 km
Převýšení na trase: 556m
Doba výletu (odhadem): 5-6 h
Doporučení pro koho: rodiny s dětmi, pěšky, kolo
Místa zájmu: Muzeum Rusava, Evangelický kostel sv. Trojice, Svatohostýnské muzeum, Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, Jurkovičova křížová cesta Svatý Hostýn, hřbitov Hostýn, rozhledna Hostýn, Jedle pod Bukovinou, Zaniklý hrad Skalný, skalní věže (Plotna, Orel, Zub, Žába)
Na celé trase nás čeká převýšení 556m, proto tedy oceníme řadu odpočívadel a vyhlídkových míst na krátké spočinutí. Díky informačním tabulím se dozvíte více o Hostýnských vrších z hlediska geologie a přírodních zajímavostí.
Po 8 kilometrech stoupání dojdete až k samotnému vrcholu Hostýn (735 m n.m.). Tato posvátná hora Moravy je také místem poutní baziliky Nanebevzetí Panny Marie, symbolizující hned po Velehradu nejposvátnější místo moravské země. I díky němu je tedy pojmenováno cele pohoří.
Již v pozdním středověku tu údajně stála kaple a od té doby k sobě váže řadu legend a pověstí, které z místa dělá z historického i duchovního rozměru výjimečné poutní místo celé Moravy.
Součástí místa na Svatém Hostýně je také nádherná mozaiková křížová cesta od slovenského architekta Dušana S. Jurkoviče s výmalbou Joži Úprky a Jano Köhlera.
Další zajímavostí Hostýna je rozhledna. Ta se nachází na samém vrcholu a byla zbudována v roce 1898 k památce 50. výročí nástupu na trůn císaře Františka Josefa I. Tato 15 metrů vysoká zděná věž se 60 železnými schody, Vám nabídne úchvatný výhled na Hostýnské vrchy a Hanou.
Odtud se vydáme po NS Hostýnské vrchy kolem soustavy skalních útvarů z masivního pískovce a slepence, pojmenované podle jejich charakteristických tvarů - Orel, Zub, Žába, Kůň.
Celý výlet zakončíme sestupem do rázovité obce Rusavy, která vznikla v 17. století a díky svému malebnému okolí si to zde, podobně jako na Soláni, oblíbili výtvarníci a to především malíři.
Rozhledna na Svatém Hostýně je každoročně od 1. října do 30. dubna uzavřena pro individuální návštěvníky. Hromadné návštěvy deseti a více osob je možno dohodnout alespoň týden předem na telefonním kontaktu Matice Svatohostýnské.
I tohle jsou Hostýnské vrchy. Podzimní barvy - ocún na loukách.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Za Kroměřížsko místo prošel a působivě nafotil Honza Zainer:
„Největší inspirací je cesta sama a obzvláště poznává-li člověk svůj rodný kraj. Ten mě svou pestrostí a rozmanitostí nepřestává překvapovat. Neustálé nalézání nových cest a zákoutí s dech beroucí atmosférou. To je něco co se dá zažívat opakovaně s jedinečným momentem okamžiku, ukrytého ve čtyř ročním období.“
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Stoupáte tichým lesem, kolem vás vysoké stromy a najednou se vám nad hlavou rozezní zvony a jejich zvuk letí nad horami až tam, kam dohlédnete. Takový je Hostýn.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Nádhernou platanovou alejí podél potoka přicházíte k bystřickému zámku. Neobyčejná stavba s pohnutými osudy patřila za Loudonů k nejkrásnějším místům Moravy.
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Svatý Hostýn je jedním z nejznámějších poutních míst u nás. Poznejte toto magické místo společně s dětmi.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.