Železničním muzeem v Kroměříži nás provedl Martin Šůstal ze spolku Kroměřížská dráha, který muzeum provozuje už od roku 2014. Přichází v typicky modrých montérkách, v tričku s logem Českých drah a s jiskrou v oku. Tenhle člověk by určitě nemohl pracovat nikde jinde než na železnici.
Muzeum tu vzniklo proto, aby železniční nadšenci ze spolku Kroměřížské dráhy měli kde vystavovat exponáty, které se jim podařilo zachránit při rekonstrukci nádraží i vlaků. Najdete tu tak kouzelný svět s kartonovými jízdenkami, na které se kdysi jezdilo po celé republice. Můžete si je označit na značkovači, jaké bývaly u každé nádražní přepážky, můžete si prohlédnout historické uniformy a techniku, můžete si vyzkoušet, jaké to je obsluhovat elektromechanické staniční zařízení přivezné sem ze stanice v Moravských Bránicích, které je propojeno s funkčním návěstidly a světelnou signalizací. Všechno tu lomozí, hrčí, bliká, cinká a hlavně - funguje.
Podle Martina Šůstala je železnice obrovským kolosem, ze kterého my, obyčejní cestující, vidíme jenom zlomek. Pro ty, kdo dráze zasvětili celý život, je to kouzelný svět s přísnými pravidly a s nádhernými stroij, které musíte nutně obdivovat. A v muzeu je to vidět na každém kroku.
Ty největší poklady muzea se skrývají v přilehlém depu (tedy pardon, v kruhové remíze). Stará část nádražního areálu tu pravděpodobně stojí už od konce 19. století, tedy dob, kdy tu fungovala Severní dráha císaře Ferdinanda. Unikátní vlaková točna, která do depa vede, je výjimečná tím, že díky důmyslnému mechanismu dokáže s mnohatunovou lokomotivou snadno pohnout jediný člověk.
Uvnitř depa pak stojí slavný motoráček Hurvínek z 50. let, který v létě pravidelně potkáte na dráze “Tovačovce” vedoucí z Kojetína přes Lobodice do Tovačova. Vyráží také na jiné trati po celé republice, aby svými příjemnými tvary udělal radost cestujícím. Doplňuje ho také vyhlídkový vůz Bgdta, který ještě v roce 2019 sloužil na železničním depu v Ostravě jako improvizované skladiště. Členové spolku ho odkoupili a pečlivě renovovali tak, aby v něm mohli vozit až 30 cestujících a 5 jízdních kol. Kdybyste náhodou někdy chtěli mít takový vláček pro sebe, můžete si ho od Kroměřížské dráhy pronajmout, najít trasu, kterou byste chtěli vyrazit a udělat si výlet sami pro sebe. Kroměřížští takhle jezdí rádi a prý se tak vydali už na několik oslav a výletů.
Ve spolku by byli rádi, kdyby se jim podařilo depo z 19. století odkoupit. Takové železniční muzeum totiž jen tak někdo nemá a v Kroměříži by to byla veliká rarita. Budeme jim držet palce, snad se to jednou podaří. O tom, jaký vztah k vlakům a nádraží mají možná svědčí i to, že o vozech, které tu stojí nemluví jako o svém vlastnictví, ale o těch, “které mají v péči”.
Martin Šůstal nám ještě ukazuje vozíky, desty a ještěrky, které má s kolegy ze spolku v péči, a je na něm vidět, že by nám o vlacích, tratích, stavědlech, zabezpečení vlakových cest, technice a vůbec celém to krásném světě okolo železnic, mohl vyprávět ještě hodně dlouho. Nechejte se taky zlákat, je to velký zážitek.
Skvělý tip na procházku z Nětčic do Zborovic a zpět s dětmi nebo čtyřnohým mazlíčkem.
Výlet ze Slavkova směr Hostýnské kopce - čeká vás vyhlídka Pod Valy, Bukovina a kopec Skalný.
Za ohýbaným nábytkem a svatou horu do Bystřice pod Hostýnem.
Nová naučná stezka nabízí zábavu, poučení, cvičení i krásné výhledy na celé město Kroměříž.
Kousek od historického centra města Kroměříž můžete vyrazit také do přírody!
Chropyňský zámek, ptačí pozorovatelna, krásné výhledy i spousta dětských hřišť, to vás čeká na tomto rodinném výletě.
Kousek od Kroměříže a přesto už skoro v horách, vyhlídku Šárka si zamilujete!
Objevte všechny hádanky a vzpomeňte si na příběhy, na které jste už zapomněli.
V Kroměříži je toho tolik, co navštívit. Jak se tady neztratit a dozvědět se více? Poradí vám turistické mapy s průvodci nazvané Kroměříží po svých.
Kdy jste naposledy byli v Květné zahradě v Kroměříži? A byli jste tam už s dětmi? Na prázdniny jsou tady připraveny zábavné a naučné programy šité na míru rodinám s dětmi.
Kroměříž. Památky UNESCO, nádherné zahrady, muzeum, kavárny, architektura. Kde začít a na co nezapomenout?
Není mnoho moravských měst, které by se mohly pyšnit takovým množstvím filmových záběrů, jako Kroměříž. Vzpomenete si na všechny záběry, které se tu točily?
Představujeme vám dnes světově unikátní, geniální a nepochopený časostroj Jana Lindušky, ukrytý v Muzeu Kroměřížska.
V Česku se nenajde jediný člověk, který by při návštěvě hulínského Muzea hraček neřekl alespoň jednou: Jé, tohle jsme měli!
Do Pravčic se jezdí na povidla, na slaďoučkou pálenku, ale taky do muzea. Nahlédnout do světa, ve kterém žili naši dědové, a kde byl každý klásek požehnáním.
Taky jste jako malí milovali vláčky? Modely vláčků, velké lokomotivy, mašiny, stroje…jestli vám ještě pořád zrychluje tep, máme pro vás dneska článek o někom, kdo svoji vášeň pro vláčky dotáhl daleko.