Náročnost: Pro pokročilé
Vzdálenost: 60 km
Převýšení: 1500 m
Doba jízdy: 5 hod
Pozor: Terén je místy rozjetý kvůli probíhající těžbě dřeva. V těchto úsecích je vhodné dbát zvýšené opatrnosti.
Start: Zlín; 2. Hrad Lukov; 3. Vlčková; 4. Držková; 5. Rozhledna Maruška; 6. Hostinec Na Trojáku;
7. U Tří kamenů; 8. Rusava; 9. Lukoveček; 10. Fryšták; Cíl: Zlín
Na tuto vyjížďku jsme se vydali ze Zlína. Z Cigánova jsme po stezce dojeli až ke zřícenině hradu Lukov, což bylo první stoupání, které nás po cestě potkalo. Kopec patří mezi ty kratší, ale výživné. Nahoře si ale každý může zastavit a spočinout, potěšit se pohledem na zříceninu lukovského hradu, jehož počátky sahají až do 13. století.
Pokračovali jsme po červené přes Vlčkovou do Držkové. Tady jsme narazili na krizové místo, kde jsme pár desítek metrů kolo raději vedli, jelikož ve sjezdu byly kořeny. Z Držkové jsme přijeli na rozcestník tří cest Hutě, přičemž levá odbočka vede na Rusavu a přímo se nabízí na trénink na silničním kole, pravá odbočka již nabírá směr Troják. Tady nás potkalo stoupání po lesní cestě vysypané štěrkem.
Kilometr před Trojákem jsme najeli na asfaltovou cestu, která nás ikonickými místy Barum Czech Rally Zlín dovedla až na rozhlednu Maruška.
Ta nabízí krásné panorama Hostýnských a Vizovických vrchů, Moravskoslezských Karpat i Javorníků a je volně přístupná veřejnosti. Pohled na rozhlehlé okolní kopce nás také navnadil na pokračování v naší cestě.
Při zpátečním sjezdu od rozhledny jsme se na chvíli zastavili v Hostinci Na Trojáku. Nabízí občerstvení a personál je ochotný doplnit vodu do bidonů, což je na takové dlouhé vyjížďce velice důležité.
Odpočatí jsme pokračovali již po hřebenovce Hostýnských vrchů. Tento úsek cesty se nám líbil nejvíce, protože příroda zde je tichá, netknutá a jede se zde velmi příjemně a nenáročně.
Cesta je značena modře až po rozcestník U Tří kamenů. V blízkosti rozcestníku se nachází tři staré hraniční kameny z 18. století, které dříve označovaly hranice tehdejšího kelčského, bystřického a lukovského panství. Mezi těmito kameny leží i pomník dívky, která zde roku 1947 zabloudila a umrzla. V tomto místě začne modrá trasa kopírovat zelenou, nazývající se Cyrilometodějská stezka, po které chvíli pokračuje. Samotnou Cyrilometodějskou stezku tvoří 3 cesty sbíhající se na Velehradě. Jedna vede z Vranova u Brna, druhá z Radhoště a třetí ze slovenského Trenčína a spojuje dvě mystické hory – Radhošť a Svatý Hostýn.
Na rozcestí Pod Skalným jsme potom odbočili doleva na neznačenou cestu, která nás svedla dolů do Rusavy. Cyklistům známou Rusavu jsme projeli a přes nekonečnou Hadovnu, která bolí snad vždycky, se dostali do Lukovečku, Fryštáku a na cyklostezku na Lešné. Odtud jsme se již zadarmo vezli z mírného kopečka až do Zlína.
Za Kroměřížsko:
Na horském kole jezdím krátce, ale terén jsem zvládla. Náročnou záležitostí bych nazvala pouze ujetou vzdálenost, která při jízdě ve dvou zůstane určitě nepovšimnutá. Některé kopce trochu bolely, ale to přece není něco, co cyklistu odradí.
Cestování pro mě společně se sportem tvoří určitou formu úniku od reality a každodenního shonu. Často se snažím spojit obě věci dohromady, objevit nová místa v okolí domova a dát si do těla při cestě za poznáním.
Adéla
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Stoupáte tichým lesem, kolem vás vysoké stromy a najednou se vám nad hlavou rozezní zvony a jejich zvuk letí nad horami až tam, kam dohlédnete. Takový je Hostýn.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Nádhernou platanovou alejí podél potoka přicházíte k bystřickému zámku. Neobyčejná stavba s pohnutými osudy patřila za Loudonů k nejkrásnějším místům Moravy.
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Svatý Hostýn je jedním z nejznámějších poutních míst u nás. Poznejte toto magické místo společně s dětmi.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?