Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Cyklostezka Bystřice p/H - Chvalčov

Volný sobotní den jsme se rozhodli pojmout tak trochu netradičně a s dětmi jsme vyrazili na výlet vlakem z Hulína do Bystřice pod Hostýnem. Z vlakového nádraží jsme se vydali do Městského parku Zahájené (mapa trasy ZDE), abychom vyzkoušeli příjemnou cyklostezku do vedlejší vesničky Chvalčov.

Doporučení: pro rodiny s malými i velkými dětmi
Terén: asfaltová cyklostezka
Délka trasy: 3 km tam i zpět
Časová náročnost: 2–3 hod. (záleží na vás, kolikrát pojedete a jak dlouho strávíte třeba na hřišti)
Doprava: vlak, popř. autem
Občerstvení: Kavárna U Růženky
Vybavení: brusle, kolo, koloběžka, kočárek, longboard

Mapa trasy po cyklostezce v aplikaci mapy.cz >>> ZDE

Dnešní start point jsme zvolili v Hulíně na vlakovém nádraží. Výlet jsme se rozhodli pojmout tzv. „po staru“ a s dětmi (i s kočárkem) jsme vyrazili vlakem do Bystřice pod Hostýnem. Železniční spoje z Kroměříže, Hulína a Holešova jezdí v podstatě každou půl hodinu až hodinu, tudíž můžete vyrazit kdykoli. Cesta vlakem z Hulína trvá asi 25 minut. Následně jsme vystoupili na vlakovém nádraží v Bystřici a vyrazili jsme pěšky podél kolejí směrem do centra města až k místnímu parku Zahájené. Cesta z nádraží k parku trvala asi 15 minut. Začátek cyklostezky se nachází hned vedle kruhového objezdu v ulici Školní.

Na dnešní výletování jsme si sebou přibalili i vybavení, většinou bychom vyrazili všichni na kole, avšak už nějakou dobu máme doma nového člena našeho týmu, a tak jsme si každý vzali to své. Longboard, kolo, brusle a sportovní kočárek s naším nejmenším výletníkem.

Co se týče městského parku Zahájené, jedná se o největší zeleň ve městě s rozlohou zhruba 9 ha. Je tady spousta stromů, zeleně a protéká tudy říčka Bystřička. V areálu parku se nachází koupaliště, dětská hřiště, workoutová zóna, zahradní restaurace a mini golf. Napříč parkem vede asfaltobetonová cyklostezka, která spojuje Bystřici pod Hostýnem s obcí Chvalčov. Příjemný a hladký povrch je tím pravým místem k aktivnímu odpočinku nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro nadšené cyklisty a bruslaře.

Okolo cyklostezky jsou zřízeny informační tabule, odkazující na naučnou stezku Chodník Masarykových. Na jednotlivých tabulích jsou vyznačeny turistické trasy, bližší informace o parku, o naučné stezce a dalších zajímavých místech ve městě a v Hostýnských vrších, které Bystřici pod Hostýnem a Chvalčov lemují.

Asi v polovině trasy jsme narazili na rozlehlé dětské hřiště s klouzačkami a různými prolézačkami. Taktéž zde nechybí venkovní posilovna, stůl na ping pong a dřevěný odpočinkový altánek. Pokračovali jsme dál až k mostku, kde cyklostezka končí. Zde jsme se otočili a vyrazili zpět. Celá trasa měří asi 3 km tam i zpět. Vzhledem k tomu, že se jedná o krátkou, ale zato příjemnou cyklostezku, projížďku jsme si zopakovali ještě jednou.

Následně jsme se vydali projít si město, pokračovali jsme ulicí Čs. Brigády, kde na nás čekala zasloužená odměna – Kavárna U Růženky. Jedná se o útulnou kavárnu s příjemnou atmosférou a venkovním posezením. Pokud vyrazíte s dětmi, rozhodně doporučujeme tohle místo navštívit. Nechybí zde dětský koutek a kopečková zmrzlina, mají také široký výběr zákusků a dezertů. My doporučujeme zmrzlinu slaný karamel a vynikající aperol. Mapa trasy z parku do kavárny ZDE.

V poslední době v Bystřici pod Hostýnem otevřely zajímavé gastro podniky. Příště určitě prozkoumáme také nedalekou Kafíčkárnu, na náměstí pak kavárnu Lor Café a jakmile budeme mít večer sami bez dětí, vyrazíme ochutnat víno a tapas k Winařům.
Pokud chcete poznat Bystřici pod Hostýnem ještě více, určitě vyrazte také na zámek, kde se konají výstavy a jsou tady i stálé expozice, mimo jiné odkazující na výrobu ohýbaného nábytku v tomto podhorském městečku. Ten se tady vyrábí dodnes a firma Ton pořádá i pravidelné exkurze do výroby.

A jak jsme si výlet užili? Mrkněte na video:

Tak sportu zdar a toulavým krokem dál.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:

Sabča, Honza, malý Toník a Tobík
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

 

  • Cyklostezka Bystřice p/H - Chvalčov

V okolí také najdete