Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Z Kostelce u Holešova k vysílači Holý kopec

Podzim je tady! Lesy hýří barvami, svítí sluníčko a vy nechcete strávit den doma? Pak pro vás máme bezva tip na pěkně strávené dopo/odpoledne v okolí Holešova.

Doporučení: opravdu pro všechny, co mají rádi procházky, vhodné pro rodiny s dětmi, pejskaře i cyklisty 
Terén: asfaltky i lesní cesty
Délka trasy: cca 5 km
Časová náročnost: 1,5 - 2 hodiny - dle zdatnosti turisty/rodiny/pejska 
Vybavení: vhodné i pro terénními kočárky (pouze po dešti může být v lese a na polních cestách terén méně vhodný)

Mapa trasy v aplikaci MAPY.CZ >>> ZDE

Neobávejte se délky procházky. Z bodu 4 do bodu 5  v mapě nevede na webu mapy.cz oficiální stezka, proto se to v mapě obchází. Ve skutečnosti vede ale v tomto úseku od lesa k vysílači polní cesta, která procházku výrazně zkrátí.

Míříme do obce Kostelec u Holešova, která tvoří severozápadní cíp Mikroregionu Holešovsko. Na návsi můžete zaparkovat svůj vůz nebo přijet autobusem ve směru od Holešova, Kroměříže nebo Přerova. 

Kolem pomníku padlých za 1. světové války se přesouváme ve směru Karlovice kolem bývalé hospůdky zvané Vaculka. Za ní zatáčíme vlevo do ulice k Domovu seniorů.

Nedaleko lesa objevujeme pěkné dětské hřiště se skluzavkou a houpačkami.

Hned naproti hřiště mezi zahradami procházíme do mírného kopečka a vydáváme se doleva směrem k lesu.

Už po vyšlápnutí malého kopečku nad Kostelcem se nám u sadu otevírá výhled na vesnici a oblast Hané.

U dřevěné lavečky nad sadem, kterou lze využít k odpočinku a kochání, vcházíme vpravo do lesa zvaného Dubina nebo také Staroveský a na blízkém rozcestí se vydáváme vlevo cestou, která nás vede směrem ke kapličce. 

Kaplička je zasvěcena Panně Marii a byla postavena už v roce 1876. Vyvěrá u ní studánka, kde nacházíme k osvěžení nejen hrníčky, ale také misku pro čtyřnohého mazlíčka.

Nakukujeme do kapličky a na dveřích čteme o její historii. Kaple byla opravována v letech 1940, 1954, 1989, 2012 a naposledy v roce 2021. Okolí kaple se studánkou a lavičkami je příjemným místem klidu, kde si užíváme kouzlo ticha nebo chcete-li místní genius loci. Obyvatelům okolních vesnic slouží k odpočinku tělesnému a duševnímu a jak je vidět na cedulích, je tomu tak už opravdu dlouho.

Každoročně se tu konaly mariánské pobožnosti - v květnu a v září. A není tomu jinak ani nyní. Pokud byste se chtěli zúčastnit poutě ze Staré Vsi k této studánce, koná se pravidelně za každého počasí 1. neděli v květnu a 1. neděli v září, vždy v 15 hodin.

Pokračujeme lesem vlevo do kopce a vycházíme z lesa na polní cestu, kde už máme vysílač na dohled.  

Blížíme se k hranici Olomouckého kraje (okresu Přerov) a napojujeme se na odlesněném hřebeni na trasu modré turistické značky, která vede ze Staré Vsi do Karlovic, případně dále na Dřevohostice. Objevujeme nový povrch cyklostezky, který nás dovede až k věži.

A jsme na vrcholku Holého kopce, ve 360 m n.m. V případě hezkého počasí se tu otevře krásný výhled na oblast od Otrokovic, přes Hulín, Kroměříž až k Chropyni a Přerovu a na opačné straně na sv. Hostýn nebo k hradu Helfštýn.

Věž, která dříve sloužila jako televizní vysílač a je vysoká 46 m, byla postavena v roce 1963. Dnes už k přenosu televizního signálu neslouží, ale je stále dominantou širokého okolí.  

Od rozcestníku na Holém kopci se vracíme z kopce dolů zpět k lesu nad Kostelcem.

U lesa s končící asfaltovou cyklostezkou scházíme vpravo na lesní cestu a pokračujeme z kopce dolů. 

Otevírají se nám krásné výhledy na okolní pole a obec Stará Ves.

Nad obcí ční nádherný novogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z 19. století a především jeho 60 m vysoká kostelní věž.

Zastavujeme se na křižovatce polních cest. Nahoře na kopci na nás shlíží věž na Holém kopci, před námi se rozprostírá Stará Ves, louky a pole. Místo ke kochání jako stvořené.

Scházíme z kopce podél pole, které je opravdu malebné.

Za chvíli se dostáváme lesem zpět k sadu a lavečce nad Kostelcem, kde už to známe. 

Uličkami Kostelce se vracíme zpět na náves.

Naší pozornosti neunikl ještě kostelecký kostel sv. Petra a Pavla, kde náš výlet ukončujeme.

Pro Kroměřížsko výlet zpracovala a absolvovala:
Verča Kuklová s rodinou
,,Oblast Kroměřížska je mým domovem,  mám to tu moc ráda a přestože se v okolí toulám už řadu let, stále je tu co objevovat nebo kam se s láskou vracet."

Verča je také autorkou oblíbených Procházek s tajenkou a tato trasa se určitě bude brzy zpracovávat. Procházky, které jsou aktuálně zpracované v regionu Kroměřížsko, najdete na našem webu.

  • Z Kostelce u Holešova k vysílači Holý kopec

V okolí také najdete