Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Z Podhradní Lhoty na rozhlednu Kelčský Javorník

Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.

Cíl výletu: rozhledna Kelčský Javorník
Start: Rajnochovice / Podhradní Lhota
Závěr výletu: Loukov
Délka trasy: 13 km
Převýšení na trase: 537m
Doba výletu (odhadem): 5 h
Doporučení pro koho: rodiny s dětmi, pěšky, kolo

Místa zájmu: Zřícenina hradu Nový Šaumburk (Zubříč), Zřícenina hradu Šaumburk, Přírodní rezervace Kelčský Javorník, Přírodní památka Pavlínka, Rozhledna Kelčský Javorník,

MAPA KE STAŽENÍ >>> IDEÁLNÍ DO MOBILU

Naše putování začíná v Podhradní Lhotě, odkud budete strmě stoupat až k zřícenině hradu Nový Šaumburk z 2 poloviny 14 století. Tento hrad byl nástupcem hradu Šaumburk, ale pro své loupežné výpravy byl hrad v roce 1451 vykoupen a zbořen hejtmanem Janem z Cimburkem. Celkovou zkázu pak nad hradem vykonalo tažení uherského krále Matyáše Korvína a roku 1469 hrad definitivně zanikl. Z původních nadzemních pozůstatků se nedochovalo prakticky nic, snad jen pár fragmentů zdí, které opečovávají místní nadšenci. Z hradu Šaumburk uvidíte jasné ohraničení paláce s jámou a valy.

Po prudkém stoupání dojdete až na místo, kde kdysi stával hrad Šaumburk postavený v roce 1272 Brunem ze Šaumburku, jako jeho reprezentativní sídlo. Tento rozsáhlý hrad o rozměrech 120x50m byl opatřen hradním příkopem včetně padacího mostu. V jeho největší slávě zde byl v letech 1320-1325 zřízen purkrabský úřad. Po smrti svého majitele hrad zpustl a zanikl. I přestože se taktéž prakticky nic nedochovalo, je zde krásný výhled do kraje.

Odtud Vás bude čekat další stoupání až k přírodní rezervaci Kelčský Javorník. Ta je svou úctyhodnou rozlohou 41,6 ha místem kde najdete původní pralesní porosty horských bučin a javořin v suťovém svahu s výskytem bohaté karpatské květeny. Bohužel i zde si kůrovcová daň vzala své a některé její úseky smrčin musely být pokáceny.

Po Cyrilometodějské stezce narazíme na nejvyšší horu Hostýnských vrchů – Kelčský Javorník (865 m n.m.), kde leží i stejnojmenná rozhledna. Byla postavena v roce 2015 a je nositelem titulu „Nejlepší počin v cestovním ruchu na území Zlínského kraje za rok 2015“. Měří 35 metrů a svou industriální odlehčenou konstrukcí působí impozantně.

Po vystoupání všech 156 schodů budete mít celý kraj jako na dlani - Hostýnské vrchy, Jeseníky s Pradědem, Králický Sněžník, Beskydy, Javorníky a Vsetínské vrchy, hrad Buchlov a Chřiby, Vizovické vrchy, ale i Malou Fatru, Bílé Karpaty a Povážský Inovec.

Odtud už budete jen klesat až k železniční stanici Loukov, odkud můžete jet vlakem směr Kroměříž nebo Valašské Meziříčí.

Cesta v lese horských bučin a javořin v suťovém svahu přírodní památky Pavlínka.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Za Kroměřížsko místo prošel a působivě nafotil Honza Zainer:
„Největší inspirací je cesta sama a obzvláště poznává-li člověk svůj rodný kraj. Ten mě svou pestrostí a rozmanitostí nepřestává překvapovat. Neustálé nalézání nových cest a zákoutí s dech beroucí atmosférou. To je něco co se dá zažívat opakovaně s jedinečným momentem okamžiku, ukrytého ve čtyř ročním období.“

Na další Honzovy výlety a procházky mrkněte tady.

 

 

 

 

  • Z Podhradní Lhoty na rozhlednu Kelčský Javorník

V okolí také najdete