Píše se rok 1905. V malebné valašské vesničce sevřené v hlubokém údolí Hostýnských vrchů se právě dnes, 19. července, koná kolaudace Arcibiskupské lesní železnice. Jejím úkolem bude vozit kulatinu a dřevo vytěžené pod Kelčským Javorníkem až na parní pilu v Rajnochovicích. Kolik sil se ušetří! A kolik práce za lidi udělají stroje!
Po kolejích, které se proplétaly zalesněnými kopci, se tu dřevo vozilo až do roku 1921. Na poměry jiných železnic je to doba docela krátká. Dneska už nikdo neví, jak to tenkrát bylo, ale šušká se, že na zanedbané trati došlo k nějaké větší nehodě, která železnici jednou provždy uzavřela.
Devadesát let trvalo, než se našel někdo, kdo by si na lesní železnici vzpomněl. Tomáš Hegar, rodák z Valašského Meziříčí, na ni narazil, když se krajem toulal s foťákem. Objevil v Rajnochovicích pilu s řadou fotogenických zákoutí a časem také příběh, který se vázal k lesní železnici, ztrácející se v kopcích.
Spolu s přáteli obnovil malý kousek kolejí, po kterých dřív lesní dráha jezdila. Koupil dům naproti pile, vybudoval tu depo, nástupiště, vlečku a do depa postupně sehnal několik vagonů a funkčních lokomotiv. „Všechno jsme sháněli v uzavřených dolech. Naše mašiny dřív vozily břidlici nebo uhlí. Sjezdili jsme celé Československo, abychom posháněli funkční stroje, výhybky nebo koleje,“ ukazuje nám pan Hegar svoje poklady, které stojí připravené v depu. Jen jen vyrazit.
Rajnochovická lesní železnice dnes jezdí po 300 metrech kolejí, které vedou z depa po vlečce k drobnému nástupišti. Tomáš a jeho přátelé by si přáli natáhnout jednoho dne koleje podél hlavní cesty až k restauraci Ve Dvoře, která je odtud vzdálená nějakých 300 metrů. To by bylo poježděníčko.
Železnička nemá pravidelný jízdní řád a teď v zimě ji čeká dlouhý spánek, během kterého se budou dotahovat šrouby a promazávat hřídele. Na začátku léta ale určitě budete moct na nějakou jízdu vyrazit. A pokud by se vám nechtělo čekat tak dlouho, napište Tomáši Hegarovi, s partou vás rád povozí i mimo plánované akce.
Tak, teď nám dáte za pravdu, že si Tomáš uměl postavit opravdu pořádné „vláčky“? Rajnochovická lesní železnice je rozkošným projektem, na kterém je vidět, že ho tu dělají opravdu srdcem. Těšíme se, že se tu už brzy budeme moct pořádně projet a podívat na naše milé Rajnochovice zase z trochu jiné perspektivy.
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Stoupáte tichým lesem, kolem vás vysoké stromy a najednou se vám nad hlavou rozezní zvony a jejich zvuk letí nad horami až tam, kam dohlédnete. Takový je Hostýn.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Nádhernou platanovou alejí podél potoka přicházíte k bystřickému zámku. Neobyčejná stavba s pohnutými osudy patřila za Loudonů k nejkrásnějším místům Moravy.
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Svatý Hostýn je jedním z nejznámějších poutních míst u nás. Poznejte toto magické místo společně s dětmi.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.