Doporučení pro: pro všechny nadšené turisty, dobrodruhy a sportovce
Terén: polní, kamenitá cesta, ideální pro hike adventure
Délka trasy: cca 7 km tam i zpět
Časová náročnost: 2–3 h (záleží na vašem tempu)
Občerstvení: s sebou
Vybavení: kočárek určitě ne, ideálně nosítko, spíše pro akčnější rodiny se staršími dětmi, popřípadě terénní kolo na traily
Dnešní start point jsme zvolili nad obcí Slavkov pod Hostýnem. Do Slavkova se dostanete pohodlně autem z Kroměříže, Holešova či Bystřice pod Hostýnem, stejně jako autobusem. My zaparkujeme poblíž místní kapličky, kde se také nachází turistický přístřešek. Pokud vyrazíte autobusem, což je určitě skvělý nápad, protože se budete moct zpět vrátit jinou trasou, tak vystupte na Horní zastávce a kolem zvoničky a několika domů běžte směrem Hostýnské kopce. Po chvíli budete u kapličky a altánku.
Od altánku vyrazíme po vyšlapané cestičce do mírně stoupajícího kopce. Po krátkém stoupání se před námi rozprostírá přírodní památka „Stráň“ v podobě svažité karpatské louky a pastvin.
Stále se budeme držet vyšlapané cesty, která nás postupně vede do příkrého kopce. Pokud vyrážíte s dětmi, dávejte na ně pozor, protože se na trase nachází spousta usazených větších kamenů a kluzkého písku. Po asi 2 km chůze se před námi objeví obrovský val, který je naším prvním bodem výletu. Jedná se o vyhlídkové místo „Pod Valy“ v nadmořské výšce 635 m. n. m. Dříve toto místo bylo zalesněné, bohužel těžba lesa kvůli kůrovcové kalamitě si tady vybrala svoji daň. Než se to tady znovu zalesní, můžeme si alespoň užívat nádherné výhledy na Bystřici a Slavkov pod Hostýnem a část Hostýnských vrchů.
Odtud můžete vyrazit na poutní místo Svatý Hostýn, nebo si tady jen odpočinout a kochat se výhledy. My jsme se rozhodli vyrazit dál a Hostýn navštívit jindy.
Turistický rozcestník poradí další směry cesty, my vyrážíme po modré turistické značce směr Bukovina a Skalný. Čeká nás mírné klesání, rovinka a lehčí stoupání.
Po půl kilometru se dostaneme až k rozcestí Bukovina, kde se nachází turistický přístřešek k odpočinku a nabrání sil cíli našeho výletu. Jak už praví místní informační tabule „Na Skalný, na Skalný idete? No, za půl hodinečky tam budete“, tak to sedí.
Od Bukoviny tedy pokračujeme stále po modře značené trase, kde nás čeká příjemná nenáročná cesta dlouhá asi 1,5 kilometru směr Skalný. Po cestě si všímáme kopcovitých svahů a v dáli se tyčící rozhledny Kelčský Javorník i Svatého Hostýna.
Před cílem dnešního výletu ještě musíme zvládnout poslední stoupání do delšího kopce až k vrcholu a vyhlídkovému místu Skalný v nadmořské výšce 709 m. n m.
Jsme tady! Na samotném vrcholu se nachází dřevěná lavička, která zde byla nedávno vybudována jako odpočinkové místo, odkud je možné donekonečna pozorovat již zmíněnou baziliku na Svatém Hostýně a přilehlé kopce. Kdysi tady stával středověký hrad, dnes už tady po něm není ani památky, přečíst si o někdejším hradu i dalších hradech Hostýnských vrchů si můžete na informační tabuli kousek níže.
Nedaleko se taktéž nachází několik skalních útvarů a dřevěný žebřík, který si oblíbil náš Toník, sloužící jako pozorovatelna do „okna“ místní krajiny. Jsme rádi, že tento trošku náročnější výšlap náš výletník zvládnul na jedničku, tak ho tady necháme trošku vyřádit.
Náš tip pro ty, kteří do Slavkova přijeli autobusem a chtějí si užít ještě trochu dobrodružství. Zpět se nemusíte vracet stejnou cestou do Slavkova (přes Bukovinu a Pod Valy), ale ze Skalného od rozcestníku se vydejte po modré turistické značce prudším kopcem dolů směr Rusava – Hořansko. Odtud pak jezdí autobusy směr Bystřice pod Hostýnem nebo Kroměříž. Půjdete kolem skalních útvarů a pozor, není tato cesta vhodná pro moc malé děti a už vůbec ne pro kočárky (spousta velkých kamenů), nicméně větší děti by to za pomoci rodičů měly zvládnout. Půjdete kolem evropsky významné lokality – přírodní památky Hořansko se vzácnou vegetací, užijete si krásné výhledy na rusavské kotáry a kopce a prohlédnete si i kostel Povýšení Sv. Kříže nad autobusovou zastávkou Hořansko.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.
Skvělý tip na procházku z Nětčic do Zborovic a zpět s dětmi nebo čtyřnohým mazlíčkem.
Za ohýbaným nábytkem a svatou horu do Bystřice pod Hostýnem.
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Chropyňský zámek, ptačí pozorovatelna, krásné výhledy i spousta dětských hřišť, to vás čeká na tomto rodinném výletě.
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Objevte všechny hádanky a vzpomeňte si na příběhy, na které jste už zapomněli.
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Kdy jste naposledy byli v Květné zahradě v Kroměříži? A byli jste tam už s dětmi? Na prázdniny jsou tady připraveny zábavné a naučné programy šité na míru rodinám s dětmi.
Nenápadné muzeum schované vedle hlavní nádražní budovy v Kroměříži nás doslova nadchlo.
Kroměříž. Památky UNESCO, nádherné zahrady, muzeum, kavárny, architektura. Kde začít a na co nezapomenout?
Není mnoho moravských měst, které by se mohly pyšnit takovým množstvím filmových záběrů, jako Kroměříž. Vzpomenete si na všechny záběry, které se tu točily?
Představujeme vám dnes světově unikátní, geniální a nepochopený časostroj Jana Lindušky, ukrytý v Muzeu Kroměřížska.
V Česku se nenajde jediný člověk, který by při návštěvě hulínského Muzea hraček neřekl alespoň jednou: Jé, tohle jsme měli!
Do Pravčic se jezdí na povidla, na slaďoučkou pálenku, ale taky do muzea. Nahlédnout do světa, ve kterém žili naši dědové, a kde byl každý klásek požehnáním.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.