Start i cíl: Vrbka
Délka trasy: 8,7 km
Terén: asfaltová a polní cesta
Náročnost: procházka je vhodná pro všechny nadšené turisty, rodiny s dětmi i cyklisty.
Upozornění: Druhá a delší část stezky vede po silnici.
Mapu naučné stezky najdete ZDE.
Do Vrbky jsme dorazili autem, ale pro ty, kteří preferují veřejnou dopravu, je k dispozici i autobusové spojení. Hned po příjezdu jsme si všimli úvodní tabule s informacemi o naučné stezce, která se nachází naproti autobusové zastávky a zemědělského družstva. Tento bod je ideálním výchozím místem, neboť se na tabuli dozvíte praktické informace o stezce, jako je například to, že Naučná stezka Po sakrálních památkách obce Vrbka má dvě části. První část okruhu prochází obcí a měří 4,2 km, druhou část tvoří odbočení po cestě směrem na Tabarky a společně s první částí měří celkem 8,7 km. My jsme se rozhodli projít stezku v celé délce.
Druhé zastavení stezky nás zavedlo k místnímu hřbitovu, odkud jsme pokračovali dál do mírného kopce, na jehož vrcholku se majestátně tyčí vysílač. Na tomto místě se nachází dřevěné posezení s kouzelnými výhledy – před námi se rozprostíraly Chřiby a za zády Hostýnské vrchy. Po chvíli kochání jsme se vydali dál. Asi po sto metrech se stezka stočila doleva na polní cestu a vedla rovně dolů, až k mysliveckému posedu. Tady jsme opět odbočili vlevo a pokračovali kolem stromořadí, které lemovalo polní cestu.
Cesta nás vedla kolem remízků posetých červenými šípky i kolem ovocného sadu, kde se na větvích houpala šťavnatá jablka. Pomalu jsme se přibližovali ke čtvrtému zastavení, na kterém nás přivítala socha sv. Josefa. Tady jsme se dozvěděli zajímavosti nejen z historie památek, ale také o dávném dění v obci.
Odtud jsme pokračovali stezkou až k domu číslo 54, kde sídlí malé, ale velmi poutavé Venkovské muzeum Aloise Otýpky. I když muzeum není velké, rozhodně stojí za to se v něm zastavit. Návštěvníci zde najdou mnoho zajímavých předmětů z venkovského života, které vás přenesou do dob minulých. O muzeu a jeho kouzelných starých pokladech se dočtete v samostatném článku.
Od muzea jsme se vydali ulicí dolů. Na jejím konci, u posledního domu stojí kříž, který označuje sedmé zastavení stezky. Od tohoto bodu jsme kráčeli vlevo kolem plotu, až jsme dorazili k rozcestníku. Následovali jsme šipku a vydali se cestičkou kolem zahrad. Podzim už byl cítit ve vzduchu – svěží, chladný vánek a vůně spadeného listí nám připomínaly, že léto je definitivně za námi.
Po několika stech metrech jsme se ocitli zpět na začátku Vrbky, kde nás přivítalo vyřezávané dřevěné posezení u osmého zastavení. Blížil se západ slunce, a krajina se začala zalévat zlatavým světlem, které dotvářelo kouzelnou atmosféru celého místa.
Výhledy na Lubnou a Kostelany jsme nezapomněli zaznameta foťákem i dronem a po malé svačince jsme pokračovali po trase stezky. Stezka nás zavedla zpět do středu obce.
Na první křižovatce jsme odbočili doprava a prošli kolem ohrad s krávami, které v poklidu přežvykovaly a užívali si posledních paprsků slunce.
Stezka odtud vede už po silnici, takže jsme dbali zvýšené opatrnosti. Vydali jsme se k devátému zastavení.
Vstoupili jsme do lesa a pokračovali k desátému a nakonec i závěrečnému jedenáctému zastavení u kříže na Tabarkách. Tady nás uvítala zvědavá smečka místních hlídačů, kteří hlasitě štěkali, jako by chtěli ohlásit náš příchod.
Po krátkém odpočinku na Tabarkách jsme se vydali stejnou cestou zpět k autu do Vrbky.
Pokud hledáte tip na nenáročnou a neokoukanou procházku, vyrazte objevovat okolí Vrbky, nebudete litovat!
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Peťa, Honza a pejsek Angie
"Jsme mladý pár, který si po práci nejraději odpočine procházkou v přírodě. S foťákem a dronem v batohu rádi objevujeme nová místa našeho krásného regionu. Společnost nám dělá naše psí slečna Angie, která je vždy připravena na další dobrodružství."
Nádherné podzimní výhledy ze zříceniny hradu Šaumburk a kopců okolo Rajnochovic.
Užijte si krásnou procházku z Bystřice pod Hostýnem na Chvalčov a k chatě Schwaigrovka!
Hrad Cimburk, který byl ještě před pár desítkami let zříceninou zarostlou náletovým křovím, stojí chřibských lesích nedaleko Koryčan.
Tentokrát jsme si vytipovali menší okruh kolem skalních útvarů, kterých je v Chřibech nespočet, ale skály Kozel a Kazatelna patří mezi ty nejkrásnější a největší.
Máte rádi aktivní výlety a běhání v okolí Kroměříže? Tak tento výlet je jako dělaný právě pro vás!
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
Výlet pro celou rodinu v přírodě chřibských lesů a s překrásnými výhledy.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Magické podzimní Chřiby, nenáročná trasa, tajuplná místa, to je nový výlet pro rodiny s dětmi.
Připravte se na pořádný výšlap a děti tentokrát nechejte raději doma. Užijte si výlet třeba ve dvou!
Prozkoumejte tajuplné skály, studánky a další přírodní zajímavosti v Chřibech.
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Tajemné a zapomenuté Chřiby, podzimní atmosféra a jedno starodávné mohylové pohřebiště. To je náš nový výlet!
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.