Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ze Slavkova pod Hostýnem na Skalný

Blížící se léto, sluníčko a azurové nebe. Vše nám hraje do karet, tak jdeme psát novou kapitolu poznávání našeho regionu. Rozhodli jsme se prozkoumat další část Hostýnských vrchů. Tentokrát i s naším malým výletníkem a to je tedy výzva! Vydáme se na náročnější výšlap z vesničky Slavkov pod Hostýnem, která se nachází nedaleko města Bystřice pod Hostýnem a obce Brusné. Odtud vyrazíme k vyhlídce Pod Valy těsně pod Svatým Hostýnem, přes Bukovinu, až na vrchol a vyhlídku Skalný nad Rusavou.

Doporučení pro: pro všechny nadšené turisty, dobrodruhy a sportovce
Terén: polní, kamenitá cesta, ideální pro hike adventure
Délka trasy: cca 7 km tam i zpět
Časová náročnost: 2–3 h (záleží na vašem tempu)
Občerstvení: s sebou
Vybavení: kočárek určitě ne, ideálně nosítko, spíše pro akčnější rodiny se staršími dětmi, popřípadě terénní kolo na traily

Mapa trasy v aplikaci MAPY.CZ >>> ZDE


Dnešní start point jsme zvolili nad obcí Slavkov pod Hostýnem. Do Slavkova se dostanete pohodlně autem z Kroměříže, Holešova či Bystřice pod Hostýnem, stejně jako autobusem. My zaparkujeme poblíž místní kapličky, kde se také nachází turistický přístřešek. Pokud vyrazíte autobusem, což je určitě skvělý nápad, protože se budete moct zpět vrátit jinou trasou, tak vystupte na Horní zastávce a kolem zvoničky a několika domů běžte směrem Hostýnské kopce. Po chvíli budete u kapličky a altánku.

Od altánku vyrazíme po vyšlapané cestičce do mírně stoupajícího kopce. Po krátkém stoupání se před námi rozprostírá přírodní památka „Stráň“ v podobě svažité karpatské louky a pastvin.

Stále se budeme držet vyšlapané cesty, která nás postupně vede do příkrého kopce. Pokud vyrážíte s dětmi, dávejte na ně pozor, protože se na trase nachází spousta usazených větších kamenů a kluzkého písku. Po asi 2 km chůze se před námi objeví obrovský val, který je naším prvním bodem výletu. Jedná se o vyhlídkové místo „Pod Valy“ v nadmořské výšce 635 m. n. m. Dříve toto místo bylo zalesněné, bohužel těžba lesa kvůli kůrovcové kalamitě si tady vybrala svoji daň. Než se to tady znovu zalesní, můžeme si alespoň užívat nádherné výhledy na Bystřici a Slavkov pod Hostýnem a část Hostýnských vrchů.

Odtud můžete vyrazit na poutní místo Svatý Hostýn, nebo si tady jen odpočinout a kochat se výhledy. My jsme se rozhodli vyrazit dál a Hostýn navštívit jindy.

Turistický rozcestník poradí další směry cesty, my vyrážíme po modré turistické značce směr Bukovina a Skalný. Čeká nás mírné klesání, rovinka a lehčí stoupání.

Po půl kilometru se dostaneme až k rozcestí Bukovina, kde se nachází turistický přístřešek k odpočinku a nabrání sil cíli našeho výletu. Jak už praví místní informační tabule „Na Skalný, na Skalný idete? No, za půl hodinečky tam budete“, tak to sedí.

Od Bukoviny tedy pokračujeme stále po modře značené trase, kde nás čeká příjemná nenáročná cesta dlouhá asi 1,5 kilometru směr Skalný. Po cestě si všímáme kopcovitých svahů a v dáli se tyčící rozhledny Kelčský Javorník i Svatého Hostýna.

Před cílem dnešního výletu ještě musíme zvládnout poslední stoupání do delšího kopce až k vrcholu a vyhlídkovému místu Skalný v nadmořské výšce 709 m. n m.

Jsme tady! Na samotném vrcholu se nachází dřevěná lavička, která zde byla nedávno vybudována jako odpočinkové místo, odkud je možné donekonečna pozorovat již zmíněnou baziliku na Svatém Hostýně a přilehlé kopce. Kdysi tady stával středověký hrad, dnes už tady po něm není ani památky, přečíst si o někdejším hradu i dalších hradech Hostýnských vrchů si můžete na informační tabuli kousek níže.

Nedaleko se taktéž nachází několik skalních útvarů a dřevěný žebřík, který si oblíbil náš Toník, sloužící jako pozorovatelna do „okna“ místní krajiny. Jsme rádi, že tento trošku náročnější výšlap náš výletník zvládnul na jedničku, tak ho tady necháme trošku vyřádit.

Náš tip pro ty, kteří do Slavkova přijeli autobusem a chtějí si užít ještě trochu dobrodružství. Zpět se nemusíte vracet stejnou cestou do Slavkova (přes Bukovinu a Pod Valy), ale ze Skalného od rozcestníku se vydejte po modré turistické značce prudším kopcem dolů směr Rusava – Hořansko. Odtud pak jezdí autobusy směr Bystřice pod Hostýnem nebo Kroměříž. Půjdete kolem skalních útvarů a pozor, není tato cesta vhodná pro moc malé děti a už vůbec ne pro kočárky (spousta velkých kamenů), nicméně větší děti by to za pomoci rodičů měly zvládnout. Půjdete kolem evropsky významné lokality – přírodní památky Hořansko se vzácnou vegetací, užijete si krásné výhledy na rusavské kotáry a kopce a prohlédnete si i kostel Povýšení Sv. Kříže nad autobusovou zastávkou Hořansko.

MAPA TÉTO VARIANTY TRASY V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

A JAK JSME SI VÝLET UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO:

Tak sportu zdar a toulavým krokem dál!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:

Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

  • Ze Slavkova pod Hostýnem na Skalný

V okolí také najdete