Střílecký zámek se připomíná už ke konci 16. století jako tvrz Mikuláše Kobylího z Kobylí. Panstvo až do té doby obývalo hrad Střílky, jehož rozvaliny dnes najdete na zalesněném kopci nad Střílkami. Pokud si sem budete chtít udělat procházku, můžete se vydat i s dětmi. Není to daleko a výlet rozhodně stojí za to.
Asi nejvýznamnějšími majiteli celého stříleckého panství byli Petřvaldští z Petřvaldu, kteří kromě Střílek vlastnili třeba také Tovačov, Buchlov, Roštín, Cetechovice, Zástřizly a další obce. Zámek Střílky přestavěli z renesanční tvrze na skvěle vybavené barokní sídlo. A nezůstalo jen u něj. Poslední majitel zámku, Amand Antonín z Petřvaldu, přizval k pracím na zámku Josefa Cyraniho z Bolleshausu, který projektoval nejen barokní přestavbu zámku, ale také proslulý a jedinečný barokní hřbitov s hrobkou, který patří k českým barokním unikátům. O sochařskou výzdobu hřbitova i zámku se postaral Gottfried Fritsche a jeho kašnu se sochou Neptuna dodnes uvidíte na nádvoří zámku.
Podle dobových dokumentů byl Amand Antonín Petřvaldský zapálený pro přírodní vědy, o čemž svědčila rozsáhlá knihovna, sbírka map a obrazů, vědeckých přístrojů i zmínka o zámecké laboratoři. Mimo jiné má tento zámecký pán na svědomí také barokní okrasnou zahradu v zámeckém parku. Duchovno je na zámku stále přítomno. Nejen v tajuplných stropních freskách se zednářskými motivy, ale také v podobě ašrámu, který tu funguje od roku 1994.
Po roce 1945 byl zámek zestátněn a vznikl tu Krajský dětský domov, který tu působil až do restituce v roce 1989. Krátce po ní zámek odkoupila Nadace Živoucí světlo, která tu dnes provozuje ašrám Jóga v denním životě.
Jak takový ašrám vypadá? Je to centrum pro meditaci a práci na sobě i pro ostatní. V letní sezóně tu probíhají mezinárodní workshopy Jógy v denním životě, jezdí sem jogíni z celého světa i rodiny s dětmi. Program probíhá nejen v zámku, ale také v zámeckém parku, který je pro odpočinek mysli jako stvořený. Ve stínu staletých stromů, v malebné rokli s potokem i v jablečném sadu plyne čas docela pomalu a tiše.
Do zámku můžete po předchozí dohodě na telefonním čísle 573 375 113 nahlédnout i vy. Pokud se zrovna nekoná mezinárodní workshop, projdete se po parku a průvodce vás nechá nahlédnout i na nádvoří zámku.
Doporučujeme zastavit se také naproti přes cestu na něco dobrého v budově bývalého zámeckého pivovaru, ve kterém dnes sídlí veganská restaurace a pizzerie Tilak, kde se vaří z bio surovin a kávu si praží sami. Přímo na zámku je také obchůdek s přírodním zbožím, meditačními pomůckami i zdravou výživou, který stojí za návštěvu.
Zvolte si místní zámek jako výchozí místo pro poznávání okolních panských sídel!
Tady pod pečlivýma rukama rodu Podstatzkých Thonsern roste první vinohrad a s ním také vinařství Chateau Litenčice.
Panské sídlo v podhůří Hostýnských vrchů se otevírá po rekonstrukci.
Původně šlechtické sídlo sloužilo i jako střední škola s internátem a teď se rozhoduje o jeho osudu.
Nádherný Zámek Zdounky vás okouzlí svým anglickým parkem i tichým šarmem, který zámku vtiskli současní majitelé.
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Barokní zámek s interiéry, které vezmou dech, komponované zahrady s romantickými pavilony, zákoutími, altány a rybníky, kolem kterých se můžete toulat celý den.
Nádhernou platanovou alejí podél potoka přicházíte k bystřickému zámku. Neobyčejná stavba s pohnutými osudy patřila za Loudonů k nejkrásnějším místům Moravy.
Jedním z nejhonosnějších sídel našeho regionu je bezesporu holešovský zámek. Čtyři křídla barokního zámku se prolínají s parkem, který dává tušit, že kdysi to bylo velkolepé dílo zahradní architektury
Stranou vesnické návsi v Kurovicích stojí středověký hrad. Kromě toho, že byste se z něj mohli učit historické stavební slohy, je to taky hrad plný tajemství. Pojďte s námi dál.