Doporučení: procházka a rodinný výlet pro malé i velké děti
Terén: přírodní nenáročný terén
Délka trasy: cca 2 km
Časová náročnost: 2 h (záleží na vás)
Občerstvení: Panský Pivovar Holešov, popř. zabalit s sebou
Vybavení: kočárek, nosítko, pro děti klidně kolo
Dnešní start point jsme zvolili ve vesničce Přílepy, která se nachází nedaleko obce Holešov směrem na Zlín. Dostanete se sem jednoduše autem nebo i autobusem. Začátek výletu pro nás představuje místní zámek a přilehlý zámecký park, který je umístěn hned vedle obecního úřadu.
Jedná se o stavbu, která byla původně tvrzí Jindřicha z Přílep, pocházející z roku 1272 nebo 1278. Zámek je však nejčastěji spojován s rodem Seilern- Aspagn, který zde vládl celkem 167 let, kdy jejich zásluhou byl také zámek v letech 1852 až 1855 přestavěn do současné podoby. Honosné sídlo dříve sloužilo dokonce i jako porodnice, avšak dnes je ve fázi postupné rekonstrukce a veřejnosti prozatím přístupné pouze na některé akce pořádané obcí Přílepy.
Zámek obklopuje velice příjemný a hezky udržovaný anglický park. Zde se nachází velké množství vzácných stromů, ručně vyřezávané dřevěné sošky a dřevěná knihovna. Zámecký areál je protkaný několika cestičkami, které nás provedly okolo dřevěných sošek až k odpočinkovému altánku s výhledem na zámeckou věž. Perfektní místo k odpočinku.
V areálu se dokonce nachází i dětské hřiště, které nejvíce ocenil náš malý výletník, zatímco my jsme si pořídili několik fotek na památku. Zejména v tomto ročním období park kouzlí všemi barvami a stojí za to jej navštívit.
A když už jsme v Přílepích, které jsou obklopeny lesy a leží v podhůří Hostýnských vrchů, nesmíme si nechat ujít ani návštěvu Kaple Panny Marie Svatohostýnské. Jedná se o lesní kapli, která stojí na okraji lesa nad Přílepy a dostaneme s k ní pěšky do prudšího kopce mezi domy, poté po lesní cestě. Je to tiché a energické místo a jsme moc rádi, že jsme se sem podívali.
Kaplička pochází z roku 1882 a stále se tady konají letní bohoslužby a v květnu dokonce i pouť.
Seběhneme dolů z kopce a přemýšlíme, kam dál. Protože tady máme auto, jedeme zpět do Holešova, ale kdo přijede autobusem, může si výlet prodloužit procházkou po cyklostezce přímo do centra Holešova. Rozhodneme se prozkoumat holešovský Americký park, který se nachází kousek od hlavní cesty vedoucí z Přílep.
V parku je umístěno dětské hřiště a několik dřevěných vyřezávaných sošek zvířátek. Teď na podzim je park také nejen krásně podzimně vybarven, ale i ozdoben.
Na vyvýšenině v zadní části parku se nachází památník na počest padlých vojáků během bitvy tří císařů u Slavkova v roce 1805. Zároveň je pomník věnován 110 holešovským občanům, kteří padli v 1. světové válce.
V jedné z části parku je i dřevěná zvonička, kde jsme si každý zazvonili své tajné přání.
Procházka nás docela unavila, a tak jsme se rozhodli, že se po cestě domů zastavíme v restauraci Panský Pivovar v Holešově. Na výborné dýňové rizoto budeme ještě dlouho vzpomínat.
Přejeme dobrou chuť. Sportu zdar a toulavým krokem dál.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča a Honza
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.
Užijte si krásnou procházku z Bystřice pod Hostýnem na Chvalčov a k chatě Schwaigrovka!
Hrad Cimburk, který byl ještě před pár desítkami let zříceninou zarostlou náletovým křovím, stojí chřibských lesích nedaleko Koryčan.
Tentokrát jsme si vytipovali menší okruh kolem skalních útvarů, kterých je v Chřibech nespočet, ale skály Kozel a Kazatelna patří mezi ty nejkrásnější a největší.
Máte rádi aktivní výlety a běhání v okolí Kroměříže? Tak tento výlet je jako dělaný právě pro vás!
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
Výlet pro celou rodinu v přírodě chřibských lesů a s překrásnými výhledy.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Magické podzimní Chřiby, nenáročná trasa, tajuplná místa, to je nový výlet pro rodiny s dětmi.
Připravte se na pořádný výšlap a děti tentokrát nechejte raději doma. Užijte si výlet třeba ve dvou!
Prozkoumejte tajuplné skály, studánky a další přírodní zajímavosti v Chřibech.
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Tajemné a zapomenuté Chřiby, podzimní atmosféra a jedno starodávné mohylové pohřebiště. To je náš nový výlet!
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.