Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Odpolední procházka po Květné zahradě Kroměříž

Kdo nemá čas na dlouhé výletování nebo neholduje dobrodružným výšlapům za výhledy po našem regionu, pro toho máme skvělý tip na příjemně strávené odpoledne, ať už s dětmi nebo jen tak ve dvou. Navštívíme Květnou zahradu, která se ukrývá přímo v srdci města Kroměříž a je natolik unikátní, že byla společně s Arcibiskupským zámkem a Podzámeckou zahradou zapsána na prestižní seznam UNESCO díky své historické autenticitě, rozmanitosti architektury a zahradních úprav.

Ke Květné zahradě se dostaneme pěšky z centra města, přes Náměstí Míru a ulicí Generála Svobody, kde se také nachází hlavní vchod. Od zámku a Podzámecké zahrady navádí také znaky UNESCO vložené do dlažby chodníku, takže v Kroměříži se nikdo jen tak neztratí. Naproti hlavnímu vchodu přes silnici je také k využití menší parkoviště (zpoplatněné) a v blízkosti je rovněž zastávka městské hromadné dopravy. Vstup do zahrady je zpoplatněn, děti do 5 let mají vstupné zdarma a lze tady zakoupit i roční permanentku za velmi příznivou cenu.
Časová náročnost: 2 – 3 hodiny
Doporučení: pro všechny rodiny s dětmi, bezbariérový přístup
Vstupné: dospělí 140,- Kč, mládež a senioři 110,- Kč, malé děti zdarma + zakoupení turistické známky
Tip: komentované prohlídky zahrady i rotundy, více informací o časech na pokladně, o letních prázdninách edukační programy pro děti

MAPA TRASY (PROCHÁZKA V KVĚTNÉ ZAHRADĚ A CESTA DO RESTAURACE V CENTRU MĚSTA) V APLIKACI MAPY.CZ >>> ZDE

Od pokladny pak míříme přes botanickou zahradu, se spoustou druhů exotických rostlin jako např. citrusy a palmy. Uvnitř skleníku se taktéž nachází posezení k relaxaci a ke zpříjemnění exotické atmosféry, což bylo záměrem zahradních architektů, kteří se snažili, aby místo působilo jako vstup do jiného světa.

Květná zahrada disponuje spoustou písčitých cestiček a uliček, které se sbíhají až k našemu hlavnímu pointu výletu, a to k samotné rotundě. Jedná se o jedinečný osmiboký centrálně orientovaný pavilon vystavený v letech 1666 - 1668. Její interiér je převážně zdoben mytologickými výjevy s náměty Ovidiových proměn, ale také detaily vytvářející silnou emotivní atmosféru - okna s různobarevnými skly, mozaiková podlaha zdobená z drobných oblázků a samozřejmě v neposlední řadě Foucaultovo kyvadlo, jehož pohyb demonstruje zemskou rotaci.

Jak jsme již zmiňovali, zahradní komplex oplývá spoustou malebných uliček a cestiček, kde si můžete pořídit jedinečné fotografie místní architektury a zahradních úprav. Za zmínku stojí zajisté 244 metrů dlouhá kolonáda s galerií soch antických bohů a bájných postav, avšak během naší návštěvy je stále ve fázi rekonstrukce.

Dále na nás v zákoutí zahrady čeká několik ozdobných kašen, vodních fontán a ornamentálně upravených rostlinných záhonků, které jsou plné barevných květů. Kdo vyráží s dětmi, užije si rovněž spoustu legrace s hledáním správné cesty v zahradních bludištích.

Potkáte tady také králičí kopec a při troše štěstí jeho obyvatele zahlédnete, jak odpočívají nebo zrovna něco chroustají. Na konci procházky jsme se stavili ještě ve velkém skleníku na zmrzlinu. Posezení je tady příjemné, zurčící fontánka a palmy dodávají atmosféře punc exotičnosti.

Po procházce nám vyhládlo, tak jsme se vydali zpět do centra města na Velké náměstí a dnes jsme se rozhodli pro restauraci Černý Orel s krásným výhledem na zámeckou věž. Na čepu čeká několik druhů místních piv a taky marinovaná žebra, která stojí opravdu za to. U Černého Orla je taktéž možné domluvit exkurzi po minipivovaru nebo do čokoládovny (tu najdete hned vedle, vchod je z Jánské ulice).

JAK JSME SI VÝLET UŽILI? MRKNĚTE NA VIDEO:

Tak sportu zdar a toulavým krokem dál!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.

Na další výlety od Sabči a Honzy mrkněte tady.

 

 

  • Odpolední procházka po Květné zahradě Kroměříž
    Generála Svobody 1192
    76901 Kroměříž
  • 723 962 891
  • kvetnazahrada@npu.cz
  • po - ne 9 - 18 hodin

V okolí také najdete