Obec Prusinovice se leží zhruba 25 km od Kroměříže mezi městy Holešov a Bystřice pod Hostýnem. Po průjezdu Holešovem se vydáme po hlavní silnici do obce Hlinsko pod Hostýnem, kde je odbočka vlevo směr Prusinovice. Dostanete se sem také odbočkou z centra Holešova směrem na místní část Tučapy a pak dále na Prusinovice.
Dnešní start point volíme u místního fotbalového hřiště, kde je malé parkoviště. Cesta k našemu prvnímu cíli, však není nijak turisticky označena, tak se musíme spokojit s navigací v telefonu. Ta nás vede na polní cestu okolo fotbalového hřiště. Po celou dobu se držíme polní cesty a na rozcestích jdeme směrem rovně.
Najednou dorazíme k malému údolí, kde se po levé straně rozprostírá malý lesík. Na konci údolí zatočíme vlevo a pokračujeme podél lesíka až k našemu prvnímu cíli výletu.
Asi po 2 km dorazíme k odpočinkovému místu „Jarošova lavička“ poblíž výškového bodu Kopaniny v nadmořské výšce 357 m. n. m.
Jedná se o dřevěnou lavičku, u které je usazen turistický informační ukazatel s dalšími tipy na trasy. Tedy spíš na nejbližší a ikonické občerstvovací stanice.
Stačí se jen pohodlně usadit a vychutnat si úžasný výhled do kraje.
Z jedné části Hostýnské vrchy s bazilikou na Svatém Hostýně a z druhé strany město Holešov a okolní malebné vesničky.
Pak se vydáme stejnou cestou zpět, a to přímo k již zmiňovanému lesíku. V hloubi lesa si pak všímáme, že je zde několik dalších rozcestí a tras, avšak my máme navigaci, která nás vede z kopce a do kopce dál k našemu druhému cíli.
Asi po 1,5 km chůze se dostáváme k místu, kam máme namířeno - hrádku Kasařov.
Dnes je zde postavena myslivecká chata, která pochází již z 19. století. Údajně se říká, že chata v sobě nejspíš nese zbytky zdiva původního hradu. Hrádek Kasařov byl v minulosti zmíněn pouze jednou, a to v roce 1522 s tím, že se jednalo pravděpodobně o opuštěný hrad. Docela zajímavé ne? Žádná historie, jen tajemství. Navíc je to moc pěkné místo.
Dá se tady využít také turistický přístřešek nebo ohniště s posezením.
Po seběhnutí z kopce dolů, což si mimo jiné náš malý Toník strašně užil, jsme se dostali skoro na konec naší procházky, k místu, kde jsou k vidění malé rybníčky.
U jednoho rybníku se nachází dřevěná chata, která dokonce slouží i jako ubytování.
Naposledy se pokocháme a pokračujeme směrem dál po polní cestě, která nás vede na začátek trasy.
Tento výlet doporučujeme všem aktivním rodinám, ať už s dětmi nebo bez dětí. Trasa je příjemná a nenáročná. Terén je přírodní, pouze polní cesty, sem tam nějaký ten kopeček a nerovný povrch, ale s troškou nasazení a chutí se to dá jistě zvládnout i s kočárkem nebo nosítkem.
Po cestě není žádné občerstvení ani restaurace, to jsme věděli dopředu, takže jsme svačinu a pití vzali s sebou. V Holešově jsme se pak zastavili na náměstí v bistru Poe Poe.
Vafle z tohoto bistra stojí opravdu za to. To je příjemná sladká odměna pro všechny malé výletníky jako pro našeho Toníka, který celou cestu zvládl na jedničku.
Tak sportu zdar a toulavým krokem dál!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pro Kroměřížsko výlet zpracovali:
Sabča, Honza a malý Toník
„Jsme mladá aktivní rodina, která potřebuje pravidelný nádech přírody a objevování nových míst, protože lidé kteří cestují s touhou dozvědět se, cestují přes všechny dálky, hlavně k sobě samému. Tak pojďme si to užít a prozkoumejme toulavými kroky náš překrásný region“.
Skvělý tip na procházku z Nětčic do Zborovic a zpět s dětmi nebo čtyřnohým mazlíčkem.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Za ohýbaným nábytkem a svatou horu do Bystřice pod Hostýnem.
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Chropyňský zámek, ptačí pozorovatelna, krásné výhledy i spousta dětských hřišť, to vás čeká na tomto rodinném výletě.
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Objevte všechny hádanky a vzpomeňte si na příběhy, na které jste už zapomněli.
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Kdy jste naposledy byli v Květné zahradě v Kroměříži? A byli jste tam už s dětmi? Na prázdniny jsou tady připraveny zábavné a naučné programy šité na míru rodinám s dětmi.
Nenápadné muzeum schované vedle hlavní nádražní budovy v Kroměříži nás doslova nadchlo.
Kroměříž. Památky UNESCO, nádherné zahrady, muzeum, kavárny, architektura. Kde začít a na co nezapomenout?
Není mnoho moravských měst, které by se mohly pyšnit takovým množstvím filmových záběrů, jako Kroměříž. Vzpomenete si na všechny záběry, které se tu točily?
Představujeme vám dnes světově unikátní, geniální a nepochopený časostroj Jana Lindušky, ukrytý v Muzeu Kroměřížska.
V Česku se nenajde jediný člověk, který by při návštěvě hulínského Muzea hraček neřekl alespoň jednou: Jé, tohle jsme měli!
Do Pravčic se jezdí na povidla, na slaďoučkou pálenku, ale taky do muzea. Nahlédnout do světa, ve kterém žili naši dědové, a kde byl každý klásek požehnáním.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.