Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Výstava Panenky, příběh života v Holešově

Výstava ručně vyráběných valašských panenek paní Aleny Dynkové v nápaditém aranžmá vás nadchne! V kouzelném prostředí barokního zámku Holešov, ve třech zámeckých sálech, se ocitnete na valašské dědině a přenesete se v čase do doby, kdy čas plynul tak nějak pomaleji.

Už při vstupu do prvního sálu vás na první pohled okouzlí nejen množství vystavených panenek, ale i nádherné prostředí, které se podařilo vytvořit díky originálnímu aranžmá Lenky Jagošové, jejíž práci už známe z předchozích výstav na zámku a v regionu. Pokud jste čekali, že panenky budou vystaveny v prosklených vitrínkách, jste na omylu. Všechny jsou zasazeny do aranžmá představující různá roční období a činnosti, které člověka provází od nepaměti. 

Nahlédnete do světničky valašské chaloupky, na křtiny, svatbu, žně i dožínky, do mlýna i do svátečních dnů, jako jsou Velikonoce či Vánoce. Tam všude jsou panenky jako miminka, děti, staří, mladí, s uvědomělými výrazy, téměř jako živí.

Jak se vlastně tyto panenky z Valašska dostaly do Holešova? Na jedné regionální akci v Luhačovicích se paní Jana Slovenčíková z Městského kulturního střediska Holešov setkala s paní Alenou Dynkovou z Valašských Klobouk, která panenky nejen vyrábí, ale také na ně šije oblečení a obléká je. Inspiruje se valašským folklorem a svá díla vyobrazuje v koloběhu života, od narození po máry. Na zmíněné akci ukazovala návštěvníkům právě výrobu těchto nádherných panenek, které ale nikdy nevystavovala. V Holešově každý rok přemýšlí, jakou výstavou by obohatili turistickou sezónu na zámku, a tak slovo dalo slovo a panenky paní Dynkové mají na zámku svoji vlastní výstavu a to rovnou ve světové premiéře! 

„Inspirací k tvorbě sbírky byla vinylová panenka z mého dětství, které jsem ušila můj první valašský kroj. Výsledek se mi zalíbil natolik, že jsem se rozhodla sbírku rozšířit o další panenky s tématem Celý rok na Valašsku. Dnes mám přibližně dvě stě panenek a dekorací a sbírku nadále rozšiřuji. Čerpám z moravských zvyků a tradic,“ říká Alena Dynková.

Nejen že si prohlédnete pečlivou ruční práci, ale dozvíte se více o koloběhu života a tradicích, které jednotlivé období provází. Připraveny jsou rovněž vysvětlivky k jednotlivým zvykům, takže se ani nenadějete a ponoříte se do starých dobrých časů.

Jsou tady vyobrazeny známé pohádky, i retro kočárky s miminky jako živými. Je to pestrá směs tvořivé práce, která potěší prarodiče, rodiče i děti.

Nenechejte si ujít tuto unikátní výstavu, na zámku Holešov je k vidění téměř do konce srpna. Vybrali jsme pro vás jen několik málo fotografií, které jsme na výstavě pořídili, protože je třeba všechnu tu krásu vidět na vlastní oči, jen tak si ji užijete dosyta tak, jako my.

Více o výstavě, včetně reportáže z Dobrého rána České televize, i slovo autorky, najdete ZDE.

 

 

  • Výstava Panenky, příběh života v Holešově

  • Výstava otevřena do 28.8.2022. Úterý - neděle od 9 do 17 hodin. Vstupné: 100 Kč, snížené 60 Kč, rodinné 250 Kč, školní skupiny/tábory 40 Kč.

Info

V okolí také najdete