Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Výlet s tajenkou: Bystřice pod Hostýnem

Projděte si nejzajímavější místa Bystřice pod Hostýnem, vyluštěte tajenku a získejte odměnu.

Milí cestovatelé,
zveme vás do města Bystřice pod Hostýnem, které leží na úpatí Hostýnských vrchů, přímo pod památnou moravskou horou Svatý Hostýn. Ve městě, kde začíná svou svatohostýnskou cestu většina poutníků, stojí za vidění především zámek s muzejními expozicemi, výstavními sály a také sváteční sál, ve kterém se konají koncerty vážné hudby. Z okna se můžete podívat do parku na kopii sochy generála Laudona, (originál je ve Vídni). A nejen to. Právě v tomto městě Michael Thonet založil tehdy ve světě ojedinělou továrnu na ohýbaný nábytek. Jak ohnete dřevo? Dozvíte se!
Dětem se určitě budou líbit hřiště po cestě, duhový oblouk a samozřejmě hledací úkoly v okolí říčky Bystřice. Trasu si můžete lehce prodloužit, pokud vyjedete autobusem na Hostýn a projdete se i po památné hoře. Kvůli luštění tajenky si nikam nemusíte kupovat vstupenky. 

PRAKTICKÉ INFORMACE:

Délka trasy: 5 km (+ 1 km, pojedete-li na Hostýn autobusem, projdete si poutní místo a autobusem pojedete zase zpět do Bystřice pod Hostýnem)
Obtížnost: Velmi lehká trasa po rovince. Nejprve městem, pak přírodou. Pro děti od 3 let. Výlet je možné jet s kočárkem i na kole. Pejsky vzít můžete.

Ahoj, kluci a holky,
dnešní cesta za hádankou povede půvabným městečkem, ve kterém najdete mnoho dětských hřišť. Ale také duhový oblouk a krásný zámek. Stejně jako k našim ostatním výletům jste také k dnešnímu dostali originální mapu s vyznačenou trasou. Pokud půjdete správnou cestou, budete se pozorně rozhlížet, číst texty a poslouchat, co říkají rodiče, jistě splníte všechny úkoly. Umíte-li už psát, doplňte podle uhodnutých slov tajenku a pečlivě ji uschovejte. Pokud ji po vyluštění přinesete do informačního centra na zámku (v době otevírací doby), dostanete za ni drobný dáreček.

Postřehy dětí:

Leo (14 let): „Výlet byl fajn. Babička nás v půlce přemluvila, že bychom měli přejít hřbitov a vyjet na Hostýn. Byl jsem rád, že jsme souhlasili. To byla pecka!“
Verča (6 let): „Hned jak přijdu domů, zkusím si napařit židli a ohnout ji.“

MAPA TRASY KE STAŽENÍ >>> ZDE

DOPLŇOVAČKA:

OTÁZKY K TAJENCE:

1. Jakou má kříž na štítu barvu?
2. Opište třetí slovo z nápisu.
3. Co drží v ruce postava napravo?
4. Napište měsíc, kdy byla kolonáda otevřena.
5. Co drží v ruce pravé?
6. Doplňte slovo.
7. Opište poslední slovo z kamene.
8. Kolik prstíků vidíte na otisku tlapky?
9. Opište první číslici z desky pod bustou.
10. Jaká barva vznikne, když smícháte modrou a červenou?
11. Napište název ptáka.
12. Napište druhé jméno.

Abyste tajenku mohli doplnit, je třeba se vydat na procházku Bystřicí pod Hostýnem podle plánku, stáhnout si a vytisknout kompletní podklady k výletu ZDE.

Bystřický výlet začíná kde jinde, než u dominanty města, kterou je zámek a blízký kostel Sv. Jiljí. Děti se dozví několik zajímavostí o historii zámku i současných expozicích, a zároveň si tady vyluští první dvě písmenka do tajenky. Trasa pokračuje kolem řeky Bystřičky po Salzkottenské promenádě do Městského parku Zahájené.

Na rozluštění tady čekají další dvě písmena do tajenky a kousek trasy vede po Naučné stezce Chodník Masarykových.

Protože se jedná o okruh městem, z parku se ulicí F. Ondrúška a A. Kašpara výletníci dostanou do ulice Kroužky kolem městského hřbitova ke kapli Sv. Vavřince. Ve výletu se nezapomíná ani na poutní místo Svatý Hostýn a jsou zde poskytnuty informace o tom, jak se na horu dostat autobusem a opět zpět do města. Výjezd či výšlap na Hostýn je čistě na výletnících, žádná písmenka do tajenky tady k vyluštění nejsou, ta jsou pouze v samotném městě. Poté už trasa pokračuje kolem sokolovny zpět do centra města na Masarykovo náměstí, nemine ani fontánu Duha.

Máme vyluštěno! Vyzvedneme si odměnu v Městském informačním centru na zámku a nezapomeňte si také prohlédnout expozice, které se na zámku nachází - Keramika 18. a 19. století s pracovnou Františka Táborského, Expozici Napoleonských vojáků nebo Historický ohýbaný nábytek.

 

 

 

 

 

  • Výlet s tajenkou: Bystřice pod Hostýnem

    Bystřice pod Hostýnem
  • Městské informační centrum: květen - září PO - PÁ 8 -17 hod., říjen - prosinec PO - PÁ 8 - 17 hod., leden - duben PO - PÁ 8 -17 hod, SO zavřeno, NE 8 -17 hod.

V okolí také najdete