Pravčice leží v samém srdci žírných lánů Hané a jsou obcí veskrze hanáckou. Na samém okraji tu je zemědělské družstvo, kde je všechno uklizeno skoro jako doma v kuchyni. Na zemi byste nenašli stéblo slámy, všechno tu má svůj řád. Právě tady otevřel v roce 2013 pan Netopil (a synové) Muzeum zemědělské techniky našich dědů. Uvnitř několika hal najdete všechny možné stroje, nástroje, přístroje a vybavení, které bylo potřeba k obdělávání těch úrodných hanáckých polí.
A je to sbírka opravdu neuvěřitelná. Od staré valchy, na které se valchovalo velkými říčními balvany, přes ruční mlýny na obilí, přes dřevěné vozy, valníky a povozy až k poctivým zemědělským strojům od firem Zetor nebo Slavia. Stojí tu funkční mlátičky na obilí, pluhy, žentoury, a jak doba pokračovala, nechybí tu ani pěkná sbírka motorek, na kterých se jezdilo z družstva na pole.
Je tu místnost, kde najdete v řadách vyrovnané obilné klasy všech možných druhů a odrůd, všechny pěkně popsané ve šlechtitelské knize. Je tu také místnost, kde stojí prastarý pohřební kočár i saně, ve kterých se ještě před pár desítkami let vozili Hanáci, když v zimě pořádně nasněžilo. Je tu parádně zařízená selská jizba, a dokonce i výstava portrétů všech ministrů zemědělství.
Mezi tím vším prochází pan Netopil, na kterém je vidět, že je dodnes pyšný na každý kousek obdělané půdy. I dnes spolu se svými syny a vnoučaty pečuje o stáda býčků pasoucích se na loukách u Valašského Meziříčí, o polnosti i trnkové sady.
Až si sem příště pojedete pro sklenici poctivých povidel nebo pro čerstvé maso, udělejte si čas a projděte si celé to krásné muzeum. Objevíte tady svět, kdy se chleba dělal poctivě a každý věděl, že obilí na poli neroste samo, ale že za ním stojí pěkná dávka dřiny a lásky k zemi, po které chodíme.
Výstava ručně vyráběných valašských panenek v nápaditém aranžmá vás nadchne!
Objevte všechny hádanky a vzpomeňte si na příběhy, na které jste už zapomněli.
Nenápadné muzeum schované vedle hlavní nádražní budovy v Kroměříži nás doslova nadchlo.
Představujeme vám dnes světově unikátní, geniální a nepochopený časostroj Jana Lindušky, ukrytý v Muzeu Kroměřížska.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.