Doporučení: pro rodiny s dětmi
Terén: polní cesty, chodníky i silnice
Délka trasy: 2,8 km
Startujeme u autobusové zastávky v Kostelanech, kde se nachází tabule s informacemi o obci a zajímavých místech, které zde můžeme navštívit.
Fotíme si trasu, abychom se v okolí obce neztratily a vydáváme se na náves k bustě prezidenta T. G. Masaryka a v horní částí návsi nacházíme taky studnu a lípu demokracie.
Vydáváme se cestou vlevo nahoru a následujeme zelenou šipku, která nás bude po naší trase provázet.
Vykračujeme si dále a po levé straně míjíme zvláštní stavbu. My ale víme, že se jedná o jeden z mostů nedokončené Baťovy dálnice z přelomu 30. a 40. let minulého století.
Tato stavba momentálně slouží jak sklad pro obec. My pokračujeme kolem sběrného dvora nalevo a objevujeme výklenkovou kapličku s posezením.
Snažíme se zahlédnout druhou stranu mostu, ale za hustým porostem ho nevidíme. Rozhodujeme se vydat kolem kaple dál k místu ropného vrtu a odtud si na nedokončený most díky dronu "posvítíme" z výšky.
Říkáte si, o jakém ropném vrtu mluvíme? Pokud byste se vydali od kapličky dál polní cestou, narazili byste na něj stejně jako my. Ropa se u Kostelan těží od roku 1968. Ložisko v této lokalitě stále není vyčerpáno, byť už se netěží v takové míře, jako dříve. Těžaři ale už v okolí obce z vrtů získali 150 tisíc metrů krychlových ropy! Navíc se tady také vyrábí plyn. Věděli jste to?
Dronem vylétáváme do výšky a kocháme se okolní krásnou krajinou....
Vracíme se na trasu naučné stezky, sběrný dvůr necháváme vpravo a vydáváme se vlevo do kopce.
Pokračujeme dále kolem plaňkového plotu, až se na kopci dostaneme k objektu Vodovodů a kanalizací.
Pořádně obhlédneme dopravní situaci a po okraji silnice se musíme kousíček vrátit zpět směrem k obci a na křižovatce se dáme vlevo. Dostáváme se ke krásnému prostornému dětskému hřišti se skluzavkami, houpačkami, prolézačkami a spoustou dalších prvků.
Díky naučné stezkce bylo hřiště obohaceno o edukační dendrofon. Tato výuková tabule obsahuje lamely z několika dřevin, vždy s potiskem listu /jehličí a plodu daného stromu.
Po dostatečném vyřádění obcházíme přilehlé fotbalové hřiště a pokračujeme ve směru zelených šipek. Vzadu za hřištěm objevujeme další z prvků naučné stezky - doskočiště. Naše skoky odpovídají těm od lišky nebo veverky. A co vy? Doskočíte dál?
Už od hřiště se nám začínají otevírat nádherné výhledy na okolní krajinu.
Cestou kolem lesa postupujeme k další informační tabuli na cestě - tentokrát se jedná o přírodní lékárnu. Zjistili jsme, jaké léčivé bylinky mohou pomoci při nemoci či zranění.
Zelená šipka nás provází dál mezi polem a lesem a dostáváme se k metru se zvířátky. Někdo se měří a někdo zkouší, kam až dosáhne. Jak metr využijete je jen na vás. Kolem aleje mladých stromků postupujeme dál po trase naučné stezky a nacházíme ceduli s informacemi o zajíci polním. Dozvíte se tu, kolik zajíc váží, měří i kolika let se v průměrů dožívá, kde žije i jak rychle umí běžet.
Tato cedule je první ze tří, kde si můžete vyzkoušet zajímavou výtvarnou techniku - frotáž. Přiložte na destičku papír, tužkou po něm na plocho přejíždějte a získáte tak obrys zajíce.
Další zajímavé informace zjišťujeme u cedule s názvem Javor mléč. I tady máme možnost obkreslit si další obrázek.
Vydáváme se směrem k mysliveckému posedu a za ním na nás čeká třetí z cedulek s možností kreslení obrázků, což děti moc baví. Doporučujeme s sebou vzít více listů papíru i různé barvy pastelek, ať máte obrázky pestrobarevné.
Poslední tabulí na této polní cestě je ta, kde se dozvídáme, jak dlouho trvá, než se rozloží různé materiály jako dětské pleny, pneumatiky, banán, plastové sáčky nebo sklo.
Dostáváme se na silnici a vracíme se po ní směrem k obci. U hřbitova objevujeme další informační cedulku. Tentokrát jde o vyhlídkovou tabuli, na které zjišťujeme, jaké kopce a obce vlastně máme tady na vyhlídce jako na dlani.
U hřbitova se napojujeme na chodník, který nás dovede zpět do Kostelan.
Výlet se nám příjemně protáhl. My ale pospíchaly za dalšími povinnostmi, a tak jsme nestíhaly projít si stezku celou. Vrátily jsme se k autobusové zastávce a na nedalekou náves, kde jsme měly zaparkované auto. Vy ale můžete ještě zbývající kousíček stezky projít a dozvíte se zajímavosti o ptactvu.
Stezku si určitě nenechte ujít. Uděláte si krásnou procházku, zadovádíte s dětmi a pokocháte se nádhernými výhledy. K občerstvení i dalšímu programu doporučujeme navštívit Ranč Kostelany, kde se dětem bude nepochybně líbit. Objevíte tu rozhlednu, zvířátka i něco dobrého na zub.
K dispozici jsou také mapky s plánem stezky. Najdete je ke stažení ZDE nebo v tištěné formě na Obecním úřadě Kostelany, na Ranči Kostelany a v Lesním penzionu Bunč.
Poznejte, jak dřív žili ochránci arcibiskupa a vystoupejte na zámeckou věž v Kroměříži!
Vyrazte za alpakami, se kterými můžete na procházku, nakrmit je nebo si s nimi udělat krásné rodinné foto!
Vydejte se s dětmi na kole či na bruslích podél horské říčky Bystřičky.
Vydejte se pěšky, na kole nebo i s kočárkem do oblasti nedaleko Kroměříže, do vesničky Hradisko!
Fanoušci marvelovek, disneyovek a dalších legendárních filmů zbystřete!
Užijte si krásnou procházku z Bystřice pod Hostýnem na Chvalčov a k chatě Schwaigrovka!
Krásné místo jako stvořené pro rodiny s dětmi jen kousek od centra Kroměříže!
Vyzvedněte si pracovní listy v informačním centru a vyražte za zajímavostmi Hulína.
Načerpejte energii při procházce po úpatí Hříběcích hor.
Zima v Chřibech je krásná se sněhem i bez. Přesvědčte se na vlastní kůži!
V Rymicích opravili dlouho chátrající hospodářký dvůr. Barokní památka nádherně uzavřela komplex lidových staveb a tvrze a je nádherným místem, které rozhodně musíte navštívit.
Malebné městečko v podhůří Hostýnských vrchů vás překvapí svou atmosférou a zajímavou historií.
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Žádné velké plány ani výšlapy po regionu? Nevadí, co takhle příjemný letní podvečer se západem slunce v Kroměříži?
Poznávání a objevování naší krajiny není nikdy dost, pojďte s námi prozkoumat život v přírodě kolem vody a to přímo v Kroměříži!
I s menšími dětmi v kočárku můžete vyrazit na parádní výlet do přírody!
Poznejte s námi zajímavá a neobjevená místa mikroregionu Holešovsko!
Zpestřete si den s rodinou nebo vaši dovolenou v Kroměříži a dopřejte si netradiční zážitek v podobě vyhlídkové plavby po řece Moravě!
Aktivní výlet pro všechny milovníky přírody a sportu!
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Za ohýbaným nábytkem a svatou horu do Bystřice pod Hostýnem.
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Chropyňský zámek, ptačí pozorovatelna, krásné výhledy i spousta dětských hřišť, to vás čeká na tomto rodinném výletě.
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Objevte všechny hádanky a vzpomeňte si na příběhy, na které jste už zapomněli.
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Nenápadné muzeum schované vedle hlavní nádražní budovy v Kroměříži nás doslova nadchlo.
Kroměříž. Památky UNESCO, nádherné zahrady, muzeum, kavárny, architektura. Kde začít a na co nezapomenout?
Představujeme vám dnes světově unikátní, geniální a nepochopený časostroj Jana Lindušky, ukrytý v Muzeu Kroměřížska.
Do Pravčic se jezdí na povidla, na slaďoučkou pálenku, ale taky do muzea. Nahlédnout do světa, ve kterém žili naši dědové, a kde byl každý klásek požehnáním.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.