Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Psychiatrická nemocnice Kroměříž: OBJEVTE PERLU SECESNÍ ARCHITEKTURY

Vydejte se s námi na neobvyklou procházku po areálu Psychiatrické nemocnice v Kroměříži, který je nemovitou kulturní památkou a perlou secesní architektury.

Nemovitá kulturní památka Psychiatrické nemocnice v Kroměříži o celkové rozloze necelých 30 hektarů byla vybudována v letech 1905-1909 jako jedna z nejmladších psychiatrických léčeben na území českých zemí v rámci Rakousko-Uherska. V té době léčebna patřila k nejmodernějším ústavům tohoto typu na území monarchie. Slavnostně otevřena byla 11. července 1909 jako Zemský léčebný ústav císaře Františka Josefa I. v Kroměříži a svým účelům slouží dodnes.

Mozaikový pás dětského pavilonu.

Areál psychiatrické nemocnice se skládá z hlavní správní budovy, dvou obytných budov pro lékaře a ředitele ústavu, 21 léčebných pavilonů, márnice, vrátnic a dalších provozních objektů.

Průhled na Kostel sv. Cyrila a Metoděje.

Do osy areálu, za administrativní budovou, byl umístěn Kostel sv. Cyrila a Metoděje.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje.

Celý areál je postaven v působivém dobovém secesním stylu podle projektu Valašsko-klobouckého rodáka Huberta Gessnera, žáka Otto Wagnera. Tento projekt patří mezi největší architektonická díla reprezentující wagnerovskou modernu a nejrozsáhlejší secesní stavbu u nás.

Léčebný pavilon v geometrických liniích.

Geometrická skladba budov.

NÁŠ TIP: chcete-li se dozvědět více o významných stavbách Huberta Gessnera, doporučujeme navštívit Valašské Klobouky, kde má Hubert Gessner nejvíce realizací u nás a vznikly zde také 2 stálé expozice o tomto významném architektovi. Zajímavý článek o secesi Huberta Gessnera ve Valašských Kloboukách, čtěte na webu sousedního regionu ZLÍNSKO A LUHAČOVICKO ZDE.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Za Kroměřížsko místo prošel a působivě nafotil Honza Zainer:
„Největší inspirací je cesta sama a obzvláště poznává-li člověk svůj rodný kraj. Ten mě svou pestrostí a rozmanitostí nepřestává překvapovat. Neustálé nalézání nových cest a zákoutí s dech beroucí atmosférou. To je něco co se dá zažívat opakovaně s jedinečným momentem okamžiku, ukrytého ve čtyř ročním období.“

Na další Honzovy výlety a procházky mrkněte tady.

  • Psychiatrická nemocnice Kroměříž: OBJEVTE PERLU SECESNÍ ARCHITEKTURY
    Havlíčkova 1265
    767 01 Kroměříž
  • V areálu Psychiatrické nemocnice Kroměříž se prosíme chovejte ohleduplně a nenarušujte duch místa, určené především k léčbě pacientů.

V okolí také najdete