A jak se vlastně k hradu dostaneme? Nejdříve vyrazíme autem z Kroměříže po silnici č. 432, která nás povede až do města Koryčany. Po průjezdu městečkem se dostaneme až ke křižovatce, kde u kostela zatočíme doleva. Po asi pěti kilometrech jízdy do kopce, plné zatáček, se před námi objeví parkoviště zvané „U Křížku“. Z Kroměříže cesta zabere asi 35 minut jízdy. Náš startovací bod je právě tohle parkoviště, kde je zakotven turistický rozcestník a mnoho dalších informačních tabulí, které lze využít k dalším turisticky zajímavým trasám. Ale o tom někdy příště. Dnes nás čeká krátká procházka k hradu. Jdeme na to.
Informační šipka nám ukázala, kudy se máme vydat a pro dnešek se budeme držet žlutě značené turistické trasy. Vydáme se po příjemné lesní pěšince, která je částečně místy pokryta sněhem. Po asi 300 metrech se po pravé straně objeví mírný svah pokrytý sněhem, kde je poblíž lesního porostu schovaná malebná „Studánka Paní“. Jedná se o udržovanou studánku z roku 1933 s dřevěnou stříškou. Dřív zde vytékala voda z trubky, avšak dnes si vodu můžete nabrat pouze z tůňky.
První bod procházky jsme prošli a vydáme se dál po nenáročné lesní pěšince. Cesta se nám klikatí nahoru dolů a vede nás dál směrem k hradu. Po asi 500 metrech se před námi objeví lesní rozcestí, kde se po pravé straně nachází turistický rozcestník. Budeme pokračovat rovně.
Po pár toulavých krocích nás na první pohled uchvátí tyčící se válcová hlásná věž, která nám říká, že jsme dorazili do cíle.
Jedná se o gotickou zříceninu hradu pocházející ze 14. století. Hrad nechal vybudovat hrabě Bernard z Cimburka, který byl dokonce spojován s dvorem Jana Lucemburského. V průběhu sletu událostí byl hrad přestavován a měnil svou podobu. Několikrát byl obléhán, avšak i běsnícím Švédům se ubránil. Více si přečtěte na webu hradu Cimburk nebo na našem blogu.
Tak si pojďme místo hezky sami projít. Hrad je celoročně přístupný a otevřený. Při příchodu k pokladně zaplatíme symbolické vstupné, kterým podpoříme obnovu hradu, převezmeme si tištěného průvodce a budeme pokračovat po směru prohlídky.
Prohlídka nás vede okolo hradby pod strážnou věží, která je opatřena kovovým zábradlím. Před tím, než se vydáme k vyhlídce, si projdeme okolí nádvoří hradu, kde se nachází dřevěné posezení. Během letní sezóny se tady koná řada kulturních akcí. Na hradě stále probíhají stavební práce, musíme říct, že od naší poslední návštěvy před pár lety hrad docela prokoukl.
V místě vyhlídky u hlásné věže se nám naskytuje opravdu kouzelný pohled na hřebeny Chřibů a nedaleko se rozprostírající vodní nádrž Koryčany. Myslíme si, že každý z vás se tady na chvilku zastaví a pokusí se vychutnat bájnou historii tohoto místa.
Tento výlet doporučujeme všem rodinám s malými i velkými dětmi. Nenáročný terén vám dovolí s sebou vzít i kočárek. Po cestě jsme potkali spoustu pejskařů, takže s sebou klidně vezměte i pejska. Trasa je dlouhá asi 3 km tam i zpět a zabere vám asi 1 až 1,5 hodiny včetně prohlídky hradu. Občerstvení si raději přibalte do batohu. U pokladny vám udělají čaj nebo kávu, ale s žádnými gastro tipy určitě nepočítejte. Užijte si výlet. Sportu zdar a toulavým krokem dál.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.
Užijte si krásnou procházku z Bystřice pod Hostýnem na Chvalčov a k chatě Schwaigrovka!
Hrad Cimburk, který byl ještě před pár desítkami let zříceninou zarostlou náletovým křovím, stojí chřibských lesích nedaleko Koryčan.
Hne dva parky v jednom výletu a tajemná lesní kaple - neváhejte a vyrazte!
Tentokrát jsme si vytipovali menší okruh kolem skalních útvarů, kterých je v Chřibech nespočet, ale skály Kozel a Kazatelna patří mezi ty nejkrásnější a největší.
Máte rádi aktivní výlety a běhání v okolí Kroměříže? Tak tento výlet je jako dělaný právě pro vás!
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
Výlet pro celou rodinu v přírodě chřibských lesů a s překrásnými výhledy.
Magické podzimní Chřiby, nenáročná trasa, tajuplná místa, to je nový výlet pro rodiny s dětmi.
Připravte se na pořádný výšlap a děti tentokrát nechejte raději doma. Užijte si výlet třeba ve dvou!
Prozkoumejte tajuplné skály, studánky a další přírodní zajímavosti v Chřibech.
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Tajemné a zapomenuté Chřiby, podzimní atmosféra a jedno starodávné mohylové pohřebiště. To je náš nový výlet!
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.