Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Procházka z Bezměrova do Hradiska

Nemáte zrovna žádné plány na víkend? Pojďte s námi objevovat rozlehlou oblast Hané. Prozkoumáme tamní krajinu a výlet zakončíme v místě starého hradiště ve vesničce Hradisko.

Doporučení: pro rodiny s dětmi, cyklisty a turisty
Terén: polní cesta, asfalt
Délka trasy: cca 6,5 km okruh
Časová náročnost: 2– 3 hod. (záleží na vašem tempu)
Vybavení: kočárek, nosítko, popř. kolo
Občerstvení: rozhodně s sebou
Cíl: Hradisko – hradiště

MAPA TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Dnešní start point jsme si zvolili v obci Bezměrov, kde jsme se zaparkovali u restaurace Bezměrovský dvůr. Obec Bezměrov se nachází cca 5,5 km od Kroměříže. Vyrazit můžete na kole nebo autem. Z Kroměříže sem jezdí i pravidelné autobusové a železniční spoje. Od Bezměrovského dvora jsme se vydali směrem k železniční zastávce okolo dřevěné informační tabule Kroměřížsko.

Cesta vede dál přes koleje a pokračuje cca 1 km po asfaltce. Sem tam zde projedou auta, takže pokud vyrazíte s dětmi jako my, dbejte zvýšené opatrnosti.

Zanedlouho jsme se napojili na polní cestu, která pokračuje po bezměrovském mostě, kde lze pozorovat povodí řeky Moravy.

Hned za mostem se po cca 200 metrech nachází odbočka k rybníku Donbas, kde jsme si udělali krátkou přestávku. Klidné místo k odpočinku a k chytání ryb. Takže pssst nerušit, jsou tu rybáři.

Od rybníka jsme se museli vrátit zpět k bezměrovskému mostu, kde jsme následně u rozcestníku zatočili vlevo a pokračovali jsme po Cyrilometodějské stezce okolo řeky Moravy. Jedná se o klikatou pěšinu, která vede mezi rozlehlými poli, odkud lze zahlédnout např. kroměřížský kopec Barbořina, tyčící se zámeckou věž a taky náš dnešní cíl – vesničku Hradisko s kostelem Všech svatých.

Asi po 2 km procházky jsme dorazili k dalšímu rozcestí U loděnice, kde jsme zatočili vlevo a pokračovali směrem k vesničce Hradisko. Po chvilce jsme se dostali až ke kolejím, kde se taktéž nachází železniční zastávka. Dokonce jsme při procházce Hradiskem narazili i na dětské hřiště, které se nachází kousek od zastávky. Takže pokud vyrazíte s dětmi, ideální místo na přestávku. Teď už stačilo se vydat do kopce, projít celou vesnicí okolo místní knihovny a následně zatočit ostře pod kostelem Všech svatých, nedaleko kterého se nachází náš cíl.

Jedná se o ikonické místo dávného hradiště v nadmořské výšce 240 m, které je chráněno jako přírodní památka. Pravěké sídliště je patrné již pouze v terénních náznacích, a to hlavně v podobě menšího valu. V pravěku zde bylo vybudováno mohutné pravěké opevnění, které sloužilo jako strategické místo s dalekými výhledy na velkou část Hané.

První stopy osídlení patří kulturám nejstarších zemědělců a pastevců z mladší doby kamenné tzv. neolitu. V průběhu dlouhodobého osídlení Hradiska zde docházelo k početným archeologickým nálezům, a to již při orbě půdy nebo během záměrných výkopových prací. Jednalo se zejména o nálezy jako jsou např. meče, dýky, kopí, sekyrky a náramky.

Starověké hradiště je dnes již pouze pouhá vzpomínka a většinu zajímavostí si můžete přečíst na informační tabuli. Na odpočinkovém místo na Vás bude čekat dřevěné posezení včetně ohniště. Během odpočinku lze pozorovat dlouhé výhledy na město Kroměříž a velkou část Hané.

Následně jsme výlet zakončili tím, že jsme se vydali po hezky udržované cyklostezce, která vede okolo kapličky směrem do Bezměrova, kde jsme měli zaparkované auto. Příjemný okruh o délce cca 6,5 km jsme zvládli i s kočárkem. Užívejte výletování!

A JAK SE NÁM NA VÝLETĚ LÍBILO? MRKNĚTE NA VIDEO:

Sportu zdar a toulavý krokem dál!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:

Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

  • Procházka z Bezměrova do Hradiska

V okolí také najdete