Chvalčov, Hostýn i Švajgrovka jsou místa, která mají velice zvláštní atmosféru. Všechno je tu tak nějak klidné a spořádané, připadá vám, že věci jsou na správném místě. Když navíc sedíte v horské chatě z pevných trámů ohlazených léty používání, venku se pomalu stmívá a na jazyku se vám rozplývá tvarohový koláč, je to všechno ještě o kousek správnější.
Chata Švajgrovka tu na hostýnském svahu stojí už od 2. poloviny 19. století. Kdysi Loudonská lovecká útulna postavená jako chata v tyrolském stylu, učarovala i malíři a grafikovi Hanuši Schwaigerovi. Chalupa na Pasekách, jak se tady říkáválo, byla jeho letním domovem, zimu s manželkou trávili v pronajatém pokoji dnešního Hotelu Říka na samém začátku Chvalčova. Kouzelným místem, jakým chalupa uprostřed paseky byla, zůstává dodnes.
Cesta sem vede lesem. Seběhnout k Švajgrovce můžete pěšinkou, která začíná mezi zastaveními Jurkovičovy křížové cesty na Hostýně, nebo sem můžete vyšplhat z údolí Říky, která se jako drobný potok vine Chvalčovem. Švajgrovku poznáte na první pohled, před polednem ji navíc uslyšíte z dálky, protože na zvoničce na samém vrcholu střechy vyzvání zvon k obědu.
Zatímco na konci 19. století byla Švajgrovka elegantním horským sídlem, kam rád jezdil i tatíček Masaryk, válečná období a pozdější období socialismu chatě rozhodně neprospěly. Stala se místem pro podnikové večírky, ateliér Hanuše Schwaigera se změnil na ping pongovou hernu, vyřezávaný nábytek nahradil dýhovaný kancelářský univerzál.
Kdo ví, jak by chata na Pasekách vypadala dnes, kdyby ji citlivě a s láskou nezrekonstruovali současní majitelé. Dokonce i na zvoničku vrátili zvon, který ulili zvonaři v Brodku u Přerova. Ze Švajgrovky je teď chata, kterou si můžete s přáteli nebo rodinou pronajmout na léto. Valašský ráz tu doplňuje veškerý myslitelný komfort včetně sauny a vířivky, před letními vedry se můžete schovat do chladného sklepa a zamyslet se u skleničky jiskřivého vína.
Koláče z mísy už jsou skoro všechny pryč, ale domů se nám nějak nechce. Paní správcová nám vypráví o tom, jak tady občas rodiny tráví Vánoce a jak to musí být hezké, když se zasněženým tichem pod Hostýnskými kopci večer rozléhá klinkání ze zvoničky. Švajgrovka je opravdu pohádkové místo.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Stoupáte tichým lesem, kolem vás vysoké stromy a najednou se vám nad hlavou rozezní zvony a jejich zvuk letí nad horami až tam, kam dohlédnete. Takový je Hostýn.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Nádhernou platanovou alejí podél potoka přicházíte k bystřickému zámku. Neobyčejná stavba s pohnutými osudy patřila za Loudonů k nejkrásnějším místům Moravy.
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Svatý Hostýn je jedním z nejznámějších poutních míst u nás. Poznejte toto magické místo společně s dětmi.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit. My jsme šli tentokrát pěšky.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.