Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Poklady staré půdy - nová a tajemná expozice Muzea Kroměřížska

Kam si lidé schovávají poklady? Na půdu? Pod prkna podlahy? Do komína? A do kterého příběhu se vchází dveřmi od skříně? Kdo bydlí v přístěnku pod schody? Tohle všechno ví nová expozice Poklady staré půdy v Muzeu Kroměřížska. Ale může sem jenom ten, kdo se nebojí.

Když jsme byli malí, každá půda i sklep nám stály za prozkoumání. Ani jeden kouteček jsme nevynechali, vlezli jsme do každé almary i bedny. Jenom si vzpomeňte na ten objevitelský pocit, když jste otevřeli staré dveře půdy a ve slunečních paprscích starého světlíku vířila zrníčka prachu. Za nimi pak už bylo jen šero plné tajemství. Nestýská se vám po tom náhodou?

Pro malé i velké objevitele ale něco máme. V Muzeu Kroměřížska připravili novou expozici Poklady staré půdy. Mají ji na svědomí kurátoři Martina Václaviková, Michal Jemelka a Lenka Bartíková, kteří v ní zhmotnili svět cestování a objevování, ale taky míst, kam se za nedobrých časů schovávaly poklady. Najdete ji až docela nahoře, kde jinde než na půdě, tedy v nově zrekonstruovaném podkroví historického měšťanského domu na Velkém náměstí v Kroměříži. Musíte sem vyšlapat spoustu schodů, ale nebojte se, vyplatí se to.

Tak, jsme tu. Hned u dveří si ze staré truhly vezměte plánek. A baterku, bude se vám hodit. Za dveřmi totiž čeká tajemná tma a spousty pokladů.

Na téhle půdě se totiž stanete cestovatelem. Čekají vás cesty opravdové i snové. Najdete tu všechny možné potřeby starých cestovatelů, námořníků, badatelů a tuláků. Fascinující starý svět, kdy ještě nikdo nevěděl, kde končí který světadíl a za každou mapou stály stovky hodin objevování, statečnosti a píle.

S novou expozicí si její autoři opravdu vyhráli. Ba co, vyhráli. Přímo ji vymazlili. Poschovávali tady spoustu hádanek a tajemství, ale taky klíčů k nejkrásnějším příběhům pro děti i dospělé. Nebudeme vám nic prozrazovat, však vy na ně přijdete sami. A udělá vám to velikou radost, to nám věřte. A jestli přece jen chcete trochu napovědět, tak vám říkáme: B612, drápy a růže, za skříní a "Přijdu pozdě!" Víc vám už prozradit nemůžeme. Jenom vám poradíme, až tady budete, pěkně koukejte kolem sebe a nevynechejte žádný kout.

Tak už běžte. Běžte tam a užijte si to. Objevte všechny hádanky, vzpomeňte si na příběhy, na které jste už zapomněli. Ponořte se do světa, který už není, a vezměte s sebou děti. Jenom přitom dávejte pozor, ať nešlápnete do myšího hnízda. I taková totiž mohou na půdě být.

  • Poklady staré půdy - nová a tajemná expozice Muzea Kroměřížska
    Velké náměstí 37/19
    767 01 Kroměříž
  • +420 573 338 388
  • muzeum@muzeum-km.cz
  • PO - NE: 9:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00

V okolí také najdete