Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Výlet s tajenkou: Kroměříž

Vydejte se s dětmi na procházku historickou Kroměříží, poznejte zajímavá místa a vyluštěte tajenku. Co vás čeká?

Milí cestovatelé,
Kroměříž, přezdívaná Hanácké Athény, je město ve Zlínském kraji. Leží na řece Moravě při jižním konci Hornomoravského úvalu a zároveň v jižním cípu úrodné Hané. V roce 1997 byla Kroměříž vyhlášena nejkrásnějším historickým městem České republiky a o rok později byl zdejší Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou zapsán na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Miloš Forman na zámku točil oscarový film Amadeus, Miloslav Šmídmajer pohádku Peklo s princeznou. Ve městě a v Podzámecké zahradě byly také točeny scény Četnických humoresek. Na kroměřížském zámku se natáčely také všechny díly minisérie Marie Terezie. Krátká trasa vás provede historickým centrem kolem zámku z jedné zahrady až do té druhé – slavnější. Úkoly na trase mohou plnit děti od 3 let, tajenku vyluští školáci. 

Praktické informace:

Délka trasy: 4 km
Obtížnost: Krátká příjemná trasa pro všechny děti, rodiče i prarodiče. Výlet je možné absolvovat s kočárkem i na kole, pejsky tentokrát nechte doma (do zahrad nemohou).

Ahoj, kluci a holky,
dnešní cesta za hádankou povede do míst, kde byl ve středověku brod přes řeku Moravu a křižovatka Jantarové a Solné stezky, jež byla pokračováním slavné Hedvábné stezky. První písemná zpráva o Kroměříži pochází z roku 1110. Na arabské mapě, která je přílohou knihy z roku 1154 označované jako Tabula Rogeriana, je město označováno jako Agra. Takže jdeme vlastně do Agry. :)
Stejně jako u dalších výletů s tajenkou jste také k dnešnímu dostali originální mapu s vyznačenou trasou. Pokud půjdete správnou cestou, budete se pozorně rozhlížet, číst texty a poslouchat, co říkají rodiče, jistě splníte všechny úkoly. Umíte-li už psát, doplňte podle uhodnutých slov tajenku a pečlivě ji uschovejte. Vyluštěnou tajenku zasílejte na e-mail: kromerizsko@mestokm.cz.cz, 1x měsíčně bude vylosován jeden úspěšný luštitel, který obdrží poštou malý dáreček.

Postřehy dětí:
Bety (9 let): „Na věži byl takový vítr, že mě to skoro odneslo až k opičkám a pávům do zahrady. Nejlepší byl ten první park. Hledaly jsme s mamkou malé stavby a bylo tam hodně zvířátek.“
Emička (7 let): Moc mě bavilo běhat v zahradě za pávy. Líbí se mi i rozčepýření ptáčci a srandovní opičky.

MAPA TRASY KE STAŽENÍ >>> ZDE

DOPLŇOVAČKA:

Otázky k tajence:

1. Opište druhé slovo z předposledního řádku
2. Napište jejich počet.
3. Opište poslední slovo v prvním řádku.
4. Jak se jinak řekne paraplíčko?
5. Která země si zvolila páva jako národního ptáka?
6. Doplňte název – kostel sv. Jana …..
7. Jakou má kříž barvu?

Abyste tajenku mohli doplnit, je třeba se vydat na procházku Kroměříží podle plánku a stáhnout si kompletní podklady k výletu ZDE.. Začíná se na Velkém náměstí u radnice, pokračujete podél historických domů až k Morovému sloupu uprostřed náměstí, k Arcibiskupskému zámku, do Podzámecké zahrady a odtud kolem kostela Sv. Mořice ke Květné zahradě.

KOMPLETNÍ VÝLET STAHUJTE A TISKNĚTE >>> ZDE

Hurá do výletování a luštění!

Tento výlet vytvořila pro region Kroměřížsko skvělá Lucie Nachtigallová, maminka 3 dětí, z agentury Velká dobrodružství. Mrkněte i na další výlety s tajenkou z celé České republiky >>> ZDE.

Na výlety z regionu Kroměřížsko se podívejte >>> ZDE.

 

  • Výlet s tajenkou: Kroměříž

V okolí také najdete