Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Bořenovické dětské hřiště snů

Poslední květnovou sobotu jsme vyrazili s dětmi na výlet do Bořenovic, obce Mikroregionu Holešovsko, kde jsme objevili nádherné hřiště. Toto místo pro aktivní a pasivní odpočinek bylo vybudováno v lokalitě Hájek v květnu roku 2022. Je určeno pro děti od 3 do 14 let a jeho provozní doba je od května do září od 8 do 21 hodin a od října do dubna od 8 do 19 hodin.

Pokochejte se ve fotogalerii nádherou tohoto místa, které je umístěno v lesíku a okolní lokalita je velmi klidná. Je odsud také krásný výhled do okolí. Zajímavostí je, že nedaleko tohoto hřiště stával kdysi mlýn, který nyní najdete v Muzeu v přírodě v Rymicích, kam byl převezen.

Do Bořenovic se dostanete autobusem z Holešova, vozem nebo třeba na kole. Po cestě se pokochejte krásnými kapličkami. Při příjezdu od Holešova zahlédnete jako první Přívarovu kapličku. Postavena byla kolem roku 1874. Podle pověsti ji postavil sedlák Přívara. Při jeho návratu z pole se strhla bouře a nedaleko od něj uhodil blesk. Kapličku dal vystavět jako poděkování za to, že nebyl sežehnut.

Jako druhá vás zaujme kaplička Pod lipami, která byla vystavěna v polovině 18. století. Dříve stála mezi třemi lípami. Dnes už stojí jen jedna z nich. Bylo zvykem, že kvůli poskytnutí bezpečí památce i poutníkům byly u kaple zasazeny stromy. A jaké jiné než ty, které se staly symbolem českého národa. Podle pověstí lípy osídlovali spravedliví a dobří duchové a proto se věřilo, že když se před bouřkou lidé schovají pod lipami, blesk do nich kvůli ochraně dobrých sil neuhodí. Pokud pojedete a kole, za kapličkou najdete krásné posezení, které můžete využít k odpočinku a kochání okolními nádhernými výhledy.

Od hřiště pak zahlédnete třetí kapličku - Šenkyříkovu, která se při výjezdu z Bořenovic na Pacetluky. Autem se tu nedostanete, neb tu mají zákaz vjezdu. Díky tomu je toto místo příjemné a klidné.

Tato mariánská kaple střeží ves a odedávna patří rodině Šenkyříků. Byla postavena roku 1885 u příležitosti jubilejního roku 1000leté slavnosti Velehradské, k památce úmrtí svatého Metoděje. Kapličku nechal vystavět pradědeček současného majitele Ján Šenkyřík. Ve vzácném dokumentu, který rodina střeží jako opravdový poklad, jsou zaznamenány i náklady s výstavbou spojené. Celá suma údajně činila 400 rakouských zlatých a přispěli i ostatní Bořenovští, a to zejména naturáliemi – pískem a cihlami. Pamětníci se shodují, že od této kaple Panny Marie se vždy konala procesí na Hostýn, k velkému chrámu zasvěcenému stejné světici.

Doporučujeme toto místo nejen pro rodiny s dětmi a dětské kolektivy, ale i jako tip na krásný výlet na kole nebo pěšky za krásami Holešovska!

 

  • Bořenovické dětské hřiště snů
    Lokalita Hájek
    76901 Bořenovice
  • květen - září: od 8 do 21 hodin říjen - duben: od 8 do 19 hodin.

V okolí také najdete