Start i cíl: Nětčice
Délka trasy: 7,4 km
Terén: polní, kamenitá cesta
Náročnost: procházka je vhodná pro všechny nadšené turisty, rodiny s dětmi i cyklisty. Jen pozor, většina procházky vede přes polní cestu nebo lesní kamenitou cestu, takže rodinám s malými dětmi doporučujeme sportovní kočárek nebo nosítko.
Náš výlet začíná v malé vesničce Nětčice, nedaleko Zdounek. Dostanete se sem autem, na kole nebo autobusem. Rozhodnete-li se přijet autem, můžete parkovat před Hospodou bez lípy, hned naproti je parkoviště vedle žlutého kulturního domu. Kdo bude cestovat autobusem, má to k Hospodě bez lípy jen pár kroků. Odtud totiž začíná náš výlet. U hospůdky přejdeme cestu a vydáme se za kulturní dům na polní cestu.
Cesta je mírně do kopce, lemovaná stromy a keři. Po krátkém stoupání se ocitáme na kopečku a rozcestí mezi poli. Naskytne se nám krásný výhled na Zborovice, Chřiby i Hostýnské Vrchy. A právě do Zborovic vedou naše další kroky.
Pokračujeme rovně po polní cestě, zanedlouho míjíme malou kapličku schovanou mezi stromy a dostáváme se k prvním zborovským zahradám.
Před námi se objeví kamenný most, přes který pravidelně jezdí zborovský vlak z Kroměříže a zpět. Projdeme pod mostem a pokračujeme dolů po ulici, až k rozcestí, na kterém odbočíme doprava. Navazujeme na ulici Hlavní a blížíme se ke kostelu sv. Bartoloměje. Za kostelem se nachází dva obchody s potravinami, kdyby vás náhodou zastihla žízeň nebo chuť na něco dobrého. Pokračujeme po ulici, až ke Zborovskému zámku.
Zámek a zámecký areál je zrekonstruovaný a od roku 1947 tady sídlí ústav sociální péče. Součástí areálu ústavu je také Nový zámek, rybník a na vrcholu zámecké zahrady stojí hrobka rodiny Friessů, hlavní cíl naší procházky. Abychom se dostali k hrobce, musíme vstoupit do areálu ústavu sociální péče. Před vstupem do areálu je sice brána, ale je odemčená a vstup je všem povolen.
Otevírá se před námi klidný zámecký park. Vydáváme se po cestě do mírného kopečka a po pravé straně míjíme rybník s lavičkami, které vybízí k tomu posadit se, zavřít oči a vychutnat si okolní klid a zpěv ptáků. Od rybníka pokračujeme k Novému zámku, který se schovává za stromy. Na zámku v dnešní době sídlí MAS Hříběcí hory a také se tu pořádají různé kulturní akce, svatby nebo oslavy. Pokračujeme po cestě kolem zámku dál nahoru. Na vrcholu zámecké zahrady stojí Hrobka rodiny Friessů, původních majitelů Zborovic.
Je to krásná a magická stavba, ze které dýchá genius loci (duch místa). Rodina Friessova koupila Zborovice v roce 1863 a postarala se tak o jejich rozvoj. Friessovi tu vybudovali rozsáhlý dvůr s cukrovarem, Nový zámek s rodinnou hrobkou a také železniční trať ze Zborovic do Kroměříže, která se využívá dodnes. Rodině patřil tento rozsáhlý majetek až do okupace, kdy museli kvůli židovskému původu emigrovat do ciziny.
Odtud už naše kroky směřují pomalu, ale jistě k domovu. Zámeckým parkem se vracíme zpět na ulici Hlavní, ze které po pár metrech odbočíme na ulici Lesní. Přejdeme železniční přejezd a kolem řadových domků pokračujeme mírným stoupáním po asfaltové cestě, která nás dovede až na začátek zborovského lesa, odkud jdeme stále rovně po kamenité cestě. Po pár set metrech se ocitneme na lesním rozcestí, nedaleko něj stojí myslivecká chata U Zajíčka.
My se na rozcestí vydáme doprava, abychom se vraceli zpátky k Nětčicím. Kdybychom odbočili doleva, došli bychom až do Věžek.
V lese pokračujeme stále rovně po kamenité cestě, mineme pár krmelců a po chvíli už stojíme na okraji lesa, kde na nás čeká malá lavička, ze které se můžete kochat, jako my. Projdeme cestou mezi poli k rozcestí, na kterém jsme stáli na začátku výletu. Tentokrát jsme odbočíme doleva a vracíme se zpátky do Nětčic.
Naši podvečerní procházku jsme zakončíme v nětčické Hospodě bez lípy. Hospůdka je zařízená v krásném vintage stylu, který na nás dýchá z každého rohu.
Určitě moc doporučujeme ochutnat některou z domácích limonád, které tu mají nejlepší z širokého okolí! A kdyby vás přepadl hlad, můžete ochutnat aktuální speciality.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Peťa, Honza a pejsek Angie
„Jsme mladý pár, který si po práci nejraději odpočine procházkou v přírodě. S foťákem a dronem v batohu rádi objevujeme nová místa našeho krásného regionu. S objevování nám pomáhá naše psí slečna Angie.“
Zpestřete si den s rodinou nebo vaši dovolenou v Kroměříži a dopřejte si netradiční zážitek v podobě vyhlídkové plavby po řece Moravě!
Aktivní výlet pro všechny milovníky přírody a sportu!
Výstava ručně vyráběných valašských panenek v nápaditém aranžmá vás nadchne!
Nostalgický výlet s dětmi za krásnými výhledy i i partyzánskými příběhy.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Za ohýbaným nábytkem a svatou horu do Bystřice pod Hostýnem.
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Chropyňský zámek, ptačí pozorovatelna, krásné výhledy i spousta dětských hřišť, to vás čeká na tomto rodinném výletě.
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Objevte všechny hádanky a vzpomeňte si na příběhy, na které jste už zapomněli.
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Kdy jste naposledy byli v Květné zahradě v Kroměříži? A byli jste tam už s dětmi? Na prázdniny jsou tady připraveny zábavné a naučné programy šité na míru rodinám s dětmi.
Nenápadné muzeum schované vedle hlavní nádražní budovy v Kroměříži nás doslova nadchlo.
Kroměříž. Památky UNESCO, nádherné zahrady, muzeum, kavárny, architektura. Kde začít a na co nezapomenout?
Není mnoho moravských měst, které by se mohly pyšnit takovým množstvím filmových záběrů, jako Kroměříž. Vzpomenete si na všechny záběry, které se tu točily?
Představujeme vám dnes světově unikátní, geniální a nepochopený časostroj Jana Lindušky, ukrytý v Muzeu Kroměřížska.
Do Pravčic se jezdí na povidla, na slaďoučkou pálenku, ale taky do muzea. Nahlédnout do světa, ve kterém žili naši dědové, a kde byl každý klásek požehnáním.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.