Nevšední rozhledna na Kelčském Javorníku svým tvarem upomíná na slavnou tradici ohýbaného nábytku v Bystřici pod Hostýnem. Kolem ocelového sloupu je obtočeno schodiště, které je schováno v jemné, mřížoví dvanácti smrkových lamel.
Jak stoupáte rozhlednou nahoru, otevírají se vám pohledy do různých pater krajiny - do korun stromů, na vrcholky okolních kopců i do samotných oblak. Celá rozhledna je lehká a vzdušná, a jak už to tak bývá, není to nic pro ty, kdo trpí závratěmi.
Rozhledna je vysoká 35 metrů a vyšplháte sem po 156 schodech. Za dobrého počasí je odtud vidět Jeseníky, Beskydy, Bílé Karpaty nebo Javorníky. Za ošlivého počasí je tu vidět nádherně hustá mlha. Autory rozhledny jsou architekti Marta a Ondřej Balážikovi. O stavbu rozhledny se v roce 2015 přičinily obce Podhostýnského mikroregionu a jen díky jejich pilné práci tu dnes tento skvost stojí. Obce se i nadále starají o udržování pořádku kolem rozhledny.
Jak se sem dostat? Na Kelčský Javorník vede hned několik cest a každá z nich cestou nabízí hned několik zajímavostí.
Z Tesáku se na Kelčský Javorník dostanete po žluté turistické trase přes PP Orlí hnízdo, vrch Čerňava (ten je možno obejít po neznačené lesní cestě). Dále pak kolem partizánské zemljanky v lese pod Čerňavou a kolem památníku na vrchu Jehelník.
Cestou z Podhradní Lhoty se projdete hned kolem dvou zřícenin. Jsou to zaniklé hrady Šaumburk a Nový Šaumburk, o kterých jsme také psali. Cesta pokračuje dál přes Černou Bařinu až k rozhledně.
Delší trasa vede také z obce Loukov od železniční stanice. Část trasy vede po cyklotrase č. 5037 a u Kamenného domku odbočuje na pěší turistickou.
Po žluté značce se na Kelčský Javorník dostanete také z Chvalčova. Tahle trasa umí být pěkně do kopce, ale hned na začátku si můžete nabrat vodu z vydatného pramene, kterému místní říkají Koryto. Jen kousek nad ním projdete bývalým lomem a pustíte se do lesa. Dávejte pozor, na části cesty chybí kvůli těžbě dřeva značení, ale určitě se neztratíte.
Rozhledna je otevřena celoročně a své nepopiratelné kouzlo má nejen v létě nebo na podzim, ale také v zimě, kdy je celá obalena několikacentimetrovou námrazou. Nahoře ale umí dobře foukat, tak na to myslete, až se budete chystat na výlet.
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
To nejkrásnější z valašské přírody v jednom výletu! Jde se horami, lesem, po loukách a pastvinách, kolem malebných chaloupek.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Stoupáte tichým lesem, kolem vás vysoké stromy a najednou se vám nad hlavou rozezní zvony a jejich zvuk letí nad horami až tam, kam dohlédnete. Takový je Hostýn.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Nádhernou platanovou alejí podél potoka přicházíte k bystřickému zámku. Neobyčejná stavba s pohnutými osudy patřila za Loudonů k nejkrásnějším místům Moravy.
Netradiční a dobrodružný výlet kolem koňských pastvin v Hostýnských vrších.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Svatý Hostýn je jedním z nejznámějších poutních míst u nás. Poznejte toto magické místo společně s dětmi.
Jeden z nejhezčích výhledů na Kroměřížsku vás čeká na 35 metrů vysoké rozhledně Kelčský Javorník. Cesta na ni není jednoduchá, ale stojí za to se sem vypravit.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Dnešní výlet začíná u kostela na Hořansku. Cesta odsud vede po modré přes Skalný, rozcestí Bukovina a Pod Valy až na posvátnou horu Hostýn.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
22 km, čistý čas 2 hodinky, převýšení 550 metrů. Máme tady něco pro náročnější cyklisty, pojedete s námi?
60 km, převýšení 1 500 m, 5 hod. jízdy, doporučujeme pokročilejším bikerům.