Na první pohled je to stavba, která sem do záhorského venkova vůbec nezapadá. V mysli vám okamžitě vytane Zlín, město postavené z červených cihel, jeho továrny a obytné kolonie. Jakoby někdo jeden z baťovských domečků vzal a přemístil ho sem do Komárna.
Strohá hmota kaple vystupuje za vsí z polí a luk hned vedle hřbitova. Nad vchodem na pocestné shlíží velkolepá plastika hostýnské Panenky Marie, která mlčenlivost cihel rozbíjí i krásně doplňuje. Kaplička tu stojí už od roku 1936, je zapsána na seznamu kulturních památek a jejím autorem není nikdo jiný, než dvorní zlínský architekt František Lýdie Gahura.
Pro jeho rukopis je strohost a přísná funkcionalita staveb typická. Ostatně, jestli si ji chcete vychutnat v plné míře, projděte se zlínskou čtvrtí Letná nebo nově zrekonstruovaným Památníkem Tomáše Bati. Ani jedna kudrlinka navíc, uvidíte.
Tenhle kousek Komárna má zvláštní atmosféru. Když tu v roce 1927 kolaudovali hřbitov, řekl si starosta, že by možná nebylo špatné, postavit u něj i kapli a obrátil se na Tomáše Baťu. Ten mu doporučil Gahuru, který do Komárna vnesl kus moderní architektury, do které velmi citlivě zakomponoval fragmenty církevní symboliky. Kaple je zasvěcena svatým Cyrilovi a Metodějovi, a i dnes se o ni místní vzorně starají. Nově postavený hřbitovní plot dostal podobný kabátek, aby s červenou kaplí pěkně ladil.
Krásný kousek moderní architektury, u kterého je příjemné na chvíli zastavit. Za ním se rýsují modré kopce, kolem je ticho a klid. Ideální čas na drobné zamyšlení a odpočinek.
Nádherné podzimní výhledy ze zříceniny hradu Šaumburk a kopců okolo Rajnochovic.
Seznamte se nejen s krásami místní přírody, ale i s historií obce!
Užijte si krásnou procházku z Bystřice pod Hostýnem na Chvalčov a k chatě Schwaigrovka!
Hrad Cimburk, který byl ještě před pár desítkami let zříceninou zarostlou náletovým křovím, stojí chřibských lesích nedaleko Koryčan.
Tentokrát jsme si vytipovali menší okruh kolem skalních útvarů, kterých je v Chřibech nespočet, ale skály Kozel a Kazatelna patří mezi ty nejkrásnější a největší.
Máte rádi aktivní výlety a běhání v okolí Kroměříže? Tak tento výlet je jako dělaný právě pro vás!
9 km, snadná obtížnost, vhodné i pro děti. Start a cíl v Bystřici pod Hostýnem.
Vysoko nad horami ční do okolí štíhlá rozhledna. V zimě se na ní třpytí ledové krusty námrazy, v létě je to přívětivé místo s nádherným výhledem na Hostýnské vrchy.
Dnešní výlet začínáme v obci Rusava, v rázovité valašské dědině, kterou obklopují Hostýnské vrchy. Naším cílem je sv. Hostýn a zpět se vydáme opět na Rusavu.
Vydejte se s námi po stopách historie hradů Nový Šaumburk a Šaumburk. Poznejte temné hvozdy neprostupných lesů přírodní rezervace a vystoupejte na nejvyšší horu Hostýnských vrchů Kelčský Javorník.
Projděte si krátkou trasu s krásnými výhledy na vesničku Brusné a podhůří Hostýnských vrchů i samotný Svatý Hostýn.
Výlet pro celou rodinu v přírodě chřibských lesů a s překrásnými výhledy.
Hrad Cimburk u Koryčan v Chřibech je otevřen celoročně a můžete si jej volně projít.
Magické podzimní Chřiby, nenáročná trasa, tajuplná místa, to je nový výlet pro rodiny s dětmi.
Připravte se na pořádný výšlap a děti tentokrát nechejte raději doma. Užijte si výlet třeba ve dvou!
Prozkoumejte tajuplné skály, studánky a další přírodní zajímavosti v Chřibech.
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Tajemné a zapomenuté Chřiby, podzimní atmosféra a jedno starodávné mohylové pohřebiště. To je náš nový výlet!
5 kilometrů dlouhý výlet na střílecký hrad, který zvládnou i děti. Nádherné výhledy, lesní ticho všude kolem. Tohle je výlet, na který budete rádi vzpomínat.
Ano, na Kroměřížsku v Hostýnských vrších, se můžeme pochlubit vodopádky a kaskádami. Horská říčka Bystřička umí čarovat, pojďte se přesvědčit.