Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Podzimním Chodníkem Masarykových

S dětmi z turistického kroužku ZŠ Rymice jsme se první listopadovou sobotu vydali po stopách rodiny Masarykových, která v roce 1898 v domku na Chvalčově trávila dovolenou. přítel T. G. Masaryka, bystřický rodák, profesor na Vyšší dívčí škole v Praze František Táborský rodině letní byt u Skálových doporučil. Proto se také naučná stezka, která je dlouhá přibližně 8,5 km a najdete na ní 8 informačních tabulí, nazývá Chodník Masarykových. Velkou část trasy jsme využili pracovního materiálu Procházka s tajenkou, která děti motivovala a dozvěděly se řadu zajímavostí.

Délka trasy: 8,5 km
Start a cíl trasy: Bystřice pod Hostýnem u kostela sv. Jiljí
Doba na výlet: 3 h pěší, 50 minut cyklo
Terén: Lesní cesty a stoupání na Kozinec i k chatě Schwajgrovka mohou být po nepřízni počasí méně schůdné

MAPA V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Naučná stezka Chodník Masarykových startuje svou první informační tabulí nedaleko zámku a kostela sv. Jiljí v Bystřici pod Hostýnem, kam se přesunete z autobusového či vlakového nádraží. Přímo u kostela se nachází také parkoviště pro vaše vozidla. Tady školáci vytahují vytištěný materiál Procházka s tajenkou Chodníkem Masarykových a pouští se do jeho vyplňování. 

Pokračujeme kolem hasičské zbrojnice přes mostek do ulice Kamenec. Zde narážíme na Salzkottenskou promenádu (pojmenovanou podle partnerského města), pěšinku kolem říčky Bystřičky.

Další naše kroky směřují do parku Zahájené, který je v podzimních barvách kouzelný. Děti pochopitelně zaujme krásné dětské hřiště. 

Kolem minigolfového areálu se vydáváme parkem dál, procházíme pod železničním mostem až k Masarykovu háji. 

Pokračujeme cestou kolem říčky a za chvíli zahlédneme další pěkné dětské hřiště s přístřeškem, posilovacími a fitness prvky a sestavou tvořenou prolézačkami a dvěma skluzavkami.

Procházíme kolem říčky až k silničnímu mostu, přes který přecházíme a dostáváme se k hlavní cestě vedoucí Chvalčovem. Kousek od hlavní cesty si všimáme pátého zastavení naučné stezky, které je zároveň místem, kde končíme s vyplňováním Procházky s tajenkou. 

Fotíme si dům Skálových, kde trávili Masarykovi své volné dny. Pamětní deska připomínající jejich pobyt zde byla umístěna bystřickými sokoly za velké slávy před 100 lety, tedy roku 1923.

Vydáváme se dál Chodníkem Masarykových a následujeme modré kolečko směrem k fotbalovému hřišti. 

Cesta pokračuje do mírného kopečka k soše sv. Anny s Pannou Marií. 

Polní cestou stoupáme do kopců směrem ke Kozinci. Okolní výhledy jsou kouzelné.

Dostáváme se ke křížku pod Kozincem a okouzlí nás zvuk zvonů z baziliky na sv. Hostýně. 

Pod vrcholkem Kozinec se nachází letní kino, které vřele doporučujeme v létě navštívit. My jsme nyní na kopci za Kozincem a opět se kocháme. Před námi Svatý Hostýn a kolem dokola nádherné barvy podzimu. 

Scházíme z kopce dolů kolem dalšího zastavení naučné stezky.

Kolem studánky a kaple sv. Cyrila a Metoděje se vydáváme do ulice Pod Dubinou a naše cesta stále kopíruje naučnou stezku. Procházíme kolem domů, chat a chalup, kterých je na Chvalčově moře a není se co divit. Je tu krásně! 

Kolem hotelu Říka se vydáváme k pěšině kolem říčky Bystřičky. Kouzelným údolím se dostaneme až k Jaroslavově studánce.

Blíží se cíl naší cesty. Zbývá už jen po cestě mezi překrásně podzimně zbarvenými stromy vystoupat k horské chatě Schwaigrovka. 

A jsme na konci kouzelného výletu po stopách naučné stezky. Horská chata Schwaigrovka stojí ve svahu nad údolím pod známým poutním místem Svatý Hostýn. Dříve chata dominovala rozlehlé louce, která dodnes nese název "Schwaigrova paseka". V současnosti je ale paseka z větší části zarostlá lesem. Objekt byl postaven v polovině 19.století podle tyrolského vzoru a od té doby se jeho vnější vzhled téměř nezměnil. Zpočátku chata sloužila jako hájovna a horní patro bylo využíváno jako zázemí pro panstvo, které se zde scházelo při honitbách. Na přelomu 80. a 90. let 19. století přebýval v blízkém Chvalčově český malíř Hanuš Schwaiger. Na zámku v Bystřici pod Hostýnem tehdy bydlel baron Laudon, který když zjistil, že taková významná osobnost pobývá v jeho kraji, zařídil Schwaigerovi pronájem horního patra hájovny. Schwaiger si zde zřídil ateliér, v němž přebýval v letních měsících a tvořil. Velmi zajímavá je skutečnost, že Schwaiger se přátelil s tehdy ještě neznámým T. G. Masarykem. Masaryk se připravoval na vstup do politiky a toužil poznat kraj, za který měl později kandidovat ve volbách. (zdroj: webové stránky chaty Schwaigrovka)
Od chaty vystoupáme ještě kousíček k zastávce autobusu, který nás sveze zpět do Bystřice pod Hostýnem. Vy ale můžete pokračovat na Svatý Hostýn - nejkrásnější poutní místo na Moravě

Procházku s tajenkou si stejně jako školáci  ze ZŠ Rymice můžete zdarma stáhnout na tomto odkazu.  

Další výlety a procházky Veroniky Kuklové najdete ZDE

  • Podzimním Chodníkem Masarykových

V okolí také najdete