Teď na podzim je Rusava obzvlášť krásná. Měkké podzimní slunce hřeje do kožíšků líných koček, které se vyvalují na zápražích dřevěných chalup, stromy v hlubokých lesích kolem dokola se barví do všech možných odstínů červené a žluté.
Rusava je vesnice usazená do hlubokého údolí mezi svahy Hostýnských vrchů. Malebné jméno dostala po horské bystřině, která vyvěrá pod Skalným. Odtud Rusava padá prudkými lesními srázy až do údolí, teče dál celým hostýnským podhůřím, až kamsi za Hulín, kde se vlévá do mnohem větší Moravy. Cestou potkává pohádkově krásnou krajinu, kterou chrání hory, a která jako by měla zůstat skrytá před světem. Z horských úbočí nese voda všechno, co viděla až na široké pláně Hané.
Dnes nás Rusavou provází sám starosta Bohumil Škarpich. A aby to bylo opravdu stylové, má na sobě portášskou uniformu. Portáši patřili k místním kopcům tak, jako psi ke stádu oveček. Obcházeli hory, hlídali hranice Moravy a Uher, ale hlavně měli dávat pozor, aby zbojní Valaši, se kterými si císař pán nevěděl rady, věrně sloužili jeho majestátu. Na valašských kopcích od Vsetína po Lidečko Portáši vartovali od poloviny 17. století až do roku 1830. Dnes se v portášských krojích po kopcích prochází ti, kdo chtějí připomenout, jaký byl život v pohraničních horách.
Pan starosta nám ukazuje všechny kopce a chalupy, které jsou rozsypané široko daleko po okolních stráních. Mluví o malířích a sochařích, kteří si Rusavu pro svou malebnost zamilovali. Mluví o lidech, kteří tu žijí i o chalupářích, který je tu pomalu snad víc než místních. Není se co divit, na Rusavě je opravdu krásně.
Pokud se nebojíte, že se v kopci zadýcháte, dostanete se odtud na spoustu krásných míst. Na Hostýn, kde stojí nádherná bazilika a kolem ní drobné dřevěné stánečky s perníkovými srdci, růženci, oplatky, obrázky, křížky a hračkami. Na vyhlídku Pardus, na zříceninu Obřany, na Tesák, Troják nebo až na Lukov. A cestou uvidíte hluboké lesy, horské pastviny, dřevěné chaloupky, skály a studánky.
Krajina kolem je jako vystřižená z prázdninového psaní. Kdybyste se toho chtěli o Rusavě dozvědět trochu víc, stavte se do muzea, co je přímo na úřadě. Nebo ještě lépe - přijďte na Mikulášský jarmark, na Štěpánskou vycházku s portáši nebo na Valašský bál. Rusava, Valašsi i Portáši vám pak budou o něco bližší.
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Stoupáte tichým lesem, kolem vás vysoké stromy a najednou se vám nad hlavou rozezní zvony a jejich zvuk letí nad horami až tam, kam dohlédnete. Takový je Hostýn.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Nádhernou platanovou alejí podél potoka přicházíte k bystřickému zámku. Neobyčejná stavba s pohnutými osudy patřila za Loudonů k nejkrásnějším místům Moravy.
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Svatý Hostýn je jedním z nejznámějších poutních míst u nás. Poznejte toto magické místo společně s dětmi.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.