Cíl výletu: rozhledna Kelčský Javorník
Start: Rajnochovice / Podhradní Lhota
Závěr výletu: Loukov
Délka trasy: 13 km
Převýšení na trase: 537m
Doba výletu (odhadem): 5 h
Doporučení pro koho: rodiny s dětmi, pěšky, kolo
Místa zájmu: Zřícenina hradu Nový Šaumburk (Zubříč), Zřícenina hradu Šaumburk, Přírodní rezervace Kelčský Javorník, Přírodní památka Pavlínka, Rozhledna Kelčský Javorník,
Naše putování začíná v Podhradní Lhotě, odkud budete strmě stoupat až k zřícenině hradu Nový Šaumburk z 2 poloviny 14 století. Tento hrad byl nástupcem hradu Šaumburk, ale pro své loupežné výpravy byl hrad v roce 1451 vykoupen a zbořen hejtmanem Janem z Cimburkem. Celkovou zkázu pak nad hradem vykonalo tažení uherského krále Matyáše Korvína a roku 1469 hrad definitivně zanikl. Z původních nadzemních pozůstatků se nedochovalo prakticky nic, snad jen pár fragmentů zdí, které opečovávají místní nadšenci. Z hradu Šaumburk uvidíte jasné ohraničení paláce s jámou a valy.
Po prudkém stoupání dojdete až na místo, kde kdysi stával hrad Šaumburk postavený v roce 1272 Brunem ze Šaumburku, jako jeho reprezentativní sídlo. Tento rozsáhlý hrad o rozměrech 120x50m byl opatřen hradním příkopem včetně padacího mostu. V jeho největší slávě zde byl v letech 1320-1325 zřízen purkrabský úřad. Po smrti svého majitele hrad zpustl a zanikl. I přestože se taktéž prakticky nic nedochovalo, je zde krásný výhled do kraje.
Odtud Vás bude čekat další stoupání až k přírodní rezervaci Kelčský Javorník. Ta je svou úctyhodnou rozlohou 41,6 ha místem kde najdete původní pralesní porosty horských bučin a javořin v suťovém svahu s výskytem bohaté karpatské květeny. Bohužel i zde si kůrovcová daň vzala své a některé její úseky smrčin musely být pokáceny.
Po Cyrilometodějské stezce narazíme na nejvyšší horu Hostýnských vrchů – Kelčský Javorník (865 m n.m.), kde leží i stejnojmenná rozhledna. Byla postavena v roce 2015 a je nositelem titulu „Nejlepší počin v cestovním ruchu na území Zlínského kraje za rok 2015“. Měří 35 metrů a svou industriální odlehčenou konstrukcí působí impozantně.
Po vystoupání všech 156 schodů budete mít celý kraj jako na dlani - Hostýnské vrchy, Jeseníky s Pradědem, Králický Sněžník, Beskydy, Javorníky a Vsetínské vrchy, hrad Buchlov a Chřiby, Vizovické vrchy, ale i Malou Fatru, Bílé Karpaty a Povážský Inovec.
Odtud už budete jen klesat až k železniční stanici Loukov, odkud můžete jet vlakem směr Kroměříž nebo Valašské Meziříčí.
Cesta v lese horských bučin a javořin v suťovém svahu přírodní památky Pavlínka.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Za Kroměřížsko místo prošel a působivě nafotil Honza Zainer:
„Největší inspirací je cesta sama a obzvláště poznává-li člověk svůj rodný kraj. Ten mě svou pestrostí a rozmanitostí nepřestává překvapovat. Neustálé nalézání nových cest a zákoutí s dech beroucí atmosférou. To je něco co se dá zažívat opakovaně s jedinečným momentem okamžiku, ukrytého ve čtyř ročním období.“
Nádherné podzimní výhledy ze zříceniny hradu Šaumburk a kopců okolo Rajnochovic.
Seznamte se nejen s krásami místní přírody, ale i s historií obce!
Užijte si krásnou procházku z Bystřice pod Hostýnem na Chvalčov a k chatě Schwaigrovka!
Hrad Cimburk, který byl ještě před pár desítkami let zříceninou zarostlou náletovým křovím, stojí chřibských lesích nedaleko Koryčan.
Tentokrát jsme si vytipovali menší okruh kolem skalních útvarů, kterých je v Chřibech nespočet, ale skály Kozel a Kazatelna patří mezi ty nejkrásnější a největší.
Máte rádi aktivní výlety a běhání v okolí Kroměříže? Tak tento výlet je jako dělaný právě pro vás!
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Do Komárna vjíždíme starou lipovou alejí, míjíme model hradu, obecní úřad, hasičárnu, funkcionalistickou kapli, hřbitov…počkat. Kaple z červených cihel? Co tady dělá?
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
Výlet pro celou rodinu v přírodě chřibských lesů a s překrásnými výhledy.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Magické podzimní Chřiby, nenáročná trasa, tajuplná místa, to je nový výlet pro rodiny s dětmi.
Připravte se na pořádný výšlap a děti tentokrát nechejte raději doma. Užijte si výlet třeba ve dvou!
Prozkoumejte tajuplné skály, studánky a další přírodní zajímavosti v Chřibech.
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Tajemné a zapomenuté Chřiby, podzimní atmosféra a jedno starodávné mohylové pohřebiště. To je náš nový výlet!
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.