Jestli existuje místo, které v Kroměříži nechcete vynechat, je to Arcibiskupský zámek a Podzámecká zahrada. Od roku 1998 jsou obě památky zapsány v seznamu UNESCO a tvoří dominantu města. Zahrada, které nikdo neřekne jinak než “Podzámka” leží na 64 hektarech pozemků, které se rozkládají od řeky Moravy až po honosný Arcibiskupský zámek.
Výhled z Colloredovy kolonády na Podzámeckou zahradu
Protkaná je sítí kanálů, rybníčků, umělých potůčků a jezírek, díky kterým je z ní romantický krajinářský park. Na jaře sem chodíme za prvními květy zlatých dešťů i magnolií, v létě se kochat majestátními pávy a na podzim si vychutnat barevnou nádheru zlatého listí. Jedinečnou podobu zahradě dal biskup Karel II. z Lichtenštejna-Kastelkornu, který její návrh svěřil Filibertu Lucchesemu a jeho následovníku Giovannimu Pietru Tencallovi. Díky nim tady vyrostl Rybářský pavilon, Sala Terrena, Colloredova kolonáda, Rybářský pavilon, Paví dvůr a spousta dalších zajímavostí. Můžete se po zahradě projít nebo si sednout do vláčku History Tour, který vás zahradou proveze a cestou se dozvíte spoustu zajímavostí.
Vláčky History Tour vás provezou po Podzámecké zahradě i s výkladem
Podzámecká zahrada by ale nikdy nevznikla, nebýt Arcibiskupského zámku, postaveného ve slohu raného baroka. Říká se o něm, že je to opravdový klenot Moravy, a musíme říct, že oprávněně. Nejkrásnější cesta k němu vede starobylou Ztracenou ulicí s kavárničkami a bary.
Arcibiskupský zámek v Kroměříži pohledem ze Ztracené ulice
Zámek samotný tady stojí už od přelomu 15. a 16. století, a to na místě, kde kdysi stával gotický hrad. Po třicetileté válce byl původně renesanční zámek v zuboženém stavu. Do jeho obnovy, a s ním i do obnovy celého města se pustil biskup Karel II. Z Lichtenštějna-Kastelkornu na konci 17. století. Obnovu zámku a přilehlých zahrad svěřil dvorním císařským architektům Filibertu Lucchesemu a jeho následovníku Giovannimu Pietru Tencallovi, o kterých jste už slyšeli o kousek výš, když jsme si povídali o zahradách.
Rokoková výzdoba Sněmovního sálu na zámku v Kroměříži
Na zámku zasedal na přelomu let 1848 - 1849 slavný Ústavodárný říšský sněm rakouských národů, dnes je zámek majetkem Arcibiskupství olomouckého, o jeho rozsáhlé sbírky se stará Arcidiecézní muzeum Olomouc. Mimochodem, o Ústavodárním říšském sněmu se hodně dozvíte také v Muzeu Kroměřížska, v interaktivní expozici Kroměříž v soukolí dějin 1848 - 1948, tak se tam potom také zajděte podívat.
O sbírky obrazů a uměleckých děl pečuje Arcidiecézní muzeum Olomouc
Při prohlídce zámku vás určitě uchvátí Sněmovní sál s nádherným rokokovým interiérem, který v Evropě nemá obdoby. Projdete však i Malou jídelnou, Trůnním sálem, ve kterém do 60. let minulého století visel slavný Tizianův obraz Apollo a Marsyas. Projdete se Poradním sálem, Carským pokojem i Starou knihovnou. Cestou vás bude provázet neuvěřitelně obsáhlá sbírka obrazů a uměleckých děl, starožitný nábytek a přímo pohádkové interiéry. Mimochodem, i filmaři si jich všimli a natočili tady Marii Terezii nebo slavného Amadea.
Detaily výzdoby sněmovního sálu na kroměřížském zámku
Kdyby se vám ze vší té barokní nádhery trochu zatočila hlava, vyvětrat si ji můžete na zámecké věži. 84 metrů vysoká hranolová věž korunuje celý zámek a je odtud nádherný výhled na celou Kroměříž. Pod sebou uvidíte historické centrum, Podzámeckou zahradu, v dálce i kolonádu Květné zahrady nebo úbočí Chřibů, které se zvedají v dálce za městem.
84 metrů vysoká zámecká věž
● Městské hry a projížďky historickým vláčkem
● Filmovou Kroměříž
● Květnou zahradu v Kroměříži
● Kavárny v okolí
● Interaktivní expozici Kroměříž v soukolí dějin 1848 - 1948
● Židovskou historii Kroměříže
● Švabinského lunety v hotelu Octárna
● Expozici Karla Kryla
Zvolte si místní zámek jako výchozí místo pro poznávání okolních panských sídel!
Tady pod pečlivýma rukama rodu Podstatzkých Thonsern roste první vinohrad a s ním také vinařství Chateau Litenčice.
Panské sídlo v podhůří Hostýnských vrchů se otevírá po rekonstrukci.
Původně šlechtické sídlo sloužilo i jako střední škola s internátem a teď se rozhoduje o jeho osudu.
Nádherný Zámek Zdounky vás okouzlí svým anglickým parkem i tichým šarmem, který zámku vtiskli současní majitelé.
Jestli se chcete opravdu pokochat krajinou, udělejte si výlet na zříceninu Nový Šaumburk v Hostýnských vrších. Moc se o něm neví, takže tu pravděpodobně budete sami.
Nádhernou platanovou alejí podél potoka přicházíte k bystřickému zámku. Neobyčejná stavba s pohnutými osudy patřila za Loudonů k nejkrásnějším místům Moravy.
Jedním z nejhonosnějších sídel našeho regionu je bezesporu holešovský zámek. Čtyři křídla barokního zámku se prolínají s parkem, který dává tušit, že kdysi to bylo velkolepé dílo zahradní architektury
Stranou vesnické návsi v Kurovicích stojí středověký hrad. Kromě toho, že byste se z něj mohli učit historické stavební slohy, je to taky hrad plný tajemství. Pojďte s námi dál.