Doporučení pro: rodiny s dětmi, cyklisty a všechny turisty
Terén: asfaltka, šotolinové i lesní cesty
Délka trasy: cca 6 km
Časová náročnost: 2 - 4 hodiny podle zdatnosti turisty/rodiny... (nám to trvalo 3,5 hodiny, ale věřím, že se to dá zvládnout mnohem rychleji) :-)
Vybavení: kočárek ne (v některých úsecích jsou vyježděny koleje těžkou technikou), pokud půjde rodina i s miminkem, raději vemte nosítko, cyklisté samozřejmě vyráží na terénních kolech
Do Bystřice pod Hostýnem jsme se vydaly vlakem. Jízda "žralokem" je pro děti vždycky zážitek. Dostanete se sem ze směru Kojetín přes Kroměříž, Hulín, Holešov nebo ze směru Valašské Meziříčí přes Kunovice-Loučku, Podhradní Lhotu, Osíčko či Loukov. V Bystřici pod Hostýnem pak většinou navazuje autobusový spoj směr Tesák - Troják, čekáme na zastávce hned u vlakového nádraží.
Jako příklad uvádíme jízdní řád v sobotu z Holešova na Troják, vlakem a autobusem >>> ZDE.
Dostáváme se na Troják, významnou turistickou křižovatku, kde se protíná několik tras Klubu českých turistů. V hospůdce z roku 1937 už našlo útočiště velké množství turistů, cyklistů i lyžařů. U rozcestníku objevujeme ceduli naučné stezky Tesák, která nás bude naším výletem doprovázet. Zde se také poprvé na pomníku u silnice setkáváme s pojmem partyzánská brigáda Jana Žižky, která v těchto místech bojovala v době 2. světové války.
Vyrážíme po modré turistické značce asfaltovou cestou směr Tesák. Stoupáme do menšího kopečku a za chvíli jsme odměněny prvními krásnými výhledy.
Setkáváme se s cedulkou označující směr k zastřešenému prameni řeky Dřevnice, která spolu s přítoky odvodňuje jižní svahy Hostýnských vrchů, teče přes Slušovice, Zlín a v Otrokovicích se vlévá do Moravy. My pramen vynecháváme a pokračujeme v cestě na Tesák. Ale pokud jste zvědaví, pramen najdete jen necelých 400 m od odbočky.
Cesta se změnila na šotolinovou a my si vykračujeme kolem chat a chatiček dál po rovince i mírným stoupáním až k posezení U Češků, které využíváme ke svačině.
Projede kolem nás pár cyklistů oběma směry a je vidět, že tato část Hostýnských vrchů je mezi kolaři oblíbená. Pokud i vy patříte mezi milovníky bicyklů, mrkněte na info ohledně využití cyklobusů směr Hostýnské vrchy.
Posilněni pokračujeme směr rozcestník U Češků a otevírají se nám další krásné pohledy na kopečky Hostýnských vrchů.
Pokračujeme stále po modré turistické značce kolem lesa i lesem samotným.
Narážíme na koleje vyježděné těžkou technikou, které děti berou jako výzvu, a klacky zjišťují hloubku každé louže. Po chvíli se vpravo od cesty na kmeni stromu objevuje cedulka lákající k návštěvě bunkru "U hrubé jedle".
Neváháme ani vteřinku a vydáváme se ho hledat. Je třeba sestoupit mýtinou, jít chvíli kolem plotu a projít dřevěnou brankou do ohrady.
Jsme tu. Děti se diví, že zemljanka je jen dírou v zemi. Od podzimu 1944 do jara 1945 tu našlo útočiště 60 partyzánů z brigády Jana Žižky. Bunkr byl k 30. výročí osvobození v roce 1975 obnoven, ale po roce 1989 zbořen.
Po krátkém "zjednodušeném" historickém výkladu o 2. světové válce se vracíme na lesní cestu a kocháme dalšími výhledy. Děti odteď v každé větší díře v zemi vidí bunkr a slovo partyzán je po cestě skloňováno snad milionkrát.
Stále po modré turistické značce se přesouváme k rozcestí Pod Křížkem. Na naučné tabuli čteme o blízkém vrcholu zvaném U Tří kamenů, kde je možné vidět kameny tří bývalých panství - Lukova, Bystřice pod Hostýnem a Kelče. V minulosti to bylo místo hlídek, pochůzek a setkávání Portášů,strážců hor.
Na rozcestí Pod Křížkem měníme modrou turistickou značku za červenou, která nás vede směr Tesák. K jeho dosažení nám zbývá 2,5 km. Tady už les trošku řídne...
Na další z tabulí naučné stezky Tesák se dozvídáme o pojmu kulturní les i o tom, že smrkové monokultury, které zde byly vysazovány, jsou málo odolné a trpívají chorobami a přemnožením hmyzích škůdců.
Oko milovníka stromů, lesů a zkrátka přírody vlhne nad tou zkázou. Věřme, že les bude znovu vysazen a z této kalamity se co nejdříve vzpamatuje.
Pokračujeme k rozcestníku Pod Kyčerou. Na naučné tabuli čteme o Machově studánce, která se nachází jen 100m odsud. Je to vítané osvěžení.
Z rozcestí můžete pokračovat například směrem na Rusavu (Skalný, Klapinov), do Bystřice pod Hostýnem i samotný Hostýn, nebo právě na Tesák, kam si vyšlápneme my.
Koncem ledna 2022 zde kvůli závadě na elektroinstalaci vyhořela legendární turistická chata Tesák. Všichni věříme, že za velké podpory veřejnosti se podaří chatu na témže místě obnovit. Byl dokonce zřízen i transparentní účet, na který může kdokoli přispět. Účet je zřízen obcí Rajnochovice, na jejímž katastru se chata nachází. Číslo transparentního účtu: 6181035399/0800.
V roce 2023 vyrostla náhradní chata hned vedle té původní. Můžete si tu dát kávu, pivo nebo něco na zub.
Na našich stránkách najdete nejen tipy na další zajímavé výlety v regionu, ale i nápady, jak zabavit děti po celý rok.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovala:
Verča Kuklová a její dcerky Eliška a Janička
Verča je také autorkou oblíbených Procházek s tajenkou a tato trasa Troják-Tesák je už zpracována ZDE.
Vydejte se s dětmi na kole či na bruslích podél horské říčky Bystřičky.
Vydejte se pěšky, na kole nebo i s kočárkem do oblasti nedaleko Kroměříže, do vesničky Hradisko!
Fanoušci marvelovek, disneyovek a dalších legendárních filmů zbystřete!
Užijte si krásnou procházku z Bystřice pod Hostýnem na Chvalčov a k chatě Schwaigrovka!
Krásné místo jako stvořené pro rodiny s dětmi jen kousek od centra Kroměříže!
Vyzvedněte si pracovní listy v informačním centru a vyražte za zajímavostmi Hulína.
Načerpejte energii při procházce po úpatí Hříběcích hor.
Zima v Chřibech je krásná se sněhem i bez. Přesvědčte se na vlastní kůži!
V Rymicích opravili dlouho chátrající hospodářký dvůr. Barokní památka nádherně uzavřela komplex lidových staveb a tvrze a je nádherným místem, které rozhodně musíte navštívit.
Malebné městečko v podhůří Hostýnských vrchů vás překvapí svou atmosférou a zajímavou historií.
Bájné historky a povídačky, hluboké lesy plné studánek a skal. To jsou poutavé příběhy, které píšou samotné magické Chřiby. Dnes se vydáme nedaleko od obce Kostelany na příjemnou lesní procházku.
Žádné velké plány ani výšlapy po regionu? Nevadí, co takhle příjemný letní podvečer se západem slunce v Kroměříži?
Poznávání a objevování naší krajiny není nikdy dost, pojďte s námi prozkoumat život v přírodě kolem vody a to přímo v Kroměříži!
I s menšími dětmi v kočárku můžete vyrazit na parádní výlet do přírody!
Poznejte s námi zajímavá a neobjevená místa mikroregionu Holešovsko!
Zpestřete si den s rodinou nebo vaši dovolenou v Kroměříži a dopřejte si netradiční zážitek v podobě vyhlídkové plavby po řece Moravě!
Aktivní výlet pro všechny milovníky přírody a sportu!
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Za ohýbaným nábytkem a svatou horu do Bystřice pod Hostýnem.
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Chropyňský zámek, ptačí pozorovatelna, krásné výhledy i spousta dětských hřišť, to vás čeká na tomto rodinném výletě.
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Objevte všechny hádanky a vzpomeňte si na příběhy, na které jste už zapomněli.
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Nenápadné muzeum schované vedle hlavní nádražní budovy v Kroměříži nás doslova nadchlo.
Kroměříž. Památky UNESCO, nádherné zahrady, muzeum, kavárny, architektura. Kde začít a na co nezapomenout?
Představujeme vám dnes světově unikátní, geniální a nepochopený časostroj Jana Lindušky, ukrytý v Muzeu Kroměřížska.
Do Pravčic se jezdí na povidla, na slaďoučkou pálenku, ale taky do muzea. Nahlédnout do světa, ve kterém žili naši dědové, a kde byl každý klásek požehnáním.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.