Už při vstupu do prvního sálu vás na první pohled okouzlí nejen množství vystavených panenek, ale i nádherné prostředí, které se podařilo vytvořit díky originálnímu aranžmá Lenky Jagošové, jejíž práci už známe z předchozích výstav na zámku a v regionu. Pokud jste čekali, že panenky budou vystaveny v prosklených vitrínkách, jste na omylu. Všechny jsou zasazeny do aranžmá představující různá roční období a činnosti, které člověka provází od nepaměti.
Nahlédnete do světničky valašské chaloupky, na křtiny, svatbu, žně i dožínky, do mlýna i do svátečních dnů, jako jsou Velikonoce či Vánoce. Tam všude jsou panenky jako miminka, děti, staří, mladí, s uvědomělými výrazy, téměř jako živí.
Jak se vlastně tyto panenky z Valašska dostaly do Holešova? Na jedné regionální akci v Luhačovicích se paní Jana Slovenčíková z Městského kulturního střediska Holešov setkala s paní Alenou Dynkovou z Valašských Klobouk, která panenky nejen vyrábí, ale také na ně šije oblečení a obléká je. Inspiruje se valašským folklorem a svá díla vyobrazuje v koloběhu života, od narození po máry. Na zmíněné akci ukazovala návštěvníkům právě výrobu těchto nádherných panenek, které ale nikdy nevystavovala. V Holešově každý rok přemýšlí, jakou výstavou by obohatili turistickou sezónu na zámku, a tak slovo dalo slovo a panenky paní Dynkové mají na zámku svoji vlastní výstavu a to rovnou ve světové premiéře!
„Inspirací k tvorbě sbírky byla vinylová panenka z mého dětství, které jsem ušila můj první valašský kroj. Výsledek se mi zalíbil natolik, že jsem se rozhodla sbírku rozšířit o další panenky s tématem Celý rok na Valašsku. Dnes mám přibližně dvě stě panenek a dekorací a sbírku nadále rozšiřuji. Čerpám z moravských zvyků a tradic,“ říká Alena Dynková.
Nejen že si prohlédnete pečlivou ruční práci, ale dozvíte se více o koloběhu života a tradicích, které jednotlivé období provází. Připraveny jsou rovněž vysvětlivky k jednotlivým zvykům, takže se ani nenadějete a ponoříte se do starých dobrých časů.
Jsou tady vyobrazeny známé pohádky, i retro kočárky s miminky jako živými. Je to pestrá směs tvořivé práce, která potěší prarodiče, rodiče i děti.
Nenechejte si ujít tuto unikátní výstavu, na zámku Holešov je k vidění téměř do konce srpna. Vybrali jsme pro vás jen několik málo fotografií, které jsme na výstavě pořídili, protože je třeba všechnu tu krásu vidět na vlastní oči, jen tak si ji užijete dosyta tak, jako my.
Více o výstavě, včetně reportáže z Dobrého rána České televize, i slovo autorky, najdete ZDE.
Objevte všechny hádanky a vzpomeňte si na příběhy, na které jste už zapomněli.
Nenápadné muzeum schované vedle hlavní nádražní budovy v Kroměříži nás doslova nadchlo.
Představujeme vám dnes světově unikátní, geniální a nepochopený časostroj Jana Lindušky, ukrytý v Muzeu Kroměřížska.
Do Pravčic se jezdí na povidla, na slaďoučkou pálenku, ale taky do muzea. Nahlédnout do světa, ve kterém žili naši dědové, a kde byl každý klásek požehnáním.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.